Politika

23. 07. 2025, 08:21

Ukrajinská demokracie čelí největšímu ohrožení od začátku války

Vojtěch Boháč

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Shutterstock
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Shutterstock

V Kyjevě byly včera večer narychlo přijatým zákonem suspendovány hlavní státní protikorupční orgány. Ty měly garantovat nezávislost vyšetřování korupce na státní moci a představovaly do velké míry symbol revoluce roku 2014. Kyjevané proto poprvé od začátku války ve velkém protestují v ulicích.

„Proč mi nevěříte?“ ptá se v Kyjevě opakovaně novinářů ukrajinský nejvyšší státní zástupce Ruslan Kravčenko. Reaguje tak na otázky ohledně jeho budoucího zasahování do stíhání spojenců prezidenta Zelenského kvůli korupci.

Kravčenko už předtím přítomné novináře ujišťoval, že i když takovou možnost dostane, do práce protikorupčních vyšetřovatelů nijak nevstoupí.

Ve stejnou dobu se davy Kyjevanů poprvé od začátku války vydaly do ulic protestovat. V hlavním městě Ukrajiny se jich sešly stovky a jejich cílem byl tlak na prezidenta Zelenského, aby nepodepsal parlamentem narychlo přijatý zákon číslo 12414.

Právě ten podřizuje Národní protikorupční úřad (NABU) a Kancelář zvláštního protikorupčního státního zástupce (SAPO) Kravčenkovi a dává mu jako nejvyššímu státnímu zástupci možnost převést vyšetřování případů mimo NABU i přidělit jim nového státního zástupce.

Pětatřicetiletý rodák z dnes okupovaného Severodoněcku v Luhanské oblasti se tak jen měsíc po svém jmenování prezidentem do funkce nejvyššího státního zástupce ocitl v epicentru klíčového útoku na jeden z hlavních úspěchů ukrajinské revoluce v roce 2014.

Čtěte také: Sto miliard na ty naše. Kdo doopravdy financuje ukrajinské vojáky?

Nová změna podle ukrajinských protikorupčních organizací i opozice prakticky znemožňuje vyšetřovat Zelenského spojence bez prezidentova souhlasu. Přílepky rušící nezávislost protikorupčních orgánů byly navíc vneseny do nesouvisejícího zákona už schváleného v prvním čtení ve spěchu – a podle mnoha zákonodárců v rozporu s jednacím řádem parlamentu.

Mezi ohlášením přílepků a finálním podpisem prezidenta uběhlo méně než čtyřiadvacet hodin, což ukrajinský deník Kyiv Independent označuje za bezprecedentní rychlost.

Z Ukrajiny se teď ozývá rozčarované srovnávání dnešní situace s dobou rozsáhlé korupce a mocenské zvůle prezidenta Viktora Janukovyče. Právě ta vedla k Majdanu a svržení tehdejšího vládce. Řešit mocenskou zvůli během války je nicméně mnohem složitější.

Tlak ulice na Zelenského, aby zákon nepodepsal, byl od začátku odsouzen k neúspěchu. „Nebyl to příběh o dobrém carovi a zlých bojarech. Byli to Zelenskyj a Jermak (prezidentův klíčový poradce, pozn. red.), kdo tohle zorganizovali a protlačili,“ píše kyjevský korespondent deníku Financial Times Christopher Miller.

Podle jeho informací rozkazy přišly v noci na úterý 22. července přímo z kanceláře prezidenta.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Korupce, Evropa, Politika, Ukrajina