
Českým internetem se šíří video, které budí dojem, že čínský AI agent už dnes tajně ovlivňuje politiku. Jaká je realita a čeho se skutečně obávat?
Na velkém širokoúhlém monitoru blikají desítky profilů na sociálních sítích. Jako na běžícím páse se na nich aktualizují nové příspěvky.
Video šířící se virálně sociálními sítěmi v Česku tvrdí, že čínská platforma Manus AI takto plní komplexní úkoly a ovlivňuje veřejnou debatu u nás.
Tvůrci videa vykreslují Manus jako převratný nástroj umělé inteligence schopný nahradit lidské výstupy – a tudíž i řídit volební či dezinformační kampaně.
Manus byl spuštěn na začátku března letošního roku a okamžitě vyvolal vlnu reakcí: některé komentáře mluvily o průlomu srovnatelném s modelem DeepSeek.
Hype byl však obratem doplněn i skeptickým pohled odbornictva – a na něj virální reelsko poněkud zapomíná.
Co Manus AI skutečně umí
„Manus je obecný AI agent, který promění vaše myšlenky v činy,“ tvrdili na jaře jeho tvůrci ze singapurského startupu Monica. Za velikášským claimem se schovává multimodální AI nástroj, který má na základě jednoho příkazu plánovat a samostatně provádět složité úkoly od začátku do konce – místo pouhé odpovědi textem jako běžný chatbot.
Ukázkové demo například prezentovalo, jak Manus během pár sekund třídí životopisy uchazečů, řadí kandidáty podle kvalifikace a generuje přehledná data do tabulky.
Dále tvůrci tvrdí, že jejich AI zvládne analyzovat burzovní trendy, nebo vytvořit interaktivní webové stránky od nuly. To vše bez další asistence člověka po zadání úvodního úkolu.
Jde tedy o ambiciózní krok směrem ke svatém grálu současného vývoje komerčních AI nástrojů: takzvaným autonomním agentům.
Nakolik ale Manus odvážné sliby svých tvůrců plní? První nezávislé ohlasy ukazují, jak realita zaostává za reklamou.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.