Politika

15. 12. 2023, 10:11

Zelenskyj se během každé návštěvy USA setkává s větším odporem. Letos už nic nevymůže

Matěj Schneider

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se znovu vrátil do Washingtonu, aby apeloval na americké politiky. Ti ho jsou ale ochotni poslouchat méně a méně.

Od poslední návštěvy Zelenského ve Washingtonu DC neuplynul ani čtvrt rok. Ukrajinský prezident tehdy přijel do velmi komplikované situace. Nad městem se vznášela hrozba takzvaného uzavření federální vlády a uprostřed rozpočtových hádek v Kongresu se jen těžko hledala  chvíle, kdy žádat americké zastupitele o další finance na obranu před ruskou invazí. 

Spory v Kongresu ale mohly trochu zakrýt, že ochota amerických politiků finančně přispívat na ukrajinskou obranu postupně vyprchává. Když se teď Zelenskyj do Washingtonu vrátil na začátku tohoto týdne, praskliny v donedávna zdánlivě skálopevném spojenectví nešly přehlédnout.

Reklamní sdělení

Americká Sněmovna reprezentantů si od minulé návštěvy ukrajinského prezidenta zvolila nového předsedu: relativně neznámého Mikea Johnsona.  Pochybnosti panovaly jak ohledně jeho osobního odhodlání k další podpoře Ukrajiny, ale především pak o jeho schopnosti ukočírovat republikánský sněmovní klub. Právě v něm totiž sílí skepse k velkým výdajům na válku na Ukrajině.

Jakkoliv samotný Johnson zatím k ukrajinským požadavkům projevuje – na republikánské poměry – relativní vstřícnost, straničtí skeptici nezmizeli. Sněmovna navíc už tento týden zahajuje vánoční pauzu, ze které se kongresmani vrátí až v příštím roce. 

Zelenskyj podle ohijského senátora J. D. Vance nahlíží na Spojené státy jako na „geopolitickou armádu spásy“

Zelenského cesta do Washingtonu tak od počátku představovala buď projev neznalosti washingtonských poměrů, nebo přinejlepším velmi riskantní až zoufalou sázku. Šance, že bude ukrajinský prezident odjíždět s jasným příslibem peněz, byla každopádně velmi nízká. 

Oslabení na každém rohu

Ukrajina má stále velmi silné spojence na klíčových washingtonských postech : především prezidenta Joea Bidena a šéfa senátních republikánů Mitche McConnella. Uvadající míra podpory byla i přesto cítit na každém kroku. 

Na úterním setkání v Oválné pracovně Biden sice trval na tom, že „Kongres musí schválit doplňující balík před svátky, jinak dají Putinovi největší možný vánoční dárek. Nicméně sám také prohlásil, že Spojené státy budou Ukrajinu zásobovat nezbytnými zbraněmi a vybavením „dokud to bude možné“. Pozorným komentátorům neuniklo, že dříve Biden používal daleko neochvějnější formulace. 

Zmíněný předseda sněmovny Johnson se přitom vymlouval právě na nerozhodnost Bidenovy administrativy. „Od té doby, co jsem se chopil úřadu předsedy, jsem po Bílém domu žádal jasné stanovisko. Potřebujeme jasnou artikulaci strategie, která umožní Ukrajině zvítězit. Odezva z Bílého domu dosud nebyla dostačující,“ řekl Johnson. 

Čtěte také: Zelenského trable: Hádky s generály, opozice a ruské dezinfo. Přežije prezident politicky zimu? 

Stěžoval si na to, že jsou po Kongresu žádány další miliardy dolarů bez dostatečné kontroly a jasného cíle. Podle Johnsona si Američané zaslouží ozřejmit, na co jsou jejich daně používány. Především ale zdůraznil, že je třeba myslet také na obranné potřeby samotných Spojených států.

Ztráta času?

Tím navazuje na oblíbený argument republikánů z posledních měsíců. Ti často opakují, že s pokračováním finanční podpory pro Ukrajinu nemají problém, ale trvají na tom, že se má schválit v jednom velkém balíku, který bude zároveň posilovat kontrolu nad americkou hranicí s Mexikem. A zdá se, že v tomto ohledu bude republikánská strana neochvějná. 

Jakkoliv je v Senátu obecná podpora Kyjeva silnější, zdejší republikánští skeptici jsou o to hlasitější. „Zelenský přijel do našeho města a žádá, aby mu daňoví poplatníci dali dalších 61 miliard dolarů. A jen tak mimochodem dodává, že pokud chcete nejprve zabezpečit svou vlastní hranici, jste vlastně Putinův poskok. To je myslím neuctivé a groteskní,“ řekl před několika dny senátor J. D. Vance.  Zelenskyj pak podle ohijského zákonodárce nahlíží na Spojené státy jako na „geopolitickou armádu spásy“.

Jeho kolega z Kentucky Rand Paul byl mírnější jen o trochu. Médiím řekl, že schůzku se Zelenským považuje za ztrátu času a není nic, co by ukrajinský prezident mohl říct, aby změnil názor. 

Fakt, že Zelenskyj v úterý odjížděl s  prázdnou ještě nutně neznamená, že Kongres další balík pomoci pro Ukrajinu neschválí. Televizní stanice CBS s odvoláním na zdroje z Bidenovy administrativě i Senátu uvedla, že demokraté jsou ochotni se s republikány dohodnout na imigračních reformách a nových financí na zabezpečení mexické hranice. Toby umetlo cestu pro další podporu pro Ukrajinu. 

Faktem je, že z pohledu Bidenova Bílého domu by taková dohoda jistě dávala smysl. Prezident by pak mohl posílení jižní hranice využívat jako argument proti svému předpokládanému soupeři v prezidentských volbách Donaldu Trumpovi.

Jestliže měl ale Zelenskyj problém přesvědčit americké politiky během svých posledních dvou návštěv, s pokračující prezidentskou kampaní příští rok se mu bude ve Washingtonu hledat ochota už jen opravdu těžko.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Politika