Politika

19. 02. 2024, 05:05

Brífink Petra Jedličky: reakce na smrt Navalného, protesty v Maďarsku i dění za egyptskou hranicí

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v začínajícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit od 19. do 25. února?

Minulý týden přinesl konečné dobytí ukrajinské Avdijivky i potopení další velké ruské lodi. V USA prohrála Trumpova rodina prvoinstanční civilní soud ohledně manipulování účetnictví a byla odsouzena k horentní pokutě 355 milionů dolarů.  V Indonésii byl zvolen prezidentem někdejší generál odpovědný za únosy lidskoprávních aktivistů a v Rusku zemřel Alexej Navalnyj.

V aktuálním týdnu by se mělo rozhodovat o následcích posunu na donbaské frontě. Zajímavé budou též dozvuky Navalného smrti – mezinárodně i v samotném Rusku. V Maďarsku čelí Orbánův režim nové protestní vlně, velké bouře zažívá i africký Senegal a pokračuje samozřejmě i izraelské tažení v Pásmu Gazy.

Co konkrétně tedy v následujících dnech sledovat?

Další reakce na smrt Alexeje Navalného

Proslulý ruský opozičník a politický vězeň zemřel minulý pátek náhle, při návratu do cely z polední vycházky. Oficiálně se příčiny stále vyšetřují. Vzhledem k předchozím pokusům o atentát a soustavné perzekuci není ale moc sporu o tom, že byl zlikvidován ruským režimem.

Čtěte také: „Kolikrát můžete říct poslední slovo?“ Navalného závěrečná řeč před soudem

Nyní je otázkou, co bude dále. U protiputinovsky naladěných Rusů byl totiž Navalnyj velmi populární. I během svého pobytu za mřížemi se snažil stoupence burcovat k aktivitě. Podobně laděný byl také proslov „Pokud mne zabijí“, který v minulých měsících předtočil.

Aktuální ruské poměry utužené po invazi na Ukrajinu věru moc nepřejí nějakému protestnímu vzmachu. Tvrdě se trestají demonstrace i třeba symbolické protesty. Smrt tak významné postavy by ale mohla přeci jen s něčím pohnout.

Druhou otázkou je potom reakce zahraničí. Řada zejména západních států v minulosti Rusko varovala, že případnou smrt předního disidenta nenechají bez odpovědi. Během posledního víkendu však od nich zazněly pouze formální odsudky. Uvidíme, zda v příštích dnech přijde i něco jiného.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora