Politika

28. 03. 2024, 15:53

Zřícený most v Baltimoru plodí konspirační teorie o teroru i falešné scény seriálu

Matěj Schneider

Tahače pomáhají tankeru blížícímu se k mostu Francise Scotta Keye v Baltimoru. Foto: Shutterstock
Tahače pomáhají tankeru blížícímu se k mostu Francise Scotta Keye v Baltimoru. Foto: Shutterstock

Marylandské město zasáhla dopravní tragédie, která vyřadila z provozu místní významný přístav. O nehodě se okamžitě začaly šířit divoké spekulace a řada dezinformací.

Loď Dali plující pod singapurskou vlajkou najela v brzkých nočních hodinách 26. března do pilíře Francis Scott Key Bridge v Baltimoru na východním pobřeží Spojených států. Většina 2,5 kilometru dlouhého mostu se během několika málo vteřin zřítila. Loď Dali chvíli předtím opustila baltimorský přístav, odkud se měla vydat na 27denní cestu na Srí Lanku. 

Most byl klíčovou dopravní tepnou v Baltimoru na spojnici mezi Washingtonem DC, Filadelfií a New Yorkem. Nehoda taky vyřadila z provozu klíčový baltimorský přístav, kterým ročně projde náklad v ceně asi 80 miliard dolarů. „Zaúkoloval jsem svůj tým, aby se zasadil o otevření přístavu a obnovu mostu, jakmile to bude v lidských silách,“ prohlásil prezident Joe Biden. Varoval ale, že rekonstrukce nějaký čas zabere.

Baltimore je chudé město, v němž nadpoloviční většinu populace tvoří Afroameričané. Dlouhodobě zápolí s deindustrializací, chudobou, drogovou epidemií a vysokou kriminalitou. V očích konzervativců město představuje selhání liberálních dogmat.

Novinář a scénárista David Simon označil kongresmanku Greene v tweetu za „naprosto pitomý lidský odpad“.

To je přesně důvodem, proč se teď někteří konzervativci pustili se do starosty Baltimoru, Brandona Scotta. Ten se v roce 2020 ve věku 36 let stal nejmladším starostou v historii tohoto města. Jeho kariéra je předmětem ceněného snímku Politický organismus, který můžete aktuálně zhlédnout na festivale Jeden svět. Na X se virálně rozšířil tweet, dle kterého je Scott na svém postu jenom díky svému afroamerickému původu.

„Dobře víte, že černoši, a zejména mladí černoši, jsou strašákem pro rasisty, kteří jsou přesvědčeni, že by o všem měli rozhodovat pouze heterosexuální bohatí bílí muži,“ reagoval Scott v rozhovoru na MSNBC.

V tuto chvíli ještě stále není zcela jasné, kolik si tragédie vyžádala obětí. Z vody byly po nárazu vyloveni dva lidé, jeden bez úhony, druhý byl převezen v kritickém stavu do nemocnice. Celá posádka lodi Dali vyvázla bez zranění. V době nehody na mostě vyplňovalo výmoly šest členů stavební čety. Úřady předpokládají, že jsou mrtví. Ve středu pak byl z vody poblíž mostu vyloven pickup a v něm dvě těla, která byla identifikována.

Okamžité spekulace

Příčiny tragédie budou předmětem důkladného vyšetřování. Zdá se, že loď náhle ztratila energii, a před nárazem do baltimorského mostu vydala nouzové volání. Na videozáznamech je vidět, jak z plavidla těsně před nárazem stoupá hustý dým.

V současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by incident byl něčím jiným než tragickou nehodou. I tak celá řada osobností spekuluje o tom, že loď najela do mostu záměrně. „Jedná se o úmyslný útok, nebo o nehodu?“ ptala se na sítí X republikánská kongresmanka Marjorie Taylor Greene, která v minulosti šířila celou řadu konspiračních teorií. 

Ještě dál zašel influencer Andrew Tate, který současnosti čelí v několika zemích obviněním ze sexuálního násilí, znásilnění a obchodování s lidmi. „Tato loď byla kyberneticky napadena,“ tvrdil Tate bez důkazu taktéž na X. Souhlasil s ním odsouzený konspirátor Alex Jones. „Podle mě to vypadá záměrně. Pravděpodobně jde o kybernetický útok. Třetí světová válka už začala,“ psal sebevědomě Jones.

Nejvýrazněji se proti podobným spekulacím ohradil baltimorský rodák, novinář a scénárista David Simon. Kongresmanku Greene označil v tweetu za „naprosto pitomý lidský odpad“. „Byly zveřejněny videozáznamy a rádiové přenosy, které dokazují selhání napájení a řízení, je k dispozici záznam nouzového volání správci přístavu a žádná teroristická organizace se k incidentu nepřihlásila,“ nechal se slyšet Simon.

Simon je v posledních letech známý pro své ostré výpady proti americkým konzervativcům, nicméně během aktuální tragédie hraje roli hlasu rozumu. Novinář má k Baltimoru silný vztah. Ve městě se narodil a stále tu žije. Dříve pracoval jako reportér deníku Baltimore Sun. Nejvíce se ale proslavil jako tvůrce ceněného seriálu Špína Baltimoru (2002–2008).

V kultovní sérii z produkce HBO mimochodem několikrát ikonický most Francise Scotta Keye figuruje. Po sociálních sítích dokonce po tragédii kolovaly memy, které měly zobrazovat jednu ze scén ze Špíny Baltimoru, která se měla točit právě okolo mostu. Zobrazovat měla druhou sezonu, ve které slouží přístavní dělník Frank Sobotka jako obraz upadající americké pracující třídy v éře deindustrializace.

„Ten most je jednou z těch, jak se tomu říká, metafor. Je jako my, naše odbory a celá pracující třída v této zemi. Bude tu navždy,“ říká v memu Sobotka. Takto se scéna ale v seriálu nikdy neodehrála. Ve skutečném čtvrtém díle druhé sezony se u mostu hádá Frank se svým synovcem Nickem.

„Je to zatraceně malebné,“ utrousí s ironickým úšklebkem Nick směrem k výhledu na most a přístav. Skutečný výhled na řeku Patapsco ale o dvacet let později malebný opravdu není.

Matěj Schneider

Více článků od autora