Washington

02. 05. 2024, 13:29

Biden zase láká mladé voliče na zmírnění postihů za držení konopí. Stačit to nebude

Matěj Schneider

Prezident Joe Biden. Foto: Shutterstock.

Administrativa Joea Bidena má jeden trik, který vytáhne pokaždé, když se na ní zlobí mladší voliči demokratů – zmírnění regulace konopí. Jako předvolební vzpruha ale nefungoval moc nikdy, natožpak při opakovaném použití. To ale neznamená, že je to špatně.

Americký Úřad pro potírání drog (DEA) se chystá zmírnit regulaci pro držení konopí. Přesněji řečeno má drogu přesunout z nejdrsněji hlídané kategorie návykových látek o dva stupně do kategorie třetí.

V praxi by to znamenalo velký obrat v přístupu federálních úřadů. V třetí kategorii jsou látky jako anabolické steroidy a ketamin, který se používá například na zmírnění dopadů posttraumatické stresové poruchy u válečných veteránů. Zařazení do této skupiny by například usnadnilo výzkumným institucím provádětklinické testy ohledně zdravotních dopadů konopí. Jejich výsledky by v budoucnu mohly vést k dalším regulačním změnám.

Jako kdyby stárnoucí prezident říkal: „Podívejte, děti, vy máte rádi konopí, já vám ho povolím, ale jenom trochu.“

Využití konopí pro rekreační účely by ale stále zůstalo dle federálních zákonů nelegální. Stejně tak by reklasifikace nespustila vlnu potenciálních propouštění z přeplněných amerických věznic. I trestanci, kteří jsou za mřížemi kvůli nenásilným přečinům v souvislosti s držením konopí, by museli své tresty dosloužit.

Zde je nutné podotknout, že celá řada jednotlivých států americké federace legalizuje (či alespoň dekriminalizuje) konopí na vlastní pěst. Pro lékařské účely tomu tak je v 38 a pro rekreační užití ve 23 státech, což federální úřady  tolerují. 

Nicméně legální společnosti, které s konopím obchodují, naráží na regulační hranice například u bankovních institucí, jež operují napříč státy. Ty se kvůli rozpolcenosti místních a federálních zákonů  spolupráci s konopným průmyslem raději vyhýbají. Stejně tak jsou tyto firmy znevýhodněny i co se týče daňových odpisů. Některé z těchto finančních omezení by reklasifikací zmizely: problémy s daněmi odpadnou, s půjčkami ale přetrvají.

Zkusme to znovu

Administrativa Joea Bidena v uplynulých letech pravidelně sahá ke krokům drobně zmírňujícím regulaci konopí. Nejčastěji v těch chvílích, kdy mu dle padají preference u mladých voličů. Vše pak působí jako cynický kalkul. Jako kdyby stárnoucí prezident říkal: „Podívejte, děti, vy máte rádi konopí, já vám ho povolím, ale jenom trochu.“ 

Bidenova administrativa o deregulaci začala mluvit momentě, kdy mnohé zkIamali jeho polovičaté snahy o seškrtání studentských půjček – sestupný trend v průzkumech popularity Bílého domu však nijak nezvrátila. Nedávno také udělil zpětnou milost tisícům vězňům souzených za pouhé držení konopí – z federálních věznic jich ale bylo reálně propuštěno jen jedenáct

Poslouchejte také: PULS | Protesty na univerzitách v USA: „Píše se historie, studenty se snaží umlčet“

I současný krok přichází v moment, kdy administrativa čelí ostré kritice ze strany především mladých potenciálních voličů na amerických univerzitách, a to kvůli nekritické podpoře pro válečné tažení Benjamina Netanjahua v Pásmu Gazy. 

Minulý měsíc Biden také podepsal zákon, který v zemi hrozí zakázat sociální síť TikTok. I tento krok je obzvláště mezi mladšími voliči velmi nepopulární.


Snaha se zalíbit díky konopí ale nemusí fungovat. Mimo jiné proto, že i toto postupné uvolňování působí velmi neúplně. Biden během kampaně v roce 2020 sliboval, že konopí na federální úrovni dekriminalizuje. Jakkoliv může pozvolná deregulace zmírňovat přetrvávající rozpor mezi státními a federálními zákony, ve světle předvolebních slibů pak vše působí jako jen průhledná a nedostatečná vypočítavost. Narůstající problém s demotivací mladých voličů demokratů to vyřeší jen stěží.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Washington, TikTok, Gaza, Drogy, Joe Biden