Politika

27. 03. 2024, 13:12

Vyrůstat v mafii, nebo jiné rodině? Itálie bude chránit děti i na Sicílii a v Kampánii

Simone Radačičová

Policisté v Itálii. Foto: Shutterstock

Od roku 2012 v italské Kalábrii běží projekt, který umožňuje úřadům odebrat děti z rodin, které se zapletly s mafií. Nyní se rozšíří na Sicílii a do Kampánie. V tamní společnosti vyvolal otázky, zda a jak má stát vůbec pomáhat dětem z tohoto prostředí.

Před několika dny dostal italský soudce pro mladistvé Roberto di Bella dopis od jednoho z bývalých spolupracovníků tamní mafie. V něm mu nijak nevyhrožoval ani mu nesliboval smrt. Právě naopak, děkoval soudci, že pomohl zachránit jeho děti.

„Vzpomněl jsem si na dobu, kdy jsem byl malý kluk. A pak jsem si v duchu vybavil svého syna. A věděl jsem, že jsem udělal dobrou věc,“ napsal odsouzený muž, který se odvrátil od mafie a svědčil proti ní u soudu.

Kalábrie, která na mapě Itálie tvoří špičku pomyslné boty, se nechvalně proslavila jako region, kde se nejvíce rozpíná obávaná mafie ‘Ndrangheta

„Rodič je ochotný položit život za svého syna. Kvůli mým dětem a mojí ženě jsem se rozhodl změnit ten svůj,“ vysvětlil v něm důvody, proč se rozhodl skoncovat s životem v podsvětí.

Kalábrie, která na mapě Itálie tvoří špičku pomyslné boty, se nechvalně proslavila jako region, kde se nejvíce rozpíná obávaná mafie ‘Ndrangheta. Ta vydělává na celé řadě nelegálních aktivit – od prodeje a distribuce drog po obchod s bílým masem nebo zbraněmi. Její členové vedle toho často vedou také legální provozovny, třeba hotely, cukrárny nebo automyčky. Ty mají zakrýt jejich temné aktivity.

Právě v tomto regionu před zhruba 12 lety soudce Di Bella spustil projekt Liberi di Scegliere, což by se dalo volně přeložit ve smyslu Svobodně si vybrat (život mimo mafii). Program umožňuje tamním úřadům odebrat děti z rodin, které se zapletly s organizovaným zločinem. Jeho cílem je přerušit začarovaný kruh, kdy se v rodinách „dědí“ spojenectví či členství v mafii. Nebo kdy dětem hrozí nebezpečí.

Je možné žít jinak

Od roku 2012, kdy projekt odstartoval, úřady přemístily zhruba 150 dětí do pěstounských rodin nebo jiných komunit ukrytých na tajných místech. Tam žijí do svých 18 let.

Di Bella pro agenturu AFP doplnil, že společně s dětmi se rozhodlo vymanit ze spárů mafie 30 matek, sedm z nich pak svědčilo u soudu proti gangsterům.

Z právního hlediska je tento projekt založen na jasně definovaných podmínkách, kdy existují dostatečné důkazy o tom, že rodiče neplní svou zákonnou povinnost poskytnout svým potomkům náležitou péči a vzdělání a ohrožují tak jejich blaho.

Často byli svědky toho, jak někdo zabil jejich otce, bratry nebo prarodiče. A podle pravidel mafie se musí pomstít.

A do toho spadá i navádění dítěte k trestné činnosti nebo jeho zapojení do podobných aktivit. „Klíčem je dát těmto dětem šanci se z toho vymanit. Ukázat jim, že je možné žít jinak,“ řekl před časem pro server BBC Giorgio De Checchi, národní koordinátor Liberi di Scegliere.

Projekt se nyní nově rozšíří do dalších dvou italských regionů, kde má mafie zapuštěné kořeny. Prvním z nich je Sicílie, která se považuje za domovinu Cosa Nostry, a druhou pak Kampánie, kde zase ve velkém působí organizace Camorra.

„Je to historický okamžik v boji proti mafii,“ komentoval to italský ministr spravedlnosti Carlo Nordio ze strany Bratři Itálie.

Di Bella tvrdí, že sám na první pohled dokáže rozpoznat, zda mladiství před soudem patří k ‘Ndranghetě, nebo ne. Podle něj je od raného věku učí, aby neukázali žádnou emoci a vyhnuli se tak prozrazení – ať už svého, nebo svých příbuzných.

„Často byli svědky toho, jak někdo zabil jejich otce, bratry nebo prarodiče. A podle pravidel mafie se musí pomstít,“ dodal s tím, že vzniká začarovaný kruh dalšího a dalšího násilí.

Veřejné mínění je rozděleno

Ne všichni si ale myslí, že tento projekt jde správnou cestou. V italské společnosti vyvolal širší diskuzi o tom, jak moc by měl stát zasahovat do rodin.

I přesto, že má dobré úmysly a jedná se o rodiny napojené na některou z mafiánských organizací.

Jak uvádí BBC, kritici namítají, že odebrání z domova dětem způsobí trauma. A to může být ještě hlubší, než kdyby zůstaly ve svých „mafiánských“ rodinách.

Zásah policie v Itálii. Foto: Shutterstock

„Veřejné mínění je celkem rozděleno,“ řekla k tomu Ombretta Ingrascì z Milánské univerzity, jež se tomuto tématu dlouhodobě věnuje.

„Co jsem udělala špatně?“

Agentura AFP před několika lety přinesla příběh sedmnáctileté Aurory, dcery odsouzeného mafiána. Když jí bylo 12 let, úřady ji odebraly od vlastní rodiny a umístily do té pěstounské. Její otec byl zrovna ve vězení, kde také skončila její matka.

„Celou dobu jsem plakala. Chtěla jsem vědět, co jsem udělala špatně. Měla jsem strach,“ vypověděla o cestě autem, kdy ji vedle sociální pracovnice doprovázela také policejní eskorta.

Pět let poté byla podle svých slov stále rozpolcená. Vybírala mezi touhou udělat správnou a odvážnou věc, a touhou získat uznání od své původní rodiny.

Se svým otcem se přitom přestala stýkat. „Je sobecký. 90 procent svého života strávil za mřížemi – jako zvíře v zoo. Zničil nejen moji milovanou matku, ale také zbytek rodiny,“ dodala k tomu.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Mafie, Děti, Itálie