• Analýzy
  • Klub
  • 14. srpna 2023

Závislost dodávek léků na Číně je neúnosná, Evropa chystá svůj krizový plán

Foto: Shutterstock /
Foto: Shutterstock /
Autor
Veronika Blablová
Od léků pro tlumení horečky až po kapky do očí, ale i antibiotika. O všechny tyto medikamenty byl u nás ještě nedávno velký boj. Výpadky, které jen tak neskončí, způsobuje řada faktorů, včetně křehkých dodavatelských řetězců. Ty mají často kořeny v Číně.

Bolela vás v nedávné době hlava a potřebovali jste „prášek“? V lékárně jste se mohli dočkat nemilé odpovědi: „Nemáme.“

Pravděpodobně jste ale takovou větu neslyšeli naposledy. Dodavatelé jsou totiž značně závislí na importu z Číny a Indie, kde se vyrábí většina aktivních farmaceutických ingrediencí – účinných částí léků. Třeba ibuprofenum či paracetamolum.

V uplynulých dvou dekádách se do těchto zemí přesouvala ze Západu výroba kvůli nižším nákladům. Stojí za tím levná pracovní síla a méně přísné regulace, včetně environmentálních standardů. Při produkci účinných látek totiž hrozí kontaminace životního prostředí a může vznikat nebezpečný odpad. Právě na to by museli výrobci v západních zemích dávat mnohem větší pozor.

Čína dokáže vyrábět účinné látky levněji než Indie, dokonce až o 20–30 %, a to díky dostupným surovinám.

V Číně se aktuálně produkuje asi 40 % účinných látek a na Indii připadá 20 %. Starý kontinent je zastoupen zhruba 26 %, přičemž největší výrobce najdeme v Itálii a Španělsku. Evropané se oproti svým asijským protějškům soustředí především na účinné látky, které vyžadují složitější výrobní procesy a vyšší kvalitu.

Nejméně 93 různých účinných látek, tedy více než šestina z těch, které se u nás používají a prošly detailní analýzou, neprodukuje žádná firma v Evropě. Ta je tak plně závislá na jejich importu.

Proč to nejde bez Číny

Jak moc je Evropská unie na Číně v oblasti léků závislá, nelze snadno vyčíslit. Nicméně v případě některých látek nebo vitamínů je to poměrně jasné. Data z roku 2021 ukazují, že přibližně 95 % vitamínu B1 a jeho derivátů importovaných do EU pocházelo z Číny.

Ještě vyšší závislost lze najít u chloramfenikolu, která dosahuje přes 98 %. Jedná se při tom o látku klíčovou pro širokospektrální antibiotika – ta se používají pro těžké infekce, na které jiná antibiotika nestačí.

Čtěte také: Čína chce být globálním vědeckým lídrem. Jak se s tím vyrovnává Západ?

Navíc i v případě, kdy se účinné látky nebo konečné léky vyrábějí v západních zemích nebo v Indii, neobejde se mnohdy jejich produkce bez dovozu surovin z Číny. Například Indie z ní importuje asi 70 % účinných látek – ty se následně používají pro výrobu antibiotik, paracetamolu, léků na cukrovku nebo kardiovaskulární onemocnění.

Čínská lidová republika totiž dokáže vyrábět účinné látky levněji než Indie, dokonce až o 20–30 %, a to díky dostupným surovinám.

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení