Hamás

11. 10. 2023, 14:06

Bomby i vojáci v Gaze způsobí obrovské civilní ztráty. Hamás to ví a kalkuluje s tím, říká expert

Filip Brychta

Izrael zvažuje další kroky ohledně Gazy. Prozatím armáda hustě zabydlenou oblast ostřeluje, ale ve hře je pozemní intervence. Obojí znamená další mrtvé a podle odborníka Josefa Krause to tamní Palestince může ještě více radikalizovat.

Po sobotním ostřelování jižního Izraele a průniku bojovníků radikálního hnutí Hamás je na řadě izraelská odpověď. „Zaútočíme na teroristickou skupinu Hamás a na jakoukoli jinou skupinu v Gaze… Budeme muset změnit realitu zevnitř tohoto pásma, abychom zabránili tomu, že by se něco podobného opakovalo,“ řekl představitel izraelské armády Dan Goldfus.

Podpořil tím spekulace o chystané pozemní ofenzívě. Prozatím ale izraelská armáda Gazu ostřeluje. Počet obětí konfliktu tak stále stoupá. Je jich již více než tři tisíce. Další budou nejspíš zejména z řad Palestinců, protože Izrael potřebuje ukázat svou sílu.

S velkými ztrátami na životech přitom počítá i Hamás. O možnostech vojenského postupu jak Izraele, tak ozbrojeného palestinského hnutí jsme se bavili s odborníkem na islámský radikalismus a bezpečnostní politiku Josefem Krausem z Masarykovy univerzity.

Jak zatím z vojenského hlediska vypadá izraelská reakce na dosud nevídaný útok palestinského hnutí Hamás?

To nejdůležitější je mobilizace sil. Povolání rezervistů i přesuny armádní techniky na jih země, jelikož se tam stále bojuje. A právě tam se předpokládá, že bude izraelská armáda vykonávat další aktivity proti Gaze.

Čtěte také: Jaký bude osud rukojmích v Gaze? Od výměny za palestinské vězně až po ty nejčernější scénáře

Velkou otázkou nyní je, zda do ní vstoupí. Tak jako tak ale potřebuje mít připravenou techniku. Zároveň je to demonstrace síly. Nyní je nutné zabezpečit celé izraelské teritorium, které se chvilkově dostalo pod kontrolu Hamásu a Palestinského islámského džihádu.

To, že se podaří získat izraelská území zpět, je asi jasné. Už teď ale vidíme bombardování Gazy a palestinské oběti. Jaký je hlavní účel útoku ze vzduchu?

Potom, co si Izraelci v posledních několika dnech zažili, se vůči tomu musí vymezit. Je třeba dát nějakou odpověď. A ta je: „Jsme ve válce. Hamás na nás zaútočil.“ A s přihlédnutím na rozsah masakru a počty obětí se to skutečně blíží rozměrům válečného konfliktu. Je to naprosto bezprecedentní záležitost v historii Izraele. Reakce je tedy odveta. Tu lze relativně dobře provést proti ozbrojencům hnutí na izraelském území, ale mnohem obtížněji se to dělá v Gaze.

Palestinský islámský džihád i Hamás počítají s velkými ztrátami obyčejných lidí. Proto své základny i sklady umisťují do civilních objektů.

Nyní Izrael využívá zcela logicky svou pozici bohatšího, rozvinutějšího a silnějšího aktéra. Bojuje s ozbrojenci na dálku. Má k tomu techniku, dělostřelectvo, drony i stíhací letectvo a bombardéry. Výhodou je, že může de facto efektivně cokoli ničit. Buďto plošně, nebo selektivně bez riskování velkých izraelských ztrát.

Jak by tedy z tohoto pohledu vypadala pozemní invaze?

Je to úplně jiný druh boje. V něm se do jisté míry stírá rozdíl mezi vyspělým a vytrénovaným účastníkem, což izraelské ozbrojené síly jsou, a tím výrazně chudším a menším protivníkem, opírajícím se především o lidskou sílu. Hamás není schopen efektivně bránit izraelskému letectvu v napadání Gazy.

Mapa Izraele s vyznačeným Západním břehem i Gazou / Zdroj: Shutterstock

Stejně tak není schopen bránit se izolaci, kterou Izrael reálně vytvořil. Byly přerušeny dodávky energií, obchodní styk, není možné vyjet ven či se dostat dovnitř. To mohou Izraelci dělat do té doby, dokud jim to bude vyhovovat nebo než si vypočítají, že je správný čas vstoupit do Gazy.

Možná ten čas ale vůbec nepřijde. Zatím je neuvěřitelně pohodlné ostřelovat Gazu z dálky, protože je to opravdu ta méně nákladná záležitost.

Vedlejší škody nahrávají Hamásu

Když vezmu v potaz, že ten útok překvapil izraelské zpravodajské služby, napadá mě, jak přesná armáda židovského státu v Gaze dokáže být. Není teď to bombardování poněkud bezcílné?

Zatím to tak skutečně vypadá. Úplně bych ale Izraelce nepodceňoval. Věřím, že informace, kde se nachází velitelství nebo ústředí Hamásu, mají relativně dobré. Na druhou stranu určitě nemají detailní informace.

A bavíme se o cílech v husté městské zástavbě, které jsou často provázány s civilními objekty. Někde ve sklepě je velitelství Hamásu, ale pět pater nad tím je to normální činžovní dům, který obývají obyčejní lidé. Ti se pak stanou takzvaným collateral damage, tedy vedlejšími ztrátami.

Pokud se někdo rozhodne bombardovat město, tak s tím asi počítat musí.

I navzdory snaze o selekci bude v Gaze ohromné množství civilních ztrát. Myslím si, že s tím Hamás, případně Palestinský islámský džihád, počítá. Proto své základny i sklady umisťují do civilních objektů nebo jejich blízkosti. Doufají, že na ně Izraelci nezaútočí, a stane-li se tak, bude nesmírně mnoho mrtvých, což zatřese mezinárodním společenstvím. To bude izraelský postup pečlivě sledovat a Hamásu může takové bombardování politické body jedině přidat.

Můžeme pálení raket na Gazu vnímat i jako přípravu pro vstoupení pozemních jednotek?

Ano. Může to být opravdu příprava pro reálný vstup. Jenže v prostředí, jako je Gaza, není možné selektivně vybírat cíle. To prostě nejde. A tím pádem se Izraelci musí připravit na to, že způsobí ohromné škody na civilním obyvatelstvu.

Čtěte také: Západní narativ není jediný. Blízký východ stojí za Gazou, Saudská Arábie hodila Palestinu přes palubu

Z krátkodobého hlediska to stát Izrael politicky poškodí. Záběry s mrtvými dětmi či zřícenými civilními domy obletí svět a image Izraele to rozhodně nezlepší. Z dlouhodobého hlediska izraelská armáda podobnými operacemi Hamás určitě zlikvidovat nedokáže. Dovede ho asi oslabit, ale jen omezeně.

Jak to myslíte?

Bude oslabena hlavně jeho bojeschopnost. Mnoho bojovníků zemře a hnutí zaznamená velké materiální škody. Ale z hlediska politické pozice ho masakr palestinského obyvatelstva uvnitř Gazy, jenž nutně přichází a možná bude obrovského rozměru, dokáže posílit.

Izraelci musí velice dobře vědět, že řadu budov není možné evakuovat – o celých čtvrtích to platí dvojnásob.

Pro Izrael to může být pro příští léta velký problém. Kde dokáže Hamás nebo Palestinský islámský džihád brát nové rekruty lépe než z lidí, jež zažili nějakou osobní tragédii. To do budoucna vytváří další generaci bojovníků, kteří nebudou mít co ztratit a klidně budou odhodláni i zemřít.

Žití v Gaze není med, plus příkoří, jako je úmrtí blízkého, způsobuje celoživotní frustraci. To je pak přesně ta věc, která vás nakonec radikalizuje. Rozumím státu Izrael, že musí něco udělat, a je celkem logické, že musí na takový útok odpovědět, ale na druhou stranu je nutné pečlivě zvážit, co vůči Gaze udělá. V budoucnosti se to totiž může násobně vrátit.

Vrátím se k pěti patrům nad sklepem Hamásu. Izrael vydává videa, v nichž civilisty varuje, že bude určitou oblast bombardovat. Není to jen zástěrka pro Západ a ty, kteří nyní vidí palestinské oběti? Logicky tím totiž taky dávají vědět nepříteli.

Do určité míry je to alibismus. Izraelci musí velice dobře vědět, že řadu budov není možné evakuovat – o celých čtvrtích to platí dvojnásob. Ti lidé nemají kam odejít. Nemají kam utéct. To je realita. Zůstanou na místě a stane se z nich „collateral damage“. Izrael to pak pochopitelně nebude dělat u každého objektu, protože útěk lidí je na dlouho, a dávají tím čas i nepříteli. Bombardování se tak zneefektivňuje.

Ozbrojenci Hamásu jsou opravdu zalezlí v obydlených domech, a to sebou nese oběti. Nechci říct, že za ně může stát Izrael nebo jeho ozbrojené síly, protože počátek je v tom, že je v civilním objektu munice nebo zbraně, a stává se tak z něj legitimní cíl.

Řeknou si běžní lidé po takových útocích, že za to může Hamás?

Ty akce budou opravdu dopadat nejvíce na obyčejné lidi. Jedno plošné opatření už probíhá. Je jím izolace Gazy. V důsledku toho tam může být nedostatek farmaceutických prostředků, pitné vody, elektřiny a podobně. Nejsem si jist, že to na Hamás jakkoli dopadne. Jeho bojovníci budou pravděpodobně fungovat, protože se zbraní v ruce si jídlo seženou.

Čtěte také: Explained | „Jsme ve válce.“ Po útoku Hamásu je Gaza pod blokádou Izraele

Nejvíce to dopadne na ty nejchudší. Není to dobrý kalkul. Nátlaky na civilní obyvatelstvo naopak často způsobují, že se lidé zatvrdí a sjednotí proti vnějšímu nepříteli. Příkladů z historie máme mnoho, a to nejen z palestinské autonomie. Vidíme to na Ukrajině, stalo se to i při bombardování Londýna.

Rukojmí jako živé štíty i vyjednávací páka

Hamás má bezprecedentní množství rukojmích. Nejenže se je bude nejspíš snažit vyměnit za vězně v Izraeli, ale existuje i obava, že je bude používat jako živé štíty. Jak by taková taktika mohla vypadat? Rozmístí je třeba do budov, které mohu být bombardovány?

Rukojmích je hodně a Izrael s tím neumí úplně pracovat. Ne že by neuměl vyjednávat, s tím má relativně bohaté zkušenosti, ale tady se bavíme i o stovkách lidí. Navíc řada z nich nemá izraelský pas. Jsou z Evropy nebo třeba ze Spojených států, což tomu dává zcela nový rozměr. Hamás má teď větší páku než kdykoli předtím. A rukojmí může opravdu používat jako živé štíty. Může je rozmístit na místa, kde očekává bombardování.

Pokud se něco zvrtne, tak to bude mít pro pozici Izraele ve světě velice nepříjemné následky.

Na Hamásu pak bude, aby ukázal: „My jsme je nezabili. Zabilo je izraelské letectvo. Izraelské jednotky. My jsme je měli v důstojných podmínkách a neočekávali jsme, že po nich bude někdo střílet.“ To může vytvořit opravdu hodně zajímavou situaci z hlediska celosvětové veřejnosti. V momentě, kdy tam začne umírat více lidí s neizraelským občanstvím, mohou vlády těchto států začít vyvíjet na Izrael velký tlak.

Dokážeme předpovídat, jak by v takovém případě nějaký stát zareagoval?

V tuto chvíli si nedokážeme představit, jak to bude probíhat, protože množství proměnných je ohromné. Zkusím ale představit hypotetické reakce USA. Pokud Hamás oznámí, že při bombardování zemřelo několik rukojmích a pět z nich mělo americké občanství, jsou možné různé varianty. Spojené státy zatlačí na Izrael, aby zastavil bombardování, nebo posílí svou vojenskou přítomnost ve vodách v blízkosti Gazy a začnou provádět své vlastní vojenské operace. Škála reakcí je ale mnohem pestřejší.

Každopádně budou západní vlády vyvíjet tlak, aby tito lidé neumírali. Možná budou schopni začít vyjednávat s Hamásem separé. To by tomuto hnutí dalo najednou ohromnou páku. Náhle by byli předmětem mezinárodního dění a mohli by vyjednávat i s mocnostmi.

Jakkoli je tedy možné chápat rozhořčení a snahu Palestince potrestat, je nutné zvážit i tyto okolnosti. Pokud se něco zvrtne, tak to bude mít pro pozici Izraele ve světě velice nepříjemné následky.

Hamás má spletitou síť chodeb, která bude velmi obtížně přístupná. Může se třeba kvůli tomu Izrael rozhodnout Gazu srovnat se zemí?

Rozbombardovat celou Gazu a zničit podzemí – to nelze. Tedy ne že by to bylo technicky nemožné, ale je to politicky neprůchodné. Bavíme se o tom, že budete muset milion lidí vysídlit a další milion tam zemře. To je v tuto chvíli nereálné.

Hamás jako organizace pak určitě zničen nebude. Má možnosti různě unikat a je výrazně promíchán s civilním obyvatelstvem. Doslova je v Gaze zakořeněn. Čím víc teď budou lidé v Gaze trpět pod izraelským bombardováním nebo čisticí operací, tím větší pravděpodobnost je, že Hamás bude mnohem úspěšnější v rekrutaci nových bojovníků. Vyčerpán nebude a zlikvidován také ne. Vždycky dojde k povstání. V případě Hamásu dojde k povstání i z popela.