Politika

25. 03. 2024, 05:05

Brífink Petra Jedličky: Rusko po teroru, Korčok vs. Pellegrini a komunální volby v Turecku

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 25. do 31. března?

V minulém týdnu vše přehlušily velký teroristický útok v Rusku a první kolo prezidentských voleb na Slovensku, obojí v jeho závěru. Mimo to rezignoval v Irsku premiér, země EU se dohodly na uvalení nového cla na ruské obilí a opozice ve Venezuele si vybrala novou lídryni.

V aktuálním týdnu by mělo mít vše řečené ještě své dozvuky. Krom toho se bude řešit opět Gaza, útoky jemenských Hútíů na lodě v Rudém moři a komunální volby, jež přiblíží stav opozice v dnešním Turecku.

Co konkrétně tedy v nejbližších době ve světě sledovat?

Slovensko mezi volebními koly

O malé překvapení se postaral v sobotu na Slovensku Ivan Korčok, bývalý velvyslanec v USA a ministr zahraničí, který zvítězil v prvním kole prezidentských voleb. Před favoritem průzkumů – expremiérem Peter Pellegrinim – získal náskok 5,5 procentního bodu.

Čtěte také: Proti Kyjevu i Praze. Splní si Ficův (ne)poslušný žák prezidentský sen?

Zemi teď čeká dvoutýdenní kampaň před druhým kolem, v níž musí oba favorité zmobilizovat maximum stoupenců. Pellegrinimu se nabízí příznivci nacionálně populistických kandidátů, kteří v prvním kole vypadli. Je tak pravděpodobné, že začne Korčoka líčit jako varietu „kandidáta války“ či „washingtonského agenta“, aby přiměl příslušný elektorát hlasovat.

Korčokovi se podobné voličské rezervy nenabízejí. Může však ještě víc zmobilizovat protificovský blok. Očekávat lze tudíž tvrdou a intenzivní kampaň z obou stran, na níž si ostatně oba tábory nechaly většinu prostředků. Průvodní otázkou zůstává, kam až v útocích na soupeře budou Korčok a Pellegrini ochotni zajít.  

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika