Izrael

09. 10. 2023, 03:30

Brífink Petra Jedličky: Izrael ve válce, vláda na Slovensku i volby v Polsku

Petr Jedlička

Je tu druhý říjnový týden a s ním i Brífink Petra Jedličky. Co čekat ve světě v následujících dnech a co pozorně sledovat?

V minulém týdnu dál pokračoval exodus Arménů z Karabachu i tuarežská ofenzíva v Mali. V Hesensku, Bavorsku a Lucembursku se šlo k volbám. Na Slovensku se řešily volební důsledky. Ve Spojených státech byl v rámci vnitrorepublikánského boje nečekaně sesazen předseda Sněmovny, což paralyzuje celý zákonodárný proces. Na Blízkém východě palestinský Hamás udeřil nečekaně silně na Izrael.

Zaujme v případném větším střetu nějakou podstatnou pozici Rusko coby íránský spojenec? Co bude dělat Turecko a jaké budou důsledky pro vnitrosyrský konflikt?

V aktuálním týdnu bude dominantním tématem určitě ještě Blízký východ. Vedle toho se ale nezastaví ani standardní politické procesy. Volby mají naplánovány Libérie, Nový Zéland, Ekvádor a samozřejmě Polsko. Na Slovensku bude dost možná již oficiálně ohlášena podoba nové vlády. Pohnout by se mohly též události v USA.

Co konkrétně tedy v následujících dnech sledovat?

Izrael ve válce a osud Gazy

Nezvykle těžce dopadl na Izrael další pokus palestinského Hamásu o napáchání co největších škod. Kombinace odpalu několika tisíc jednoduchých raket a vpádu ozbrojenců přímo do izraelských osad ze sobotního rána Izraelce překvapila. Bojovníkům Hamásu se podařilo ukořistit vojenskou techniku i zajmout desítky rukojmích.

Vláda Benjamina Netanjahua zareagovala nakonec vyhlášením válečného stavu a povoláním rezervistů. Premiér slíbil zničení všech zařízení a kapacit využívaných ozbrojeným křídlem Hamásu v Gaze. Zároveň ale varoval, že Izrael vstupuje do „dlouhého a náročného válečného střetu“. Jak bude vypadat?

Izraelské letectvo již od soboty bombardovalo zvolené cíle v Gaze a také v jižním Libanonu, kde působí šíitský Hizballáh. Určitě dojde i na nějakou pozemní operaci, jejíž obrysy se v začínajícím týdnu jistě vyjeví. Novou proměnnou v celé situaci jsou unesení rukojmí.

Podívejte se na debatu Voxpotu: Hamás útočí na Izrael: Voxpot live debata 

Je otázkou, co se bude souběžně dít na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě. V neděli dopoledne byly již z obou oblastí hlášeny dílčí střety s desítkami zastřelených. Většina armádních posil se nicméně přesouvala na jih ke Gaze.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Izrael, Polsko, Slovensko, USA