29. 11. 2023, 15:10

Tálibán by pod tlakem mezinárodního společenství mohl znovu otevřít dívčí školy, tvrdí afghánská exministryně školství

Kábul –  Podle bývalé ministryně školství Afghánistánu Ranginy Hamídí je mnoho představitelů Tálibánu pro zrušení zákazu školní docházky dívek. Napsal to britský deník The Guardian.

Někdejší ministryně školství Rangina Hamídí, která ve funkci sloužila před převzetím moci Tálibánem, prohlásila, že je v zemi mnoho představitelů, kteří by podporovali zrušení zákazu vzdělávání dívek po 11. roce.

Afghánistán se pod vládou Tálibánu stal jedinou zemí na světě, kde je dívkám zakázáno chodit do školy po dosažení 11 let věku. Tálibán rovněž zavedl politiku, která je označována jako „genderový apartheid“, a jež ženy vykazuje z většiny pracovních a veřejných míst.

„Tálibán není monolit. Uvnitř něj existují názorové rozdíly, stejně jako u každé jiné skupiny. A je zřejmé, že zejména v otázce zákazu vzdělávání dívek je v Tálibánu mnoho těch, kteří zrušení dekretu podporují,“ řekla Hamídí, která zemi nedávno navštívila.

Čtěte také: „Středověk nadlouho.“ Afghánistán dva roky po odchodu Američanů a nástupu Tálibánu

Podle ní by mezinárodní společenství mělo využít vnitřních rozporů, které v Tálibánu v otázce vzdělávání dívek jsou, a lobbovat za znovuotevření dívčích škol.

„Ať už svět Tálibán uzná, nebo ne, pro téměř 40 milionů Afghánců, z nichž nejméně polovinu tvoří ženy a dívky, je to realita,“ dodala. „A bolí mě, že ani po dvou letech mezinárodní společenství nepřišlo na to, jak se s Tálibánem vypořádat, a to na úkor afghánského lidu a dívek.“

Hamídí, která žije v USA, navrhla podpořit domácí řešení Afghánců, kteří nacházejí způsoby, jak obejít zákazy Tálibánu. Jednou z možností je i využití prostor, kde je povoleno vzdělávání dívek, jako jsou madrasy – náboženské školy sloužící jako alternativní cesta ke vzdělání. Historicky se jedná o prostory pro vzdělávání. Přestože nyní fungují pro náboženskou výuku.

Názory Hamídí se setkaly se smíšenými reakcemi na feministickém shromáždění v Istanbulu, které tento měsíc uspořádala Iniciativa OSN pro vzdělávání dívek (Ungei), kde vystoupila. Některé afghánské účastnice se kriticky vyjádřily k jakémukoli návrhu na normalizaci vztahů s radikální skupinou, která nadále omezuje základní práva žen.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]