Ekonomie

02. 02. 2021, 08:10

Vyletět s opicemi na měsíc: Jak jsem se objevil uprostřed bitvy o akcie GameStop

Tomislav Čečka

Reportáž ze zákopů finanční války mezi retardovanými opicemi z Redditu a luxusními kancelářemi na Wall Street. Připravte se na čtení, ve kterém před vámi  bude autor šermovat finančním slangem, až z toho získáte pocit, že opravdu ví, co jeho slova znamenají. Přinášíme subjektivní reportáž jednoho z menších vítězů historické bitvy vedené v investičních aplikacích.

Je 26. ledna, blíží se čtvrtá hodina odpoledne a zimní Brno se halí do velkých sněhových vloček. Střechy města paralyzovaného pandemií se barví doběla, zatímco můj monitor je plný červených a zelených sloupců grafů. A hlavně – memes.

Je to teprve patnáct minut, kdy otevřela Newyorská burza (NYSE) a desítky tisíc uživatelů diskuzního fóra Reddit přilepili oči ke grafům v aplikacích svých digitálních brokerů. Tisíce z nich zároveň ťukali do klávesnic jednoduchou zprávu: HOLD THE LINE! BUY THE DIP!

Je úterní večer a cena 250 dolarů za jednu akcii Gamestopu je od reálné ceny společnosti vzdálená podobně jako přesvědčení, že Musk je geniální podnikatel, který si své bohatství vydřel od nuly.

Jako mantra zpívaná různými lidmi s různými osudy se toto sdělení nese komentářovou stokou redditových fór. Kolem protékají nové memes komentující vývoj ceny akcií a screenshoty neuvěřitelných výdělků z minulých dnů. Slévají se do skupinového řevu. Tohle je válka a my chceme vyhrát. DRŽTE LINII! KUPUJTE, KDYŽ SE CENA PROPADÁ!

Představivost mi vykresluje před očima, jak kdesi daleko od Brna na mnohem luxusnějších adresách než je ta moje kmitají oči manažerů a analytiků hedgeových fondů. Hlavně jednoho fond jménem Melvil Capital. Makléřům v drahých oblecích pod broušenými lustry teče po zádech studený pot. Jejich ztráta za pondělí už dělá 2,8 miliard dolarů. O podobnou částku přišli i v pátek. A to je jen začátek. Pozdější zprávy přinesou tvrzení, že Melvin Capital v průběhu ledna ztratil celkem přes 8 miliard dolarů. Podle toho, co vím o Wall Street z Hollywoodských filmů, si dokážu představit, že zatímco Brno dál padá pod bílou pokrývku, tato místa pomalu zasypává dražší sníh z Bogoty.

Válka Redditu proti Wall Street si teprve pomalu získává pozornost mezinárodních médií. Na Redditu ale žije příběh firmy GameStop už několik měsíců.

Zážeh motorů

Nešťastný rok 2020 je ve fázi, kdy ještě ani neodkryl všechny své karty a ve fóru na Redditu nazvaném WallStreetBets se objevuje příspěvek od uživatele u/DeepFuckinValue. Jeho post nese označení YOLO (You Only Live Once, pozn. red.) a naznačuje, že nainvestoval všechny své úspory (přes 53.000 dolarů) do společnosti GameStop. Proti jakékoliv mainstreamové logice se DeepFuckinValue chystá ve velkém nakupovat akcie tohoto prodejce videoher a hardwarového příslušenství a dlouhodobě je držet. Zdá se to být šílenství.

GameStop je pomalu umírající legenda. Většina návštěvníků fóra ji zná od svého dětství, protože jde o rozsáhlou síť kamenných prodejen videoher, která se už v 80. letech rozrostla z Dallasu do celých Spojených států. Přes veškerý sentiment spojený s firmou dávali tradiční značce v roce 2020 finanční analytici nelítostnou diagnózu umírajícího pacienta.

Nejen pravidelně se objevující zprávy o zavírání poboček, ale i urgentní rozmach nákupu her přes internet a probíhající pandemie nenasvědčují tomu, že by akcie tohoto prodejce videoher měly v následujících sedmi měsících přesáhnout více jak stonásobek aktuální ceny čtyř dolarů. Uživatel DeepFuckinValue, aktuálně korunován na krále Redditu, přesto radí, aby uživatelé WallStreetBets do firmy investovali.

“Doháje, kámo, co tě přimělo dát 53 tisíc dolarů do akcií gamestop?” příspěvek na Redditu, kterým to všechno začalo. Zdroj: Reddit

Jedním z důvodů je příchod Richarda Cohena. Miliardáře a zakladatele platformy Chewy.com, která se specializuje na prodej krmiva a příslušenství pro domácí mazlíčky. Chewy dokáže ve své branži úspěšně konkurovat i gigantovi jménem Amazon. Cohen se rozhodl do GameStopu vstoupit a podle zpráv, které se dostávají na veřejnost, se chystá starý koncept revitalizovat. Má dojít na aktualizaci e-shopu, který podle něj bude konkurovat jak digitálním platformám včetně Amazonu. Kamenné pobočky by se podle jeho plánu měly stát uzlovými body pro lokální hraní více hráčů, plkání nad energy drinky a sestavování herních počítačů. Videoherní kluby jako hlavní zástupce digitální zábavy v reálném světě a spolupráce s rostoucí scénou e-sportu.

Informace se kterou skupinové vědomí uživatelů zatím aktivně neoperuje, je i stav akcií GameStopu (GME). Ty jsou totiž ve velkém tzv. nashortované. Shorting je poměrně složitý finanční mechanismus se slušnou řádkou zákrutů. V nejjednodušší podobě se jedná o spekulaci, která sází na to, že se hodnota akcií firmy se bude snižovat. Short, neboli krátká pozice, je protikladem takzvaného “longu”, tedy pozice, kdy se akcie nakupuje za účelem víry, že se firmě bude dařit a její akcie budou nabírat na hodnotě.

Během shortingu si tak jedna společnost půjčí akcie cílené firmy a hned je prodá s tím, že až je bude později vracet, pořídí si je za levnější cenu než za kterou je prodala. Finančním hráčům, kteří shortují, se tedy vyplácí, když jejich cíl jde ke dnu. Vydělávají na neúspěchu jiných.

Mel Gibson z filmu Statečné srdce křičí, ať držíte akcie a neprodáváte ani když jejich cena poklesne. Zdroj: Memegenerator

Graf skáče nahoru a dolů a točí se mezi kulatými milníky: 90-95-100 amerických dolarů za akcii. Každá tato hranice znamená barikádu, o kterou se bojuje. Nečekaný vývoj postupující ceny vždy  spouští lavinu pokynů k prodeji, kdy se majitelé akcií zbavují, protože už vydělali dost. V tento moment je rozdíl mezi nákupem v pátek a prodejem v úterý i zisk 150 procent a denní nárůst představuje krásných 30 procent.

Aktualizovaný chór stovek komentářů se podobá velitelům organizující řecké falangy: “Držte řady a nakupujte víc!” Cílem legií drobných akcionářů je vyhnat cenu akcií GameStopu co nejvýše. Fondy, které si před rokem vsadily na ceny nižší než 4 dolary, si totiž budou muset tyto předražené akcie koupit, aby je mohly zase vrátit. V ten moment (který může trvat minuty, hodiny či dny) dojde k tzv. short squeeze, kdy se ceny akcií raketově vyšplhají vzhůru a jejich držitelé královsky vydělají.

Celebrity burzovních appkařů

Příspěvek o obrovském shortingu Gamestopu (až 160 procent všech akcií je díky možnosti shortovat akcii vícekrát prodaných krátce) se na WallStreetBets objevuje až v listopadu 2020. Je navázán na osobu Michaela Burryho, který se do záře populárních reflektorů nedostává díky svým ekonomickým kouskům poprvé.
Zvěčněn Christianem Balem jako podivínský manažer fondu Scion Capital se totiž v oscarovém filmu Big Short i v nudnější realitě nultých let 20. století zapsal do historie jako člověk, který vsázel na ekonomickou krizi 2008. Podobně věšteckou roli hraje i u akcií s burzovní zkratkou GME.

Není ale jedinou celebritou, ke které se odvolávají stovky opic (jak si tito “sázkaři” rádi říkají) na fóru Wallstreetbets. Chamath Paliyhapita, filantropický miliardář, který působil ve vysokých exekutivních rolích Facebooku a chystá se kandidovat na kalifornského guvernéra, jako první spatřuje politický kapitál v příběhu o tzv. “Main Street vs. Wall Street” a zastává se redditorů v rozhovoru pro ekonomický kanál CNBC.

V bláznivé úterý stačí jeho výstup na to, aby se hranice 100 dolarů za akcii za velkého jásotu konečně trvale zlomila a cena pokračovala v postupu vzhůru. Akcie míří k nebi po vertikále, která by nedělala ostudu žádné raketě startující na Měsíc.

Ještě větší jásot zachvátí Reddit ve chvíli, kdy se na jeho stranu přidává i bohatý maskot moderní kosmonautiky – Elon Musk zde přezdívaný Papa Elon. Jeho tweet s prostým sdělením “GameStonk” a odkazem na fórum znamená stejně jako v jiných případech zaručený příliv nových akcionářů.

Úterní večer končí dalším rekordem po uzavření burzy – cena 250 USD za jednu akcii Gamestopu je od reálné ceny společnosti vzdálená podobně jako přesvědčení, že Musk je geniální podnikatel, který si své bohatství vydřel od nuly.

Meme video, které shrnuje, jak vnímali účastníci WallStreetBets svůj boj:

Když se opice naštve

I když má začátek redditového investování do GME své racionální základy, jeho hlavním pohonem se stalo trollení firmy Citron Research. Andrew Left, zástupce Citronu, totiž kromě vlastních shortů na GME udělal ještě jednu obrovskou chybu. Tou bylo, že označil redditory za idioty, kteří neví co dělají.

Odpovědí mu byla klasická internetová smršť v podobě roztodivných naschválů, spamu a i údajného vyhrožování a pokusu o hackování twitter účtu Citron Research.  Bouřka, kterou Citron spustil, stála za tím, že se GME dostala ze stínu fóra Wallstreetbets do tzv. r/all  – tedy do hlavního proudu aktuálně diskutovaných témat celého Redditu. Nevinná sněhová koule se změnila v lavinu.

Nebohý Andrew Left nicméně nezůstal hlavním nepřítelem místních opičáků dlouho. jeho roli převzali již zmiňovaní kravaťáci z Melvin Capital. Chovat k těmto vlkům z Wall Street chladné a nepřátelské city není zrovna těžké. Jejich nedávná minulost byla uživatelům fóra známá ze snahy shortovat Muskovu firmu Tesla, ale i letmé pátrání po jejich skutcích z dávnější minulosti rychle odhaluje klasický příběh chamtivosti a tvrdých loktů.

Ředitelem Melvin Capital je Gabriel Plotkin, který se učil surfovat na vlnách finančního oceánu od žraloka Stevena Cohena (miliardáře, který vlastní například sportovní klubu New York Mets). Cohen byl od roku 2008 vyšetřován za nelegální inside trading (obchody na burze založené na neveřejných zprávách) a vlastní ženou byl obviněn z vydírání.

Melvin Capital, založený v roce 2014, přebral majoritní část původních Cohenových klientů ještě předtím, než Cohenova původní společnost S.A.C. Capitals musela zavřít krám. Dá se tedy předpokládat že vazby mezi Plotkinem a Cohenem jsou za zavřenými dveřmi velmi vřelé a výhodné pro obě strany.

Cohen, jehož majetek je oceněný časopisem Forbes na 13 miliard dolarů, je stále ředitelem fondu Point72, který do Melvin Capital pomohl přivést začátkem týdne oněch horkých 2,75 miliard dolarů k udržení pozic v GameStopu. V těchto číslech je Cohenův příspěvek milionu dolarů na inauguraci Donalda Trumpu v roce 2017 jen kapkou v moři.

Příběh akcií GameStop ve čtyřech grafech: 1) Chaotické fórum na redditu postupně vyrostlo na více než 2,5 milionů členů. 2) Institucionální investoři sázeli proti neperspektivnímu obchodu GameStop. 3) Uživatelé redditu se začali shromažďovat okolo několika investorů, kteří viděli hodnotu v akciích GME. 4) Když začíná růst cena akcií GME, investoři, kteří shortovali musejí nakupovat drahé akcie, aby pokryli své “short pozice”.

Ve světle ramp

Přichází středa a zprávy o válce o GameStop se šíří i tradičními médii. A všichni čerství akcionáři firmy (mezi nimi lidé, kteří mají GME jako svou první akcii v životě) začínají pociťovat nejen ekonomickou, ale i mediální sílu burzovních dravců, proti kterým roztáčí svou meme munici a davové šílenství.

Zatímco v úterý večer byl ještě Discordový kanál WallStreetBets v opojení při návštěvě Elona Muska, o dvanáct hodin později už neexistuje. Společnost Discord se jej rozhodla zrušit pro porušování obsahu. Prestižní americká média jako je Wall Street Journal a The New York Times při popisu komunity trousí přídavná jména jako “pro-trampovští” nebo “alt-right”. Poslední pokus poštvat veřejnost proti amatérským a anarchistickým investorům se rozjíždí.
Nicméně internet si žije svým životem a počty lidí v subredditu skokově rostou stejně jako cena akcií, která se během středy vyškrábe až na 380 a po ukončení obchodování přespí na 340 dolarech.

Těžko se zároveň při sledování činnosti místní komunity ubránit frekventovanému ťukání na čelo. Základní jednotka oslovení na WallStreetBets je “retard” (pro lidi, kteří neví nic o investicích a burze, ale mají rádi hazard) a “autista” (pro lidi kteří mají rádi hazard a rozumí burze). Hlavním lákadlem je zajistit tzv. “Tendies”, což může v jedné interpretaci znamenat desetidolarové bankovky (TENDOllars) nebo kuřecí stripsy (Chicken TENDers), které jí každý správný loser ve svém sklepě během honění bohatství podle redditových rad.

Diskusní kategorie na Wallstreetbets mají štítky YOLO (zkratka “You Only Live Once”, tedy, když všechny své peníze vsadíte na jednu firmu ve snaze vydělat) a loss porn (screenshoty prohraných peněz) či gain porn (když se vám podaří vydělat).

Uživatelé si standardně užívají meme z Pána prstenů či Avengers a hlavním cílem je dostat do garáže kombinaci Lamborgini/Tesla a být natolik bohatý, aby si jejich manželka nemusela užívat se svým přítelem. Ideální cena k prodání akcie potom je 420.69, tedy kombinace marihuany a sexuální polohy 69. Jak by řekl klasik “nice!”

Bitva v burzovních aplikacích místy vyskočila i mimo internet a objevila se ve fyzickém světě. Zdroj: Reddit

Wallstreet vrací úder

Ve čtvrtek 28. ledna už jsou uživatelé zvyklí na základní triky velkých hráčů snažících se zachránit miliardy dolarů, které jim krvácejí z kapes na GameStopovém bojišti.

Tzv. short ladders vypouští akorát tak správné počty akcií ve správném čase, aby cena skokově padala a spouštěla tzv. Stop loss příkazy. Ty si každý uživatel nastavuje na cenu za kterou jeho broker automaticky pozici prodá, aby v době, kdy aktivně nesleduje zelené a červené aktualizace grafů, nepřišel o příliš mnoho peněz.

Jestli je WallStreetBets aktuálně pod DDoS útokem nebo jestli forum úpí pod náporem všech lidí, kteří jej aktualizují, je těžké vyhodnotit. Jisté je, že přibývají stovky robotích účtů, kteří šíří dezinformace a zakládají desítky a desítky diskusních vláken na téma nákupu jiných akcií, aby odlákaly pozornost od GameStopu. Na druhou stranu je každý názor zpochybňující raketový zážeh k bohatství mazán nebo rozmetán davy na kusy.

Mezi tímto chumlem jsou pak nepočítané otázky od lidí, kteří nikdy neinvestovali, ale připletli se zde k revolučními zápalu potřeby někoho naštvat a být součástí dějin burzy. Nečekaným vrcholem podlých snah protivníků se pak stává fakt, že makléřské aplikace v čele s Robin Hood omezují možnost nakupovat akcie GME.

Informace o spiknutí mocných s ještě mocnějšími se šíří jako požár a jen podporuje bojovou a revoluční náladu v diskusích. Surreálnost celé války ještě umocňuje, že po tomto kroku brokerů se do hry přidávají i politici. Nepravděpodobný tandem levicové kongresmаnky a ultrakonzervativního senátora žádá makléře o rovný přístup k burze.

Raketa jde k zemi

Po týdnu s GameStopem jsem z burzovní magie ještě víc zmatený než dřív. Situace je nepřehledná a plná rozdílných výkladů. Množí se úvahy o tom, jestli probíhající útok malých investorů proti Wall Street může změnit v globální burzovní systém. Diskutuje se, zda jsme na prahu doby, kdy se začnou věci dělat jinak nebo snad dokonce lépe.

Co se ale změnilo určitě je atmosféra na WallStreetBets. Dva miliony gamblerů, z nichž někteří mají velmi propracovanou ekonomickou analýzu, se rozšířili na osm a půl milionů. Některá média začínají vše rámovat jako vznik rozsáhlého hnutí proti WallStreet.

Mnohým z těch, kteří do tohoto burzovního kasina vstoupili včas se podařilo vydělat solidní peníze a uštědřili několik zásahů makléřům z Wall Street. Jiným se ale původní vtip brzy změní v horor, ve kterém vykrváceli při chaotickém crossoveru mezi volným pokračování Occupy Wall Street a sektářské víry v sílu davu.

Co celá situace reálně znamená se dozvíme až když davová mánie vychladne a budou se počítat zisky a ztráty. Zatímco Melvin Capital se bude pravděpodobně poroučet a o jejich klienty se bude muset postarat jiný predátorský fond, uživatel DeepFuckinValue bude milionářem a dostane šanci ve svém rodném městě ve státě Massachusetts postavit vnitřní kluziště.

V brzkých dnech ale zažijeme příběhy lidí, kteří kluziště stavět nebudou, ale určitě se budou moct jít klouzat. Ušetřené peníze na školné, důchodový fond nebo sázky několik let budovaných akciových portfolií na vesmírnou misi GME se změní v zoufalství a smutek.

“Nedávno jsem ztratil práci a nemám tento měsíc na nájem. Ale držím. Popravdě: začínám být docela nervózní, že dokud je obchodování omezeno, tak bojujeme prohranou bitvu obchodování omezeno,” píše jeden z uživatelů po dalším dnu, kdy se cena přestává vzpírat gravitaci a míří k zemi.

Další bojovníci této války zatím stojí ve stínu a nejde je rozlišit stejně jako případné dopady na finanční systém. Jedno se dá říct už teď. Raketou k měsíci nevyletěla jen cena akcií GameStopu, ale i emoce okolo tohohle nejdražšího memu v dějinách internetu.

POZNÁMKA: Autor není finanční poradce a text nemá být finanční radou. Své pozice v GameStopu už uzavřel a zůstává jen retardovanou opicí reflektující své zkušenosti na internetu.

Tomislav Čečka

Více článků od autora

Témata: Ekonomie, Obchod, Platformy, USA