Konflikty

06. 06. 2024, 06:15

Válka gangů v Marseille: Nezletilí vrazi nabízí služby na sociálních sítích

Simone Radačičová

Francouzský prezident Macron během návštěvy Marseille v březnu 2024. Foto: Shutterstock

V Marseille svádí boj o nadvládu nad drogovým trhem dva mocné gangy. Bitka mezi jejich lídry rozpoutala nevídaný konflikt, kdy se členové těchto zločineckých organizací zabíjí z vyloženě malicherných důvodů.

Byl únor 2023. V nočním klubu v turisticky populárním Phuketu v Thajsku na sebe narazili dva rivalové. Napětí ve vzduchu bylo téměř hmatatelné. Nejprve mezi oběma muži z Francie létají ostrá slova, pak jeden z nich hodí po svém protivníkovi kostky ledu, aby ho vyprovokoval. Následuje rvačka, do níž se zapojí celý podnik, popisuje francouzský deník Le Figaro.

Na první pohled by se mohlo zdát, že to byla jen jedna bezvýznamná pranice, kterých se denně v nočních klubech odehraje celá řada. Ale tohle bylo úplně něco jiného. Události v thajském přímořském letovisku rozpoutaly opravdovou vendetu, boj na život a na smrt, navíc tisíce kilometrů odsud. Až v Marseille.

Nechal zabít tři své rivaly, když mu bylo teprve 20 let.

V Phuketu se totiž poprali lídři dvou největších drogových gangů – DZ Mafia a Yoda – právě z této jihofrancouzské metropole. Za nimi se ukrývá nepřehledná spleť zločinu, která jako chapadla obtáčí hlavně marseillská rozlehlá předměstí a sídliště sužované výraznější mírou chudoby, nezaměstnanosti a sociálního vykořenění.

V čele jsou charismatičtí lídři

Ve Francii se v obchodu s drogami každý rok protočí zhruba tři miliardy eur. S násilím, které obchod s omamnými látkami doprovází, se dlouhodobě potýká právě Marseille, kde působí dvě velké zločinecké organizace.

Kdo stojí za dvěma gangy, které bojují o drogové podsvětí na jihu Francie?

Co se týká DZ Mafia, tak písmena DZ vychází z arabského slova Dzayer, které označuje Alžírsko. Lídr tohoto gangu Mehdi Abdelatif Laribi má přezdívku Tic, což je hovorový výraz pro lidi pocházející právě z této severoafrické země.

Druhý gang, Yoda, se jmenuje podle fiktivní postavy z filmové ságy Star Wars. V čele stojí třiatřicetiletý Félix Bingui, muž středoafrického původu narozený v jihofrancouzském Alès, přezdívaný Féfé nebo také Le Chat, tedy Kocour.

„Tyto gangy mají charismatické lídry, kteří za sebou mají dlouhou kriminální minulost,“ říká pro Voxpot Frédéric Ploquin, francouzský investigativní novinář, který se tématu organizovaného zločinu věnuje dlouhodobě. „Lídr DZ Mafia nechal zabít tři své rivaly, když mu bylo teprve 20 let“.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin pak nedávno označil lídra Yody za „jednoho z největších marseillských narkoobchodníků“. Než se jím stal, živil se krádežemi a drobnou kriminalitou. „Začínal s vloupáními. Pak byl poprvé zadržen za velkou loupež v Montpellieru. A postupně přešel k obchodu s omamnými látkami a s tím spojeným vyrovnávání účtů,“ popsal pro France3 Bruno Bartocetti z policejních odborů Unité SGP Police.

Frédéric Ploquin doplňuje, že tyto gangy mají pyramidovou strukturu, kdy pod lídrem stojí desítky různých spolupracovníků. Jsou silně spjaté se „svým“ konkrétním teritoriem, které ovládají a jež si hlídají.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora