Armáda

10. 06. 2023, 11:09

Ukrajinská protiofenzíva začala a ukazuje se být velmi náročnou. Co zatím víme?

Meduza

Ukrajinská ofenzíva trvá už týden, těžké boje se vedou hned v pěti směrech a ukazuje se, že projít přes ruskou obranu zatím není snadné. Významné ztráty jsou nicméně i na ruské straně. Ukrajina si stále nechává v záloze většinu nově sestavených brigád a zatím není snadné odhadnout, kudy půjde hlavní úder. Přinášíme aktualizaci popisu dění na bojišti od ruskojazyčného serveru Meduza.

Přinášíme překlad analýzy aktuálního dění na frontě publikované analytickým týmem nezávislého ruskojazyčného serveru Meduza v sobotu v 10 hodin ráno. Upozorňujeme, že situace na frontě se během ukrajinské ofenzívy rychle vyvíjí. Některé informace uvedené v tomto článku se proto můžou brzy ukázat jako neaktuální. Zároveň bychom rádi zdůraznili, že z aktuálně dostupných informací není v tuto chvíli na místě vyvozovat žádné závěry o úspěchu nebo neúspěchu ukrajinské protiofenzívy. Dokud neznáme záměry a další plány ukrajinského velení, není možné říct, zda jde aktuální dění podle plánu nebo naopak.

Ukrajinská armáda zahájila ve dnech 4. a 5. června dlouho plánovanou a očekávanou protiofenzívu. Její přesná podoba a směr hlavního úderu zatím není nejasný. Zjevné je nicméně to, že do její první fáze nejsou zapojeny všechny nově připravené ukrajinské síly trénované a vyzbrojené s pomocí západních zemí.

Oproti očekávání se ukrajinské velení rozhodlo v první fázi ofenzívy své síly rozptýlit. Ukrajinská armáda se jen v Záporožské a na západě Doněcké oblasti snaží postupovat hned ve třech směrech. Nejzápadnější úsek fronty, na kterém jsou akce vedeny, je u řeky Dněpr. Od nejvýchodnější části u Vuhledaru jen to jen 115 kilometrů. Připočteme-li skutečnost, že ukrajinské síly už od května vedou ofenzivu také na dvou křídlech Bachmutské fronty, vychází nám, že velení zvolilo dokonce pět operačních směrů.

Možná právě toto rozptýlení sil vedlo k taktickým problémům:

  • Ukrajinská armáda (ZSU) zatím nebyla schopna v žádném směru postoupit více než pět kilometrů do hloubky ruské obrany;
  • Dosud byly ztraceny desítky vozidel, včetně německých tanků Leopard a amerických bojových obrněnců Bradley,

Aby byla ofenziva úspěšná, bude ukrajinská armáda muset vyřešit jak taktické problémy (neschopnost projít šedou zónou před frontovými pozicemi ruské armády bez velkých ztrát), tak operační - vybrat nejslabší místo v ruské obraně a zasadit v něm soustředěný úder.

Západ Doněcké oblasti. Výběžek u obce Velyka Novoselka

Během bojů v roce 2022 vytvořily ruské jednotky výběžek, který zasahuje až k městu Velyka Novoselka na hranici Záporožské a Doněcké oblasti. Město se tenkrát nepodařilo dobýt, načež v oblasti vypukly poziční boje.

Nyní se ukrajinské ozbrojené síly zjevně rozhodly odříznout výběžek údery ze západu (na Storoževe) a z východu (na Novodoněcke). Do ofenzívy jsou zapojeny nejméně dvě nové brigády ZSU. Pokud bude akce úspěšná, může ukrajinské armádě otevřít cestu k postupu na Mariupol a ohrozit zásobovací trasy pro ruskou skupinu vojsk ze strany Taganrogu. Prozatím se tu však ukrajinské jednotky potýkají s obtížemi.

  • Nově sestavené 37. brigádě námořní pěchoty se podařilo obsadit město Novodoněcke, kde nicméně utrpěla (už během postupu k frontě) těžké ztráty a byla nucena se stáhnout (úplné stažení ZSU z obce nicméně není vizuálně potvrzeno). Ve vesnici zůstaly také dva francouzské lehké kolové tanky AMX-10. Příslušníci brigády nahráli video, v kterém níž si stěžují svým velitelům na nedostatek průzkumu a plánování: údajně jim bylo řečeno, že v Novodoněckem nejsou žádné ruské jednotky (redakci Voxpotu se nepodařilo video dohledat v jiných, než ruských zdrojích a nemůžeme proto potvrdit jeho pravdivost, pozn. red.).
  • Další uskupení ZSU postupuje na výběžek ze západu. Útoku předcházela mohutná dělostřelecká příprava na frontové i týlové linie ruských ozbrojených sil. Ukrajinským silám se, soudě podle videozáznamu, podařilo navzdory ztrátám vlastní techniky na minových polích i v důsledku ruské dělostřelecké palby postoupit až o tři a půl kilometru k obci Storoževe a obsadit několik ruských pozic. To se zdá být největší úspěch ukrajinských sil od začátku ofenzívy.

 

  • Mapa fronty od řeky Dněpr až k Bachmutu. Zdroj: Deep State UA (odkaz na interaktivní mapu zde)

    Orichivský směr

    Ofenzívy se zúčastnily ukrajinské brigády vyzbrojené tanky Leopard a bojovými obrněnci Bradley (podle jarního úniku dokumentů z Pentagonu se jednalo o nově zformované 33. mechanizovanou a 47. mechanizovanou brigádu; za dva měsíce od úniku se však mohlo rozdělení techniky mezi formace změnit).

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Armáda, Rusko, Ukrajina, Válka