Názory

19. 09. 2025, 18:22

Vaše denní dávka dezinformací. Vrátí se do Česka po volbách ruská státní televize?

Eva Čeplová

Russia Today | Ilustrační foto: Shutterstock

Prokremelská propaganda nyní v tuzemsku zažívá zlaté časy. A zdá se, že po parlamentních volbách se jí bude dařit ještě víc – opoziční strany se totiž netají plány jí uzdu ještě popustit.

Vybombardovaná porodnice v Mariupolu, masakr v Buče nebo masové hroby v Izjumu? To vše je podvrh a výmysl ukrajinského režimu podporovaného západními zeměmi.

Zhruba takovou interpretaci ruských válečných zločinů nalezne čtenář po rozkliknutí stránek státem financované ruské televize Russia Today (RT). Ta cílí především na zahraniční publikum a vysílá v několika cizích jazycích.

Jedna z hlavních zbraní kremelské propagandistické mašinérie vede informační válku se Západem již řadu let. Od roku 2022 pak otevřeně legitimizuje ruskou agresi vůči Ukrajině a zemi se snaží ustavičně zdiskreditovat. Nezdráhá se přitom vybízet k násilí a nenávisti i hlásat prokazatelné lži a konspirace.

V říjnu 2022 moderátor RT Anton Krasovskij například ve vysílání pronesl, že ukrajinské děti by měly být utopeny nebo upáleny. Informacím o tamních znásilňovaných ženách se pak zasmál.

Čtěte také: Rozložíme vás zevnitř. Kam si chodí pro lži Putinova pátá kolona?

Televize sice následně Krasovského suspendovala, své narativy o napadené zemi však nikterak nezmírnila a naplno jede v narativu o „nacistické“ Ukrajině řízené Západem, jež páchá zločiny na vlastním obyvatelstvu, zatímco se jej ruské „mírové“ složky snaží „osvobodit“.

Takto laděné zprávy se již možná brzy objeví na vašich obrazovkách.

Alespoň tak zněl jeden ze závěrů, který padl na konferenci Společnosti pro obranu svobody projevu pořádané 14. září. Na ní vystoupily známé tváře opozičního tábora  aspirující na účast v příští vládě – Daniel Sterzik alias Vidlák (Stačilo!), Radek Koten (SPD), Petr Macinka z Motoristů či Radek Vondráček z hnutí ANO.

Poslední zmiňovaný hned poté, co výrok o zpřístupnění ruské televize v Česku začala přetřásat česká média, vzal zpátečku a napsal s pomocí CAPSLOCKU, že se nic odblokovávat nebude.

Na zmiňované akci se přitom všichni řečníci proti zákazu ruské státní televize jasně vymezili. A co víc – vyslovili se též za zrušení všech projektů na silových resortech odhalujících dezinformace v českém informačním prostředí a také Centra proti hybridním hrozbám.

Zelená pro válečnou propagandu 

Pojďme se ale ještě vrátit zpět k televiznímu kanálu RT. Jeho vliv na tuzemské informační prostředí je masivní – a to i navzdory evropským sankcím, jimž od března 2022 čelí.

Jak ukázala rozsáhlá analýza Voxpotu, RT zaujímá druhé místo v žebříčku ruských prokremelských serverů citovaných a zdrojovaných na českých proruských webech. Jak je přitom vidět, v jejím působení ji nikterak neoslabil ani více jak tříletý zákaz na území EU.

Jestli chce někdo zakazovat, tak je to prostě tupé

To svědčí o jediném: ruskou propagandu lze odstavit jen těžko, nalezne si totiž velmi rychle nové kanály, jak do prostředí proniknout. Přesně takovou taktiku totiž kremelský informační kolos uplatňuje.

Čtěte také: Řekni, kde ty sankce jsou: Vláda tiše toleruje šíření ruského vlivu v Česku

Navzdory tomu všemu však odblokování RT může být velmi nešťastným krokem. Bude totiž do velké míry legitimizovat narativy, které stanice vysílá do světa, a to včetně neustálého ospravedlňování ruské invaze i skrytého podkopávání důvěry v demokratické instituce.

Leckdo z diváků si pak řekne, že se tam asi úplně lhát nebude, když zprovoznění kanálu „odkleplo“ vysoké politické vedení.

„Jediný spravedlivý přístup je, že to otevřete pro všechny a budete vědět, že ten člověk si to přebere,“ prohlásil na akci Vondráček. „Jestli chce někdo zakazovat, tak je to prostě tupé,“ dodal.

Pokud by se příští vláda ve jménu údajné naprosté svobody slova přece jen k takovému kroku uchýlila, rozhodně by neměla rezignovat na projekty, jež se snaží cílené lživé informace detekovat a pojmenovávat.

Jen málokterý čtenář určitých webů si je vědom, že zrovna konzumuje třeba články převzaté z webů provozovaných ruskou rozvědkou nebo tamní Federální službou bezpečnosti, jež mimochodem skončily na sankčních seznamech jak Bruselu, tak i Washingtonu.

Dát v této době nijak nekontrolovaný průtok veškeré informační ofenzívě, která se na nás řítí, ruský informační vliv jedině posílí. Už nyní ostatně zažívá svůj historický vzestup. A po volbách bude mít cestu do hlubin české duše možná ještě vyšlapanější.