Politika

13. 05. 2024, 08:38

Víme možná o 10 až 30 procentech z toho, co u nás ruské tajné služby dělají, tvrdí Kutěj

Vojtěch Boháč

Libor Kutěj: Foto: Voxpot

Nejsilnější stránka českých zpravodajských služeb je získávání spolupracovníků v zahraničí. Nemáme na ně sice peníze, ale máme lidský přístup, říká host podcastu Bulletproof Libor Kutěj.

Zakládání neziskových organizací k ovlivňování politiky a společnosti v zahraničí je pro tajné služby něco naprosto běžného. Můžou se hodit například v době společenského neklidu, říká Libor Kutěj, který dlouho pracoval pro Vojenské zpravodajství a následně učil budoucí zpravodajce na Univerzitě obrany. Právě na této univerzitě dnes dělá také prorektora.

„Mít dobrou, kvalitně vybudovanou a dobře umístěnou vlivovou agenturu je pro zpravodajce sen. Může jít o politiky, především zákonodárce, kteří dokáží ovlivňovat veřejné mínění i samotné zákony,“ vysvětluje s tím, že nejběžnější je stejně získávání médií pro své cíle.

V posledních letech jsme viděli dvě velké selhání tajných služeb – poprvé při Putinově útoku na Ukrajinu, podruhé když si Hamás prorazil cestu z Gazy. Společným jmenovatelem je to, že oboje zpravodajské služby dodávaly vedení země jen takové informace, jaké chtěli představitelé slyšet.

„Putin není blázen, je to velmi racionálně uvažující člověk a jako bývalý zpravodajec věří zpravodajským informacím, ale to právě mohl být problém,“ popisuje Kutěj v aktuálním díle podcastu Bulletproof.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora