Války

04. 08. 2023, 04:46

Zpackaná protiofenzíva? „Chce to ještě čas,“ míní analytik

Eva Čeplová

Ukrajinská protiofenzíva je již téměř dva měsíce v plném proudu. Těžké boje probíhají rovněž několik dní i na ostře sledovaném jihovýchodě země. Aktuální situaci na frontě rozebral Voxpot s analytikem Jakubem Janovským.

Už více jak týden se zraky všech vojenských analytiků upírají na jihovýchod Ukrajiny, především do Záporožské a Doněcké oblasti. Právě tam zahájil v rámci své osvobozovací operace Kyjev hlavní úder. 

Pokud mu plány vyjdou, dostanou se Ukrajinci až k břehům Azovského moře. Tím by se jim podařilo přetnout pozemní koridor mezi pevninským Ruskem a poloostrovem Krym, což by Rusům způsobilo značnou bolest. Nejenže by ztratili část území, ale ještě k tomu by přišli o zásobovací trasu. Ke smělému cíli však zbývá Ukrajincům překonat ještě řadu překážek.

Odpověď na otázku, proč to nejde rychleji, bych viděl zejména v minových polích a velkém množství ruského dělostřelectva.

Vedle toho se rovněž musejí průběžně vypořádávat s útoky okupační armády i na dalších místech více jak tisíc kilometrů dlouhé fronty. To nástup na jihovýchodě značně komplikuje. Aby toho nebylo málo, začínají se informačním prostorem šířit na adresu Kyjeva slova o nepovedené operaci, která zatím vysněné ovoce nepřináší.

Co se vůbec na jihovýchodě země aktuálně děje? A nejsou naše očekávání z brzkých výsledků příliš odtržená od reality? Na to se Voxpot po čase zeptal Jakuba Janovského z mezinárodního projektu Oryx mapujícího zničenou válečnou techniku.

Hlavní pozornost je nyní upřena na jihovýchod země, kde se ukrajinská armáda snaží postupovat ve dvou směrech: k Mariupolu v Doněcké oblasti a Melitopolu v Záporožské oblasti. O větších územních ziscích jsme toho zatím moc neslyšeli. Na ukrajinskou armádu se naopak začíná snášet kritika za to, že se jí ofenzíva zrovna nedaří. Daří se podle tebe Ukrajincům nadále udržovat rovnoměrné tempo?

Nebudeme si nic nalhávat, ofenzíva zatím příliš úspěšná není. Na druhou stranu ale také ještě neskončila. Ukrajinci na jihovýchodě nadále postupují, byť jejich tempo není nikterak závratné. Odpověď na otázku, proč to nejde rychleji, bych viděl zejména v minových polích a velkém množství ruského dělostřelectva.

Tyto dva faktory nejenže zpomalují postup ukrajinské armády, ale mají také na svědomí markantnější ztráty na jejich straně, než původně Kyjev očekával. Nyní bude hodně záležet na dodávkách další munice ze zahraničí.

V tomto ohledu se teď Ukrajinci spoléhají na dodávku kazetové munice, která jim může pomoci především v potlačení ruského dělostřelectva. Američané zatím oznámili dodávku 100 tisíc kusů, přičemž mají na skladě dohromady asi tři miliony kusů této munice. Potenciál pro případnou další materiální pomoc tam tedy je.

Pár kilometrů za několik dní

Podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljar se Ukrajincům podařilo za poslední týden osvobodit na jihovýchodě oblast o rozloze zhruba 15 kilometrů čtverečních. Považuješ toto číslo za věrohodné?

Řekl bych, že tento odhad může celkem odpovídat skutečnosti, byť to číslo nepůsobí zrovna oslnivě. Nezapomínejme ale na to, že se Ukrajina stále nachází ve fázi, kdy se snaží hlavně potlačit ruské dělostřelectvo.

Kdyby se jim to alespoň částečně podařilo, tak se jim otevře šance na výraznější postup. Bez dělostřelecké podpory totiž mají Rusové mnohem horší pozici se bránit. Ukrajina se pak najednou může posunout třeba o deset kilometrů, anebo nadále ukusovat jednotky kilometrů za pár dní, jako to dělala doposud.

Screenshot z interaktivní mapy ISW ukazuje masivní opevnění ve směru z Orichivu na Melitopol.

Podařilo se již Ukrajincům na jihovýchodě dostat k obranné linii?

Ano, ve směru na Melitopol se už Ukrajinci před pár dny k první obranné linii přiblížili, ale zatím ji neprolomili. Jedná se však teprve o první obranné opevnění ze tří, které budou muset překonat.

Problém ovšem podle mě  nepředstavují ani tak samotné obranné linie, které se nejčastěji skládají ze zákopů, bunkrů s kulomety a dalších překážek, ale právě minová pole v kombinaci s dělostřelectvem, o němž jsem už výše mluvil.

Raději na Mariupol

Za jeden z důležitých momentů je považován ukrajinský útok na Čonharský most spojující Záporožskou oblast s Krymem. Jak moc to Rusům zkomplikuje obranu?

Určitě to byl z hlediska Ukrajiny užitečný krok, protože Rusům značně ztížil zásobování po železnici. Na druhou stranu se okupanti na tyto scénáře dopředu připravili a postavili tam pontonové mosty. Mohou po nich přejíždět náklaďáky, které toho ovšem  převezou podstatně méně než vlaky. Dejme tomu, že zhruba týden potrvá, než most opraví. Během této doby bude proudit na frontu materiál v menším množství. Jenže aby to Rusy skutečně zabolelo, potřeboval by Kyjev vyřadit most úplně, nebo alespoň na měsíc.

Vypadá situace na jihu Doněcké oblasti ve směru od Velyke Novosilky na Mariupol, případně Berďansk o něco příznivěji? I tam ostatně Kyjev postupuje.

Ano, právě v tomto směru vidím potenciál a šanci na úspěch. Stojí tam oproti nedaleké záporožské frontě pouze jedno opevnění, a hlavně je tato oblast méně posetá minami. Koneckonců dokladem je, že právě tam Ukrajinci postupují o něco lépe než na Melitopol, byť také pomalým tempem.

Čtěte také: Západ zmrazil ruské rezervy za stovky miliard dolarů. Dostane je Ukrajina?

Přiznám se, že mě trochu překvapuje, že zrovna směr na Mariupol Rusové méně opevnili. Z pohledu kremelské propagandy se jedná o klíčové město, do něhož neváhá Moskva nalévat vysoké finanční částky. Jak si to vysvětluješ? 

Je to celkem prosté. Od Orichiva na Melitopol Ukrajina nepotřebuje postoupit o tolik kilometrů, aby odřízla pozemní most mezi Krymem a Ruskem. Město sice neleží přímo u moře, avšak pod ním se nachází zátoka.

Pokud by se k ní ukrajinská armáda dostala, mělo by její dělostřelectvo vzhledem k tamnímu terénu další oblasti na jihu hned na dosah. Proto tuto oblast Rusové v rámci své obrany logicky prioritizovali.

Zdá se, že Ukrajinci při svém postupu naráží na dobře připravená opevnění a především na minová pole. Dříve jsi přitom říkal, že svou obranu Rusové místy odbyli.

Z toho, co jsem viděl, si stále myslím, že se kvalita jednotlivých míst ruského opevnění opravdu od sebe liší. V některých úsecích je kvalitně provedená, jinde více odbytá.

Jak ale sleduji situaci, zatím jsem nezaznamenal, že by obranné linie hrály větší roli. Teď se Ukrajinci propracovali teprve k první z nich ve směru na Melitopol, takže uvidíme, jak se s ní vypořádají. Předpokládám ale, že i nadále budou mít zákopy, kulometná hnízda či různé překážky pro obrněná vozidla spíše sekundární úlohu.

Chybějící technika i vojáci

Obvykle se předpokládá, že se útočící strana musí smířit s většími ztrátami než obránci. Platí to i v případě ukrajinské protiofenzivy?

Co se týče materiálních ztrát, evidujeme je stále v poměru zhruba jedna ku jedné. To může být poměrně překvapující vzhledem k tomu, že Ukrajina nyní útočí. Je to ale z velké části dáno tím, že má oproti Rusům možnost používat ve větším počtu naváděnou dělostřeleckou munici, ať už z raketometů HIMARS nebo ze západních houfnic. Cíl je tak zasažen rychle a relativně přesně, což je nyní velká výhoda na straně Ukrajiny.

Ztráty mezi vojáky na obou stranách můžeme jen velmi těžko definovat, protože jsou způsobeny především minovými poli a dělostřelectvem, což poměrně komplikuje jakékoliv odhady. Osobně bych si tipnul, že se budou pohybovat v podobném poměru jako ty technické. Je to ale jen má spekulace.

Jak se už ukázalo v počáteční fázi protiofenzívy na jihu, ani sebelepší technika neochrání člověka před tím, aby něco zmršil.

Minulý týden se probírala situace u Bachmutu, odkud přicházely zprávy, že se zde Kyjevu daří postupovat. Jak tam situace nyní vypadá?

V poslední době Ukrajinci zabrali několik výšin v okolí města, což jejich pozici pro další posun výrazně zjednodušuje. Z nich totiž budou mít Ukrajinci relativně dobrý přehled o tom, co se děje, a tím znemožňovat Rusům pohyb podél frontové linie.

Každopádně se nezdá, že by tam Kyjev v současnosti směřoval více záloh. Operují tam spíše jednotky, které město dříve bránily a nyní nyní předně využívají toho, když je na nějaké části linie oslabená ruská jednotka.

Jestliže u Bachmutu operují spíše obránci, dalo by se říci, že ty nejlepší jednotky vybavené západní technikou má Kyjev nasazené v tuto chvíli na jihovýchodě?

Ne takto jednoznačně. Nové jednotky vybavené západní technikou jsou totiž tvořené z velké části nováčky. Mohou se sice pyšnit lepším vybavením, ale též menším procentem zkušených vojáků.

A jak se už ukázalo v počáteční fázi protiofenzívy na jihu, ani sebelepší technika neochrání člověka před tím, aby něco zmršil. Nemá-li voják dostatečné zkušenosti z boje, může se dopouštět základních chyb.

Pokud vím, tak většina techniky dovezené ze Západu už byla nasazena, pár brigád ale ještě zůstává v záloze. Většina z nich už je každopádně v boji.

Co podle tebe  v tuto chvíli Ukrajině nejvíce znemožňuje postupovat rychleji?

Určitě by dokázali využít více dělostřelecké munice. Dále nemají k dispozici tolik odminovávacích prostředků, kolik by potřebovali. Kdyby měli více ženijní techniky a dobře vycvičených ženistů na odstraňování překážek včetně min, věřím, že by se Ukrajincům dařil postup určitě lépe.

Témata: Války, Protiofenzíva, Rusko, Ukrajina