30. 11. 2023, 09:51

„Jsme ve válce.“ Policie prověřuje příspěvky v souvislosti s násilnými protesty v Dublinu

Dublin – Irská policie vyšetřuje příspěvky na sociálních sítích, které mohly minulý týden podnítit nepokoje v Dublinu. Policie nezveřejnila konkrétní jména, podle serveru The Guardian by ale jedním z prověřovaných mohl být Conor McGregor, irský zápasník MMA.

Conor McGregor obvinil úřady, že se snaží odvrátit pozornost od útoku z 23. listopadu, který následně vyvolal protiimigrační protesty. „Klidně si ze mě zkoušejte si udělat obětního beránka,“ napsal McGregor na sociální síť X. „Jestli vám to uleví, tak fajn.“ Den před útokem McGregor reagoval na zprávu, že v místních volbách mohou volit i cizinci. „Irsko, jsme ve válce,“ napsal na svůj účet. Ten sleduje přibližně 10,4 miliónů uživatelů.

Následující den muž středního věku pobodal tři děti a jejich učitelku v centru Dublinu, přičemž jedno z dětí a dospělou ženu vážně zranil. Po útoku se rozšířily zvěsti o tom, že podezřelý je irský občan původem z Alžírska. Poblíž místa činu se následně shromáždily stovky lidí, skandující protiimigrační hesla. Během protestů lidé zapalovali auta, vyrabovali několik obchodů a zranili desítky policistů.

Čtěte také: Sdílená historie kolonialismu i odporu. Proč Irsko stojí za Palestinou?

McGregor byl na sítích aktivní i v době, kdy v centru města zavládl chaos. „V Irsku je mezi námi velké nebezpečí, které tu v první řadě vůbec nemělo být,“ zveřejnil na síti X. „Změňte to nebo uvolněte cestu.“ Jiný příspěvek konstatoval: „Sklízíte to, co jste zaseli.“

Mluvčí labouristů pro spravedlnost, Aodhán Ó Ríordáin, McGregorovy příspěvky odsoudil. „Ví, co dělá, není hloupý, a to, že ve středu svým sledujícím řekl ‚Irsko je ve válce’, bylo nesmírně nezodpovědné,“ uvedl Ó Ríordáin pro RTE.

V pozdějších příspěvcích McGregor napsal, že nepokoje neomlouvá, ale rozumí frustraci ve společnosti. Doplnil, že nespojuje kriminalitu s migrací, zkritizoval však úroveň národní bezpečnosti a zmínil potřebu nového systému posuzování příchozích do Irska.

Na McGregorovu veřejnou kritiku vlády zareagoval i jeden z uživatelů sítě X s návrhem, aby sportovec vstoupil do politiky. Vlastník sítě X, Elon Musk, se připojil do virtuální konverzace s tvrzením, že „to není špatný nápad“. McGregor se k možné politické kariéře nevyjádřil.

Autorka: ač, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]