Politika

13. 06. 2024, 06:18

„Ze satanského Západu blíže k Bohu.“ Jak americké konzervativní rodiny prchají do Ruska

Eva Čeplová

Rodina Američana Josepha Shutsmana právě obdržela povolení k dočasnému pobytu v Moskevské oblasti / Foto: Odin

Sociálními médii a videoplatformou YouTube se v posledních dvou letech šíří příběhy Evropanů a Američanů, kteří se rozhodli utéct před „západním liberalismem“ do Ruska. Zatímco v našem světě vzbuzují údiv, Kreml tleská a veřejně prohlašuje, že vítá každého, kdo ctí tradiční hodnoty.

„Američané vůbec nevědí, o co přicházejí! Je tu skvělá zdravotní péče, levná, a přitom na tak vysoké úrovni. Upřímně se divím, že Rusko už dávno není centrem zdravotnického turismu,“ rozplývá se nad poměry v největší zemi světa Joseph.

Do Ruska se z Kansasu přestěhoval teprve loni na podzim a rovnou s sebou vzal těhotnou manželku Ann a jejich šest malých dětí. A nutno podotknout, že si život v nové domovině nemohou vynachválit.

Rodná Amerika už totiž podle nich zkrátka není to, co bývala. Agresivní „LGBTQ+ propaganda“, feminismus i vzrůstající kriminalita.

„Hodně se mi líbilo, že prezident Putin tenhle satanismus (queer, pozn. red.) zařadil na seznam extremistických organizací,“ pochvaluje si Joseph kroky Kremlu cestou do moskevského katolického chrámu, kam se vydal s celou svou rodinou.

Svou hlubokou víru demonstruje i soškami madony a Ježíše Krista v obývacím pokoji. O tom, že by se snad do USA vrátili, manželé vůbec neuvažují. Ba naopak. Spojené státy prý totiž čeká brzký rozklad a oba doufají v brzké získání ruského občanství.

V pořadu „My i oni“ vystupují převážně cizinci ze Západu, kteří se mohou pochlubit úspěšnou adaptací na ruské poměry.

A Putinova válka, která ničí Ukrajinu? Tu podle nich vede v první řadě Washington proti Rusku. „Amerika by byla nejradši, kdyby přestalo existovat, nebo se aspoň vrátilo do chudých 90. let,“ rozvíjí Joseph svou hypotézu, za kterou by se nemusela stydět ani kremelská propaganda. V jejím duchu se ostatně nesou i jeho další postoje. Akcent na takzvané tradiční hodnoty, bezpečnost, a hlavně žádný gender.

Do Ruska za ekonomickými možnostmi!

Že by jeden výjimečný manželský pár, který propadl Moskvou šířenému narativu? Nikoliv. Před takzvaným „západní progresivismem“ prchají do expandující východní mocnosti stovky konzervativních Američanů, Němců, Angličanů, ale i Australanů. Neodrazuje je agrese v sousední zemi, sankce ani represivní režim. Mnohdy se pak jedná – stejně jako v případě Josepha a Ann – o zbožné rodiny s více dětmi.

Vedle „tradičních hodnot“ však mnohé z nich láká i něco docela jiného. Ekonomické příležitosti.

Čtěte také: Nová rodina i branná výchova. Co se děje s ukrajinskými dětmi v Rusku?

„Pokaždé, když se vykloním z okna, vidím tolik nových možností.Všude je půda,“ vysvětluje pro server Real Reporters Arend Feenstra důvody, proč se svou ženou Anneesou prodali v Kanadě rozlehlou farmu a vydali se v lednu vstříc ruskému dobrodružství. S sebou samozřejmě vzali svých osm dětí.

„Svoboda“, ekonomické možnosti, nižší životní náklady a také, jak naznačuje bible na stole, žádná queer ideologie. To vše vedlo Feenstru k rozhodnutí založit si farmu v Nižněnovgorodské oblasti.

 

 

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.