Politika

23. 02. 2024, 06:30

Zemřít ruku v ruce. Kde jsou morální a etické hranice eutanazie?

Jolana Humpálová

Žena utěšuje svou těžce nemocnou dceru. Foto: Shutterstock

Nizozemský expremiér se nechal usmrtit spolu se svou ženou. Dvojitá asistovaná sebevražda v zemi Beneluxu rezonovala – zatímco někteří ji vnímají jako romantický akt, jiní na ni nahlížejí se znepokojením. Kde vlastně leží hranice eutanazie?

Zemřít ruku v ruce se svou láskou: je to něco, po čem bychom měli toužit? Podle různých uměleckých děl, klasických i moderních, ano. Většina zemí světa nechává tuto myšlenku na úrovni představ a mimo zákon. Ne však Nizozemsko – párová eutanazie tam nabírá na popularitě.

Zatím nejčerstvějším, mediálně propíraným případem dvojité asistované sebevraždy je úmrtí nizozemského expremiéra Driese van Agta a jeho ženy Eugenie v první polovině února. Oběma bylo 93 let.

Zajímavý byl tento moment z několika důvodů. Mimo jiné i kvůli tomu, že Van Agt, který stál v čele nizozemské vlády v letech 1977 až 1982, se dříve proti zavedení eutanazie ostře vyjadřoval.

„Tehdy byl jakožto lídr Křesťanskodemokratické strany známý jako konzervativec, který se staví proti interrupcím i eutanazii. Po odchodu z čela vlády začal být ale čím dál tím liberálnější. Svůj finální postoj dal ale nakonec nejvíce najevo právě před dvěma týdny,“ naznačil pro Voxpot profesor etiky Theo Boer, který byl dříve členem Regionálního výboru pro kontrolu eutanazie. Ta reviduje již provedené případy eutanazie a asistované sebevraždy.

„Úžasná smrt“

Kvůli rozhodnutí Van Agta a jeho manželky odejít společně ze světa začala nizozemská veřejnost věnovat větší pozornost párové sebevraždě obecně. Jejich počet totiž rok od roku roste.

Poprvé ji Regionální výbor pro kontrolu eutanazie, který tvoří pět skupin odborníků či odbornic na právo, bioetiku a medicínu, zmínil ve své výroční zprávě z roku 2020, kdy se objevilo 26 takových případů. Další rok jich bylo 32 a v roce 2022 už výbor napočítal 58 párových sebevražd. Vzhledem k současnému zájmu médií i veřejnosti jde podle Boera tak trochu o sebenaplňující předpověď – mluvit o něčem jako o trendu nakonec z dané záležitosti trend udělá.

„Zájem roste, byť jde stále spíše o raritu,“ objasnila Elke Swart, mluvčí nizozemského Expertisecentrum Euthanasie. „Jde o pouhou náhodu, že dva lidé ve stejnou chvíli nesnesitelně trpí bez vyhlídky na úlevu... A že si oba přejí eutanazii,“ odkázala se na podmínky, které si Nizozemsko stanovilo k provedení takového úkonu.

Měli bychom mít kapacitu na překonání těžkostí, smrt se ovšem prodává jako řešení všech velkých problémů.

Zatímco někteří rámují odchod známého páru jako akt lásky, kdy si jeden nedokázal představit život bez druhého, odborník na etiku Boer takový krok vnímá kritičtěji. „Motivaci páru se již nedozvíme. To už prostě není možné. Pořád jde ale o medializovaný, veřejný případ,“ podotkl Boer.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Jolana Humpálová

Více článků od autora