Politika

14. 02. 2024, 06:55

Migranty do Rwandy pošleme. Klidně protiprávně, plánuje Británie

Jolana Humpálová

Demonstrace proti deportacím. Foto: Shutterstock

Budou to dva roky, co Britové uzavřeli dohodu se Rwandou. Do východoafrické země chtějí posílat „nelegální migranty“ – lidi, kteří se snaží dostat přes La Manche na britskou půdu. Plán, který jim upírá i právo na azyl, má teď poprvé reálnou šanci uspět.

Shromáždí se na písčitých plážích u Calais, nastoupí ve větším než doporučovaném počtu pasažérů na černý nafukovací člun a vyrazí směr Britské ostrovy. A pak dlouho – bezmála 34 kilometrů – nic, jen moře a burácející vlny, dokud nedoplují ke křídovým útesům.

Nějak takhle vypadá trasa z francouzského města do Doveru, kterou podstupují „lidé na lodích“ – tak připlouvajícím migrantům říkají místní na anglické straně. Dover, kterému se přezdívá „brána do Evropy“, dosud platil za oblast, do které mířilo nejvíce běženců. Jde přece jen o cíp Británie, který se téměř dotýká Francie. 

Na britskou kartu ročně sází desítky tisíc lidí. Ne všichni takovou sázku přežijí – letos již například utonulo pět ze šesti osob, které se pokusily uprostřed ledna vyrazit na plavbu z francouzského pobřeží.

„Když loď opustila pláž, měli problém se na ni z moře dostat,“ psala média ve Francii s tím, že voda byla ledová a lidé se snažili odplout uprostřed noci. 

Stop the boats! 

Britská vláda v čele s Borisem Johnsonem už na jaře 2022 oznámila, že chce další příliv loděk a člunů a spolu s nimi i bující pašerácký byznys zastavit. Přišla proto s plánem, který zněl vlastně jednoduše – stejně jako hlavní heslo kampaně „Stop the boats“. 

„Nelegální migranty“ mají Britové posílat do třetí země – posadí je na letadlo směr Rwanda. Do malého státu na východě Afriky, který v rámci dohody od britského kabinetu zatím dostal 240 milionů liber a mezi lety 2024 a 2025 očekává injekci dalších 50 milionů.

Co se dočtete dál: Nachází se Rishi Sunak mezi mlýnskými kameny? Jakou dohodu měl Izrael se Rwandou? Porušila by navrhovaná legislativa Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv? Co si o tom myslí právní ředitelka asociace ILPA a americká výzkumnice zabývající se otázkou lidských práv?

Jenomže: žádného migranta zatím Britové do Rwandy neposlali. Plán zní prostě totiž jen na papíře. Nejvyšší britský soud na podzim rozhodl, že opatření je protiprávní. Kritikou nešetří ani opozice, advokáti a obránci lidských práv. S různými argumenty – třeba tím, že Rwanda není bezpečnou zemí pro deportaci lidí jiných národností.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Jolana Humpálová

Více článků od autora