Politika

25. 09. 2024, 06:55

Vyhrocené Německo. O čem sní voliči ultrapravice na východě?

Jolana Humpálová

Volič AfD na mítinku v Braniboru | Foto Jolana Humpálová/Voxpot
Volič AfD na mítinku v Braniboru | Foto Jolana Humpálová/Voxpot

Lidé v Braniborsku rozhodovali, zda v zemském parlamentu dostane nejvíce křesel krajně pravicová Alternativa pro Německo. Jaké panují na severovýchodě Německa nálady? A platí i tři dekády po sjednocení pomyslná hranice mezi východem a západem kdysi rozdělené země?

Mítink Alternativy pro Německo minete jen stěží. Už z dálky na sebe upozorňuje hlasitou hudbou, která se rozléhá po náměstí, všudypřítomnou vůní bratwurstů i velkou modrou bránou s logem strany. „Vítejte!“ hlásá bílými písmeny.

Je sobota 21. září a v Braniboru nad Havolou, městě ležícím na samém západě Braniborska, se koná vůbec poslední předvolební akce AfD. Schovaná je na náměstíčku za kostelem, kde organizátoři rozložili pivní sety, modré stany a taburety a dovezli gril a přívěs s pípou.

Nabídka je lákavá. Klobásy i pivo za lidové ceny, německé vlajky, balonky a další drobnosti zdarma. A hlavně setkání s oblíbenými politiky, kteří Německu slibují „více demokracie“ a „skoncování se zkorumpovanou vládou“.

Přicházím k malému podiu, kde zrovna dav do varu dostává zpěvák a známý konspirátor, který vystupuje pod pseudonymem Björn Banane a v současnosti působí jako vrchní performer AfD. Letos například vydal song s názvem Mein Herz schlägt Blau, tedy Moje srdce bije modře s odkazem na barvu krajně pravicové strany.

„Ost, ost, ost Deutschland!“ skanduje Banane do mikrofonu už zavedený šlágr a lidé se přidávají a mávají vlajkami.

Björn Banane k tanci a poslechu | Foto Jolana Humpálová / Voxpot

V písních muž přeskakuje od pouťového diska přes metalové riffy až k rapu. Tematicky se ale nevzdaluje od programu strany, která se v průzkumech drží na těsném prvním místě. Zpívá a rapuje o pandemii, migraci i „duhové ideologii“.

Mikrofon si od hudebníka bere první řečník, poslanec AfD a šéf braniborské buňky René Springer.

„Žádná indoktrinace, žádná ideologie rozmanitosti, žádné duhové vlajky – pryč s tím svinstvem!“ zvyšuje pětačtyřicátník hlas a popisuje návrat dětí do „duhou indoktrinovaných“ škol. „Německo je už tak dost barevné, naše barvy jsou černá, červená a zlatá,“ burácí.

Lidé mu visí na rtech a jeho slova stvrzují potleskem. Stejně jako Banane před ním střídal žánry, Springer umně přeskakuje z jednoho tématu k druhému. Teď mluví o evergreenu, který dokázala AfD vytěžit na maximum: o migraci.

„Kdo z vás si nepřeje, aby byli tito barbaři vůbec vpouštěni do země? Kdo chce, aby existovala imigrační stopka a kontrolované hranice?“ burcuje lidi a dostává se mu hlasitého souhlasu. Z migrace si AfD udělala spolehlivou značku – funguje i na voličstvo v Braniboru.

„Máme dost nacistického kolovrátku!“

Dav, čítající nižší stovky příznivců i příznivkyň, teď působí nadmíru spokojeně. Lidé postávají a posedávají po skupinkách, fronta u pivního okénka nemizí a z velkých reproduktorů neustále zní Bananeho hudba či politické projevy.

Ten nejočekávanější pronese hlavní kandidát AfD do zemského parlamentu Hans-Christoph Brendt. Držím se stranou a sleduji, jací lidé přišli podpořit partaj, která je v jiných východoněmeckých spolkových zemích vedena v kolonce pravicového extremismu.

„Lidi? Ty jsou něco navíc. Pro ty se tady v regionu politika nedělá,“ mávne rukou šedesátník Andreas v triku odkazujícím na Bundeswehr, německou armádu.

Pivní sety obsadili lidé v důchodovém věku a pod starými, rozložitými stromy postávají rodiny s dětmi. Dorazila i místní mládež, která se sdružuje především pod stanem stranické mládežnické organizace.

Voličstvo AfD na mítinku v Braniboru nad Havolou | Foto Jolana Humpálová / Voxpot

Odhadem jde o Němce z převážně nižší střední nebo pracující třídy. Jediní, kdo viditelně nezapadají, jsou političtí představitelé AfD v oblecích. Ti se postupně prostřídají na podiu, kde lidem vštěpují, že „je čas na více demokracie“.

Několikrát si povzdychnou i nad tím, že média či jiné veřejně činné osobnosti stranu označují za fašistickou nebo ji přirovnávají k německým nacistům.

„To je vždycky něco s pravicí, vždycky něco o nacismu. Už mám toho nacistického kolovrátku dost!“ stěžuje si Springer.

Při pohledu kolem sebe si ale říkám, zda se s jeho slovy ztotožňují i lidé, kteří stranu podporují. Muži, který si od přívěsu odnáší dva napěněné půllitry, se na krku houpe Železný kříž z černého stříbra. V davu několikrát potkávám i německou orlici v nacistickém provedení.

S třiašedesátiletým Berndem, který nosí na triku „jen“ orlici z obalu desky britské metalové kapely Saxon, se dám do řeči. „Vy jste z Česka? No jo, tam to máte dobré! Politika nic moc, ale pivo super,“ komentuje stav u sousedů.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Jolana Humpálová

Více článků od autora