Lifestyle

21. 01. 2024, 07:31

Vrzající houslista v zajetí „ukronacistů“. Válka na Ukrajině vešla do ruských kin

Eva Čeplová

Záběr z filmu Svědek / Foto: Svědek (2023)

Ruská invaze na Ukrajinu se propisuje i do filmové tvorby. Světlo světa tak spatřil propagandistický film „Svědek“, který se nechal inspirovat slavným snímkem Pianista.

„Povím vám, jak to všechno ve skutečnosti bylo. Ztratil jsem tam sice svůj sluch, ale ne své svědomí,“ vysouká ze sebe nejistě postarší muž s výrazem raněného zvířete. Sál naplno ztichne a potemní. Zatímco moderátor a publikum belgické televizní stanice netrpělivě očekává s jakým příběhem z válečné Ukrajiny se vytasí, divák tohoto filmového bizáru už je v obraze. Tedy jen v případě, že se zvládl prokousat celým snímkem až sem a nevypnul jej hned po prvních deseti minutách. I to je totiž na toto „vrcholné“ dílo šité přesně na míry kremelské propagandy obdivuhodný výkon.

Čtěte také: Výchova vzorných Rusů. „Putinův pionýr“ už pohltil miliony dětí

Jestliže Ukrajina teprve na svůj celovečerní debut o ruské invazi čeká, Moskva si pospíšila a se svým „velkofilmem“ Svědek z dílny ruského ministerstva kultury a obrany už přišla loni v srpnu. A nutno dodat, že moc pochvaly za něj nesklidila, ba naopak. V Minsku i samotné Moskvě na něj přišly krátce po jeho uvedení jen jednotky lidí.

Filmová kritika debut navíc rozdrtila na kousíčky a napsala k němu, že „tenhle výplod šílenství podobající se Frankensteinově monstru“ jen tak něco nepřekoná. I když na druhou stranu –⁠⁠⁠ kdo říká, že Kreml nemůže prorazit v budoucnu další dno? Teď už ale zpět k samotnému ději.

Na Rostov a na Moskvu!

Je předvečer vpádu ruské armády na Ukrajinu. Slavný belgický houslista Daniel Cohen přijíždí na hudební soutěž v doprovodu své energické manažerky Brigitte do Moskvy. Zde ho po vystoupení odchytává ukrajinský oligarcha Lev Sachnoveckij a pozve ho do Kyjeva, aby zde zahrál na jeho soukromém večírku.

Cohenovi, jenž nápadně připomíná hlavního herce z filmu Pianista Adriena Brodyho, se zprvu nechce. V Belgii na něho čeká malý syn. Brigitte však na štědrou nabídku oligarchy přitakává a oba dva nasedají na oligarchův tryskáč směr Kyjev.

Jako kdyby ukrajinská armáda neměla v prvních hodinách invaze nic lepšího na práci, než terorizovat vlastní obyvatelstvo.

Ještě před samotnou hostinou telefonuje umělec svému synovi, který se diví, že Ukrajina není Rusko. Tím začíná dvouhodinová sprcha snad všech nejhorších stereotypů, které Kreml svému sousedovi připisuje. „Za naše vítězství“, „Už to brzy začne“, „Zbývá už jen pohnout těmi Donbasany, aby šli směrem na Rostov. A ještě dál –⁠⁠⁠ k moskalům (hanlivý název pro Rusy, pozn. red.)!“ baví se mezi sebou na večírku dva muži, zatímco si Cohen vpovzdálí v klidu popíjí šampaňské a nedůvěřivě sleduje okolí.

Pozorný divák už tuší, že se něco velkého blíží.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Lifestyle, Film, Rusko, Ukrajina, Válka