30. 11. 2023, 10:52

Preventivní přípravek proti HIV je vysoce účinný, tvrdí studie

Londýn – Studie potvrdila, že preventivní ochrana před HIV označovaná jako PrEP zabraňuje infikování organismu tímto virem a je vysoce účinná. Kliniky sexuálního zdraví v rámci studie předepsaly lék tisícům lidí. Informace přináší web BBC.

Britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA), která spolu s Chelsea a Westminster Hospital NHS Foundation Trust vedla výzkum PrEP, sdělila, že se jedná o dosud největší studii svého druhu v reálném světě. Probíhala v Anglii na 157 klinikách sexuálního zdraví v období od října 2017 do července 2020 a bylo do ní zapojeno 24 000 lidí.

Zjištěním bylo, že užívání PrEP, známé také jako preexpoziční profylaxe či předléčení, snižuje pravděpodobnost nákazy HIV o 86 %. Klinické studie naznačily, že je účinná z 99 %.

Čtěte také: Závislost dodávek léků na Číně je neúnosná, Evropa chystá svůj krizový plán

„Tato studie prokázala účinnost PrEP v prevenci přenosu HIV a poprvé prokázala ochranný účinek, který byl zaznamenán v dřívějších studiích, ale v širším měřítku a poskytovaný prostřednictvím klinik sexuálního zdraví v Anglii,“ řekl John Saunders, konzultant v oblasti sexuálního zdraví a HIV, který na studii pracoval. Tabletky jsou dostupné na předpis v klinikách sexuálního zdraví a nasazují se preventivě.

Charitativní organizace Terrence Higgins Trust, která se zabývá HIV, ale zdůraznila, že je potřeba zlepšit povědomí a přístup k léku. „Myslíme si, že v současné době existují určité komunity a jednotlivci, kteří by mohli PrEP využívat, ale nemají k němu přístup,“ sdělila Debbie Laycock, vedoucí oddělení politiky. Doplnila, že organizace požaduje, aby byl PrEP dostupný v lékárnách a na internetu, a rozšířil se tak přístup k němu.

Preventivní ochrana PrEP je kombinace stávajících léků na léčbu HIV tenofovir-disoproxil a emtricitabin a funguje tak, že zabraňuje viru proniknout do těla a vytvářet své kopie. UKSHA informovala, že lék pomůže dosáhnout nulového přenosu HIV do roku 2030, ale že je třeba, aby jej užívalo více lidí.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]