
Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenko zemi přebírá v těžkých válečných časech a slibuje restart ukrajinské ekonomiky. Vedle působivé kariéry a zkušeností však ministerská předsedkyně vyvolává obavy z přílišné loajality k prezidentské kanceláři.
Ještě jí není ani čtyřicet let. Je ambiciózní, tvrdá, výkonná a místo politické loajality slibuje čísla a reálné výsledky.
Na premiérský post Ukrajiny usedá v neklidných válečných časech žena, devětatřicetiletá Julija Svyrydenko. Bývalá ministryně hospodářství upřednostňuje především ekonomiku a netají se velkolepými plány: rozsáhlou deregulací, omezením byrokracie, ochranou podnikání a privatizací či rozšířením domácí výroby zbraní.
Výše zmíněné má patřit mezi hlavní úkoly jejího kabinetu. Ten navíc postihla velká přestavba – řada ministrů z bývalé vlády Denyse Šmyhala sice v týmu nové premiérky zůstává, ale přesouvá se na jiná ministerstva.
Sám expremiér Šmyhal nově povede ministerstvo obrany, exministr energetiky Herman Haluščenko dostal rezort spravedlnosti. Na jeho místo pak usedne dosavadní ministryně ochrany životního prostředí Svitlana Hrynčuková.
Někteří ministři si svá místa uhájili. Žádný přesun zatím nečekají například v resortu diplomacie, v jehož čele stojí Andrij Sybiha.
Za pohybem pomyslných „škatulat“ může podle novináře Kyiv Independent Martina Fornůska, kterého oslovil Voxpot, stát i snaha odsunout do ústraní některé vrcholné vládní představitele, kteří se neosvědčili. Nepřesvědčivý manažerský výkon podle Fornůska předvedl například exministr obrany Rustem Umerov.
„Jedná se především o manažerské změny, politický kurz zůstává stejný. Politika a nastavení nadále zůstává v rukou prezidentské kanceláře, kde se ta moc skutečně koncentruje,“ konstatuje novinář.
Klíčovým bodem přestavby kabinetu zůstává premiérská výměna, o které se v zemi diskutovalo od konce minulého roku. „S Denysem Šmyhalem se sice žádné velké kauzy a škraloupy netáhly, přesto chtěla prezidentská kancelář po pěti letech jeho působení rozhýbat vládu novou krví,“ připomíná Fornůsek.
Volba Svyrydenkové se přímo nabízela: mladá politička udělala v posledních měsících nebývalý dojem, když sehrála stěžejní roli při vyjednávání o těžbě nerostů mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Její podpis představoval klíčovou podmínku pro pokračování americké podpory napadené zemi.
„Emoce rostly, ale Julija všechny překvapila. Neztratila klid. Ukázala se jako tvrdá a vytrvalá vyjednavačka a nakonec dohoda obsahovala naprosto všechny body, které naše právní analýza považovala za zásadní,“ popisuje roli nové ministerské předsedkyně během náročných jednání mezi oběma zeměmi polský TVP World.
Čtěte také: Zvládli byste trefit Moskvu? Trump pošle Ukrajině zbraně za miliardu
O nové premiérce se však v Ukrajině rozhodně nemluví jen v superlativech. „Je považována za člověka velmi blízkého Andriji Jermakovi,“ připomíná Fornůsek vedoucího prezidentské kanceláře, který je označován za šedou eminenci tamní vrcholné politiky.
Za své četné styky s šéfem Zelenského týmu si dokonce Svyrydenková vysloužila od opozice označení „Jermak v sukních“, který bude prezidentské kanceláři naprosto loajální. Objevují se dokonce hlasy, že skrze premiérku získá Jermak nad novou vládou ještě větší moc než dříve.
Navzdory obavám však kvality a zkušenosti nové premiérky podle stanice BBC neustupují do pozadí. Svyrydenková má kontakty nejen na americké úředníky, ale je zběhlá i v komunikaci s unijními představiteli. A to Kyjevu v současnosti rozhodně neuškodí.