Konflikty

03. 02. 2024, 06:18

Z fronty: K Avdijivce se Rusové snaží i prokopat, ukrajinská obrana zatím drží

Meduza

Ukrajinský tank v boji / Foto: Flickr

Ukrajinci stále hůře odolávají útokům ruských ozbrojených sil. Těm se však nadále nedaří za ukrajinskou obranu proniknout. Voxpot přináší překlad pravidelné analýzy nezávislého serveru Meduza o situaci na frontě k 1. únoru.

Ruská armáda podél celé fronty pokračuje v ofenzívě, kterou začala koncem loňského roku. Jednotky od Charkova na severovýchodě až po Cherson na jihozápadě provádí operace, které spolu ale nesouvisí – ani plánem, ani načasováním.

Každý útok trvá několik dní a zapojeným uskupením pak trvá týdny, než se znovu stanou bojeschopnými. Poté se útoky opakují. Obě strany utrpí v těchto bojích těžké ztráty.

Rusové nyní kontrolují většinu území, které dřív bývalo vesnicí a dnes z něj zbyly jen ruiny.

Ukrajinská armáda zažívá těžké časy. Tenčí se množství munice, kterou má k dispozici, dálkové bezpilotní letouny zasahují její dělostřelectvo a četné útoky ruských sil z různých směrů komplikují možnost manévrovat s rezervami. Přes to všechno zatím neexistují známky toho, že by se ukrajinská obrana hroutila.

Avdijivka (Doněcká oblast)

Ruská vojska u Avdijivky zatím útočila především na sever od tohoto důležitého předměstí Doněcku. Teď ale přesunula své úsilí na jih. Ruští průzkumníci se pomocí více než kilometr dlouhého speciálního tunelu náhle dostali do významné bašty ukrajinské armády – základny Carská Ochota.

Ruská pěchota ji dobyla, odrazila ukrajinské protiútoky a získala tak opěrný bod v obytné oblasti na jižním okraji města. Tam se ale útočný postup zastavil a začalo přeskupování, nejspíš s ohledem na další ofenzívu.

Severně od Avdijivky pokračuje bitva o vesnici Stěpove (Petrovske). Rusové nyní kontrolují většinu území, které dřív bývalo vesnicí a dnes z něj zbyly jen ruiny. Cíl operace – obklíčení Avdijivky – však zůstává stále stejně vzdálený.

Červená barva označuje místa, která kontrolují Rusové. Žlutá barva označuje místa, o nichž Rusové tvrdí, že je kontrolují / Zdroj: ISW

Kupjansk (Charkovská oblast)

Začátkem ledna byla ruská armáda poražena v bitvě o vesnici Sinkovka severovýchodně od Kupjanska. Ukrajinci ale při protiútocích na severním okraji sídla utrpěli velké ztráty na technice. Ruské ozbrojené síly se momentálně snaží vesnici obejít přes lesy na západ od ní.

Rusové se zároveň pokoušejí dostat ke Kupjansku z jihovýchodu. Zmocnili se vesnice Krochmalne a sousední vesnice Tabajevka, i když obsazení druhé jmenované zatím není potvrzeno ze satelitních snímků. Ukrajinští velitelé ale popírají, že by Tabajevku a okolní výšiny ztratili.

Zatím to nevypadá, že by ruské jednotky měly dostatek sil na to, aby prorazily ke Kupjansku v rámci jedné operace. Je pravděpodobné, že brzy znovu začne období „nabírání sil“ pro novou ofenzívu.

Bachmut (Doněcká oblast)

Ruská ofenziva mezi Bachmutem a Časiv Jarem se podle očekávání zastavila. Dále musí Rusové útočit na ukrajinské pozice na vyvýšenině, což vyžaduje velkou převahu sil a prostředků. Zdá se, že ruské jednotky zatím nedisponují takovou převahou, aby se mohly probít k Časiv Jaru a Konsťantynivce.

Spolu s tím ruské jednotky zahájily překvapivou ofenzívu severně od Bachmutu a Soledaru, zmocnily se vesnice Veseloje a postoupily o několik kilometrů směrem k Seversku.

Červená barva označuje místa, která kontrolují Rusové. Žlutá barva označuje místa, o nichž Rusové tvrdí, že je kontrolují / Zdroj: ISW

Marjinka (Doněcká oblast)

Po dobytí Marjinky narazila ruská armáda na nové obranné linie Ukrajinců. V posledních týdnech se snažila postupovat na západ – hluboko do obce Heorhiivka – a na jih – směrem k obci Pobjeda, kolem níž se nachází rozsáhlé opevněné území ukrajinských sil. Ruské úspěchy byly ale v obou směrech minimální. Podařilo se jim obsadit pouze okrajové části Heorhiivky.

Velikonovoselkovské a Orechovské směry (Doněcká a Záporožská oblast)

Rusové se snaží eliminovat všechny úspěchy, kterých ukrajinská armáda dosáhla při letně-podzimní ofenzívě na jihu země. V oblasti Veliké Novoselky (hranice Doněcké a Záporožské oblasti) ruská vojska zahájila útoky u obce Prijutne. Jejich cílem je dobýt výšiny severně od Prijutného (u Rovnopolu a Novodorovky). Pokud bude ruská operace úspěšná, ocitnou se všechny ukrajinské jednotky jižně od Veliké Novoselky v obtížné situaci.

Čtěte také: Deníky z Ukrajiny: Střílím i ty, co se vzdávají. Zářezy si radši ani nepočítám

Ruské síly také pokračují v útocích v oblasti Orechovského výběžku mezi obcí Robotyne, kterou Ukrajinci osvobodili v létě, a obcemi Verbove a Novoprokopivka, které jsou stále pod kontrolou ruské armády. Ta zde v posledních týdnech zaznamenala jen malý úspěch. Je však možné, že se ruské velení v této oblasti připravuje na novou a mohutnější ofenzívu.

Z ruského originálu Украинской армии все тяжелее сдерживать наступление ВС РФ — но надломить оборону ВСУ российским войскам пока не удается ни на одном из участков фронта Карта боев на 1 февраля zveřejněného 1. února 2024 na serveru Meduza přeložila Eva Čeplová.

Témata: Ofenziva, Konflikty, Rusko, Ukrajina