Politika

22. 07. 2025, 17:43

Trump se topí v kauze Jeffreyho Epsteina. Připraví ho o „podcast bros“?

Matěj Schneider

Americký prezident Donald Trump jako mírotvroce selhává | Foto: Joshua Sukoff / Shutterstock
Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Sukoff / Shutterstock

Americký prezident se snaží upokojit svoje podporovatele, kteří se na něj zlobí za otočku v kauze dokumentů spojených s kontroverzním finančníkem Jeffrey Epsteinem. Usmíří si své dřívější příznivce z košatého světa amerických podcastů?

Když zkraje července americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že uzavírá přešetření podezřelé smrti a kauzy systematického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina, způsobilo ve světě podporovatelů Donalda Trumpa velký poprask.

Trump a jeho okolí dříve přinejmenším naznačovali (a v některých případech vyloženě slibovali), že relevantní dokumenty z případu po Trumpově zvolení vydají. Podporovatelé současného amerického prezidenta se proto těšili na odhalení rozsáhlého komplotu, ve kterém tuší napojení Epsteina například na prominentní demokratické politiky formátu Billa Clintona nebo i na tajné služby.

Aktuální obrat tak řada prezidentových voličů vnímala jako nečekanou zradu. A Trump se zatím jejich kritiky za nezbavil, jakkoli si na své sociální síti i do médií stěžuje, že se o dle jeho slov „nudnou“ kauzu stále zajímají.

Trump vehementně popírá pravost svého narozeninového přání Epsteinovi.

Cynické čtení celé pře je takové, že se Donald Trump, který se s Epsteinem léta přátelsky stýkal, obává případných kompromitujících informací ukazujících z dokumentů i na něj.

Přesně tím směrem míří investigativa deníku The Wall Street Journal. Ten na konci minulého týdne vydal zprávu o podivném narozeninovém přání, které měl Trump poslat Epsteinovi v roce 2003 a doprovodit ho vlastnoruční malůvkou nahé ženy a slovy o „báječných tajemstvích“.

Trump pravost přání vehementně popírá a The Wall Street Journal kvůli zprávě žaluje. Jeho ministerstvo spravedlnosti se pak tento týden rozhodlo kontaktovat právní zástupce Epsteinovy spolupachatelky a partnerky Ghislaine Maxwell.

Není jasné, jestli jde o snahu upokojit nespokojené podporovatelé, nebo naopak o sondu, co za kompromitující informace Maxwell na Trumpa může mít. Vzhledem k tomu, že právě ona sestavovala Epsteinovu narozeninovou „knihu přání“, ve které se měl Trumpův vzkaz objevit, nabízí se spekulace, že tip na existenci přání přišel právě od uvězněné spolupachatelky.

Trump vše podává jako konspiraci proti své osobě a dokumenty o Epsteinovi za „cinklé“ předchozí demokratickou administrativou. A na část influencerských podporovatelů, kteří se na jeho ministerstvo spravedlnosti za uzavření vyšetřování zlobili, tato rétorika zjevně funguje.

Ve světle investigativy The Wall Street Journal se za prezidentem mnozí z nich začínají opět sjednocovat. Například konspirátor Alex Jones bezprostředně po ukončení vyšetřování ve videu na sociálních sítích brečel zklamáním a tvrdil, že se mu z kroku Trumpovy administrativy chce zvracet.

Od té chvíle ale stihl otočit a v rozhovoru s dalším spojencem i občasným Trumpovým kritikem Stevem Bannonem naskakoval na prezidentovu rétoriku o „hoaxu“ z dílny demokratů a předchozí kritiku Trumpa mírnil.

Zatímco vyloženě trumpističtí influenceři jako Jones, Bannon, Tucker Carlson, nebo například Charlie Kirk si nachází cestu zpět k důvěře ve svého prezidenta, další množinu podporovatelů Trump opravdu ztrácí.

Jedním z nejpropíranějších jevů loňských voleb byla pomoc, které se Trumpovi dostalo od nejvlivnějších amerických podcasterů. Trump i jeho tým před listopadovými volbami hojně vymetali všechna jejich studia.

Jakkoliv mnoho z nich nebylo explicitně politických a jakkoliv si někteří z podcasterů formálně drželi od podpory Trumpa jakýsi distanc, dle mnoha komentářů pomohla právě podcastová vystoupení obrousit v očích veřejnosti hrany jinak velmi polarizujícího kandidáta.

Odebírejte newsletter American Idiot

Množina posluchačů volné skupiny podcastů jako je Flagrant, This Past Weekend, nebo Joe Rogan Experience, je s podporou Trumpa svázána daleko méně, než jeho voličské jádro. Pro vítězství v prezidentských volbách je však právě obliba u těchto „nezávislejších“ voličů mnohdy klíčová.

Půl roku po Trumpově druhé inauguraci to začíná vypadat, že řada těchto takzvaných „brocasterů“ začíná své role v loňských volbách litovat.

Jedním z prvních, kdo se do Bílého domu pustil, byl Theo Von. Ten loni před volbami hostil ve svém podcastu This Past Weekend budoucího viceprezidenta J. D. Vance a společně vtipkovali, jak je nutné vydat seznam lidí potenciálně kriminálně navázaných na Epsteinovy zločiny.

Theo Von teď loňský úryvek přesdílel na sociální síti X a uštěpačně se viceprezidenta zeptal: „Aha, co se změnilo?“

„Jsme hlupáci. Proto to lidi tak štve: uráží to naši inteligenci. Je zřejmé, že zpravodajská komunita se to snaží zahrabat. Je taky zřejmé, že Trumpova administrativa se to snaží zahrabat. Něco se muselo změnit, protože během kampaně slibovali, že to všechno naopak rozkryjí,“ shrnul Andrew Schulz z podcastu Flagrant.

„Proč říkali, že existují tisíce hodin videí různých lidí, jak dělají příšerné zvěrstva? Proč to říkali?“ rozčiloval se Joe Rogan, jeden z nejposlouchanějších podcasterů světa poté, co Trumpova administrativa oznámila konec vyšetřování kauzy.

„Tady měl být vtip o Epsteinovi, ale asi ho někdo smazal. Možná se smazal sám, co? Dost možná ani nikdy neexistoval. Zkusme na to celé všichni zapomenout a pojďme to ignorovat,“ vtipkoval na předávání sportovních cen ESPY Roganův velký parťák Shane Gillis, jeden z nejúspěšnějších standup komiků v USA.

Průzkumy veřejného mínění ukazují v posledních týdnech různé dopady epsteinovské kauzy. Mnohé z nich naznačují, že průměrný Američan nesouhlasí s tím, jak Bílý dům s kauzou nakládá. Přímo Trump se chlubí jinými průzkumy, ukazujícími pevnou podporu mezi voliči Republikánské strany.

Vzhledem otáčení některých MAGA influencerů není nepředstavitelné, že se Trumpovo pevné voličské jádro za prezidentem opět sjednotí ve světle zpráv, jako je ta z The Wall Street Journal – mohou je totiž vnímat jako štvavou a očerňující opoziční kampaň.

Čtěte také: Bernie se dostal nejdál. Jak vidí budoucnost USA ekonomický guru Jeff Stein

S volnější množinou méně politicky vyprofilovaných „brocasterů“ a jejich posluchačstva v řádech milionů to však bude mít Trump těžší. Kauza Jeffreyho Epsteina je sice dosud nejvýraznějším bodem kritiky z této sféry, ale rozhodně není jediným.

Menší vlny nevole mezi zmíněnými podcastery vyvolaly i Trumpem objednané nálety na íránské jaderné zařízení nebo jím protlačený škrtový balík, který navýší americký deficit o biliony dolarů.

„Všechno, za co vedl kampaň, jsem mu veřil. Ale teď dělá v každém zatraceném případě úplný opak,“ stěžoval si právě Andrew Schulz.

A později se vyloženě nechal slyšet, že v příštích volbách zvažuje opět volit demokraty.

Matěj Schneider

Více článků od autora