Evropské dotace

11. 01. 2022, 15:55

Zelená, nebo ultrapravicová budoucnost? Uhelné regiony stojí na rozcestí

David Scharf

Ústecký kraj nejistě vyhlíží definitivní konec uhlí. Část jeho obyvatel přitom dávno ztratila důvěru v systém, který by měl tuto zásadní výzvu řešit. Hrozí severním Čechám podobný scénář jako sousednímu Sasku, kde volby vyhrává Alternativa pro Německo usilující o radikální přehodnocení současného směřování země? Vyrazili jsme natáčet mezi zaplavené i fungující uhelné doly, kde jsme mluvili s pravicovými populisty na české i německé straně hranice.

„Green Deal je špatná cesta pro Evropu i Českou republiku,“ říká nám Michal před kamionem SPD v Ústí nad Labem. V rámci přechodu na zelenou energetiku přitom přitečou z Bruselu do uhelných regionů miliardy korun. Pro kraje, které už dnes trápí strukturální problémy, tak může jít o zlomový moment. Bude nadcházející transformace spravedlivá, nebo zůstanou evropské peníze dostupné jen pár velkým hráčům a prohloubí již přítomnou nedůvěru?

S bleskovým koncem uhlí mají zkušenost v sousedním Sasku. Tam v devadesátých letech po sjednocení Německa končila těžba i výroba ve velkém – čistě z ekonomických důvodů. Jak dnes vypadá život v malém východoněmeckém městě, kde se 30 let netěží a 35 % voličů hlasuje pro Alternativu pro Německo, která se vymezuje vůči očkování, uprchlíkům a „elitám z Bruselu i Berlína“?

Změní zelená energetika situaci na trhu práce? Jak probíhá soužití mezi voliči AfD a uprchlíky z azylových domů? Má někdo pro uhelné regiony konkrétní plán? O akutních výzvách, historických souvislostech a radikálních politických dopadech se dozvíte v naší videoreportáži, která vznikla v rámci série Práce na periferii

Reportáž je součástí série Práce na periferii a vznikla s podporou pražské kanceláře německé nadace Friedrich Ebert Stiftung. Názory a stanoviska autora nevyjadřují postoje Friedrich Ebert Stiftung.