Krize

05. 08. 2021, 04:00

Vrací se Tunisko k diktatuře? Rozdělený národ se bouří, prezident se zbavuje odpůrců

Prokop Singer

Nejsevernější stát Afriky je jedinou zemí, kde arabské jaro, jež vypuklo na sklonku roku 2010, slavilo relativní úspěch. Nyní se karta obrací. Poté, co prezident na třicet dní zmrazil parlament a odvolal premiéra, jsou možná v ohrožení výsledky revoluce, jež svrhla tuniského diktátora Zín Ábidína bin Alího.

O Tunisku se nepřesně hovoří jako o kolébce arabského jara. Nepřesně, protože zdejší protesty byly ve skutečnosti inspirovány demonstracemi v Marokem okupované Západní Sahaře. Nicméně mu nelze upřít, že zde revoluční nálady dospěly až ke zdárnému vytvoření demokratické soutěže, byť s mnohými neduhy včetně rozsáhlé korupce. I přes tyto vady demokracie byly politické změny v Tunisku zřejmým přínosem – oproti Egyptu, kam se vrátila ještě tužší diktatura Abd al-Fattáha as-Sísího, či státům jako Sýrie, Libye nebo Jemen, kde lidové nepokoje vyústily v občanskou válku. Zemím perského zálivu, které se těší plné podpoře Západu (zejména Spojených států), se podařilo revoluci utopit v krvi v samém zárodku.

Jenže v neděli 25. července 2021 odvolal tuniský prezident Kaís Saíd nejen premiéra Hišáma al-Mašíšího, nýbrž na třicet dnů i celý parlament, zatímco země se zmítala v protivládních protestech, jež reagovaly zejména na katastrofální pandemickou situaci. Politické strany zastoupené v parlamentu, z nichž nejvýznamnější je an-Nahda, to označily za vojenský převrat. Kaís Saíd následně nechal obklíčit parlament obrněnými vozy a zamezil tak zvoleným členům parlamentu přístup do budovy. Saíd se nařčení z vojenského puče brání a tvrdí, že vše je pouze dočasné.

Prezident outsider

Tuniský prezident, který byl zvolený v roce 2019 jako nezávislý kandidát a jehož popularita stojí na tom, že nepatří k tradiční politické třídě v zemi, vyhrožoval tímto krokem už nějakou dobu. Například tvrzením, že ústava z roku 2014 je špatně napsaná a vede jen k politickému patu. Nyní podle článku 80 rozpustil parlament, jelikož zemi údajně hrozí bezprostřední nebezpečí.

Zatímco prezident prohlašuje, že odvolání premiéra a parlamentu je ve shodě s ústavou, nejsilnější strany parlamentu tvrdí, že se jedná o převrat.

Kaís Saíd poukazuje na neblahou ekonomickou krizi a také na situaci kolem pandemie Covid-19, přičemž vinu svaluje především na stranu an-Nahda, která je údajně zodpovědná za masivní korupci. Zatímco prezident prohlašuje, že odvolání premiéra a parlamentu je ve shodě s ústavou, nejsilnější strany parlamentu – islamistická an-Nahda a sekulární, z korupce rovněž obviňované Srdce Tuniska – tvrdí, že se jedná o převrat, a vyzývají Saída k dialogu. Odvolaný premiér, který je stejně jako prezident politickým outsiderem bez stranické příslušnosti, se na rozdíl od parlamentních stran a politiků nijak hlasitě proti svému odvolání nevymezuje a svému případnému nástupci prý nebude stát v cestě.

Čtěte také: Pegasus: Příběh firmy, která tajně sleduje prezidenty i disidenty po celém světě

Značná část demonstrantů prezidentova slova vyslyšela a jejich hněv vůči islamistické straně an-Nahda vyústil dokonce v napadení jejich kanceláří. Populace je však rozdělená a Saíd má již také řadu odpůrců, kteří vyšli do ulic hned následující den po rozpuštění parlamentu. Nyní je brzy dělat předčasné závěry, ovšem je nutno připomenout, že podobným způsobem došlo k vojenskému převratu také v Egyptě, kde se frustrované masy převážně liberálního městského obyvatelstva obrátily proti demokraticky zvolenému prezidentovi Muhammadu Mursímu, shodou okolností ze strany, z níž an-Nahda ideologicky vychází, tedy z Muslimského bratrstva.

Počáteční rysy autoritářství

Jedná se tedy o puč, nebo o politické řešení krize v rámci tuniské ústavy? Pro první variantu hovoří nejen to, že rozhodnutí musel prezident uskutečnit s pomocí armády, ale i fakt, že dochází ke značnému omezování svobody slova včetně zatýkání politických aktivistů.

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan vyzval prezidenta Kaíse Saída, aby neprodleně otočil kurz demokratickým směrem.

Zatčen a odsouzen ke dvěma měsícům byl například významný člen parlamentu a blogger Jásín al-Ajárí, který byl obviněn z „narušování morálky tuniské armády“. Zadržováni a umlčováni jsou také mnozí demonstranti, kterým se naopak nelíbí prezidentovo jednání. Nutno vzpomenout, že an-Nahda byla od revoluce arabského jara součástí každé vlády, a tudíž má i mnoho příznivců, kteří na ni nezanevřeli. Zdá se, že dochází k tvrdším postihům vůči demonstrantům nesouhlasícím s prezidentem Saídem a zároveň k větší benevolenci k výtržnostem a násilnostem, které proběhly proti straně an-Nahda. Dalším politikem, který byl za svou aktivitu na sociálních sítích zatčen a dokonce odsouzen k odnětí svobody na dva roky, je Máhir Zíd, člen strany Karáma. Potrestán byl za údajnou „urážku tuniského národa“ a jeho prezidenta.

Znepokojeny situací v severoafrické zemi jsou také Spojené státy. Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan vyzval prezidenta Kaíse Saída, aby neprodleně otočil kurz demokratickým směrem.

Zda se však skutečně jedná o státní převrat, napoví až další vývoj v zemi. Nejspíš rozhodne, jak rychle bude jmenován nový premiér a jestli prezident dodrží třicetidenní lhůtu pro zmrazení fungování parlamentu, nebo zda se objeví pokusy o přeměnu tuniského systému na prezidentský, v němž by zásadní moc zůstala Kaísu Saídovi. Relativně oblíbený prezident si toho na svá bedra zřejmě naložil až příliš mnoho. Těžko totiž předpokládat, že by s rozpuštěným parlamentem mohl katastrofální pandemickou situaci zvládat lépe. Pokud tedy padne mýtus o tom, že je jiný než „klasičtí“ politici, může se prezidentova současná popularita velmi rychle vyčerpat.

Témata: Krize, Protesty, Tunisko