
Americký prezident Trump vyzval Írán k dohodě, pohrozil, že jinak přijde na řadu tlak. Po letech padly americké sankce vůči Sýrii.
Americký prezident Donald Trump se vydal na svou první delší zahraniční cestu na Blízký východ. Na programu má několik klíčových témat dotýkajících se celého regionu: od vztahů s Rijádem přes rozhovory o jaderném programu Íránu po budoucnost Sýrie.
Nejprve se zastavil v Saúdské Arábii, kde nešetřil pochvalnými výroky. Na adresu země poznamenal, že Spojené státy nemají „silnějšího partnera“.
S tamním korunním princem Muhammadem bin Salmánem zároveň hned v první den podepsali dohodu o zbraních a investicích v objemu 600 miliard dolarů.
Saúdové americkému prezidentovi připravili podle BBC honosné přivítání a Trump se během slavnostního přivítání nechal slyšet, že vzájemné americko-saúdské vztahy jsou „silnější než kdy dříve“.
Aby podtrhl byznysovou povahu návštěvy, vzal sebou miliardáře a svého poradce Elona Muska, výkonného ředitele OpenAI Sama Altmana nebo prezidenta Nvidie Jensena Huanga.
Jak upozorňuje agentura Bloomberg, Trump dal v Saúdské Arábii přednost obchodu před lidskými právy. Vyslal tak jasný signál: pojďme uzavírat obchodní dohody a Washington nebude nijak zasahovat do vašich záležitostí.
Prezident vedle toho rozhodl o výrazně změně politiky k Sýrii, když oznámil zrušení amerických sankcí vůči této zemi, která v posledních měsících prochází turbulentními změnami.
Čtěte také: Mluvili jsme s džihádisty. Půjdou místo svaté války budovat novou Sýrii?
V Rijádu se setkal s novým syrským lídrem Ahmadem Šarou. Setkání s Trumpem je všeobecně považováno za krok k uznání legitimity lídra, který se dostal k moci po pádu dlouholetého syrského diktátora Bašára Asada.
Na jednací stůl se během Trumpovy návštěvy Blízkého východu dostala také otázka amerického přístupu k Íránu. Aktuálně probíhají jednání mezi oběma zeměmi o budoucnosti íránského jaderného programu, avšak zatím se nepodařilo dosáhnout výraznějšího pokroku, který by si Spojené státy mohly připsat jako průlom.
„Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň,“ prohlásil Trump a Teheránu nabídl „olivovou ratolest“: USA jsou ochotny zmírnit sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu.
„Írán může mít lepší budoucnost. Rozhodnutí je na nich,“ poznamenal americký prezident.
Nabídka ale podle něj nebude trvat „donekonečna“ a pohrozil také „maximálním tlakem“, pokud by současné rozhovory zkrachovaly.