Politika

22. 03. 2024, 07:11

Proti Kyjevu i Praze. Splní si Ficův (ne)poslušný žák prezidentský sen?

Eva Čeplová

Prezidentský kandidát Peter Pellegrini / Foto: Shutterstock

Už tuto sobotu budou Slováci hlasovat v prvním kole o nové hlavě státu. Největší šanci nahradit Zuzanu Čaputovou má podle průzkumů Ficův koaliční partner Peter Pellegrini. Umožnil by jako nový prezident předsedovi Smeru dokončit rozvrat právního státu?

Námluvy s ruskými politiky, boj s nevládkami, kritizovaná reforma trestního zákona a nyní hon na veřejnoprávní média. Zatímco si premiér Robert Fico jede zvesela svou krasojízdu, tisíce Slováků se už tři měsíce bouří proti jeho politice v ulicích. Opozice bije na poplach. Politologové zase viní novou vládu ze zavádění autokracie a příklonu k Východu. Rozhádaná společnost se místo sjednocení dělí stále víc a příkopy se prohlubují.

Poslechněte si: PULS | Cynik Fico a jeho Slovensko: Budeme pořád „bratia“?

Slováci se ještě ani nestihli vzpamatovat z těžkopádného nástupu Ficova kabinetu a jsou tu další volby. Již v sobotu startuje v zemi první kolo volby hlavy státu. Víc než kampaně jednotlivých kandidátů však mediální prostor plní další sporné návrhy upletené v dílně vládní koalice.

„Takto málo viditelnou předvolební kampaň jsme tu ještě neměli,“ hodnotí pro Voxpot politolog Radoslav Štefančík.

Pozornost si přitom rozhodně zaslouží. Slovenský prezident sice disponuje omezenými pravomocemi podobně jako v Česku, i on však podle Štefančíka nastavuje v zemi politický diskurz a má velký vliv na voliče. Poveze se na stejné vlně jako vláda, anebo bude představovat její protiváhu?

O post po odcházející Zuzaně Čaputové usiluje devět mužů, mezi nimiž figurují i taková jména jako Marián Kotleba, Igor Matovič anebo dlouholetá stálice tamní dezinformační a antisystémové scény Štefan Harabin. Do druhého kola však někdo z nich postoupí jen stěží.

Průzkumy zatím slibují finálový souboj dvou rodáků z Banské Bystrice.

Podle mnohých Slováků Pellegrini mění své postoje jako chameleon, není čitelný a prahne hlavně po moci a slávě.

Na jedné straně liberálně založený politik a diplomat se zkušenostmi z USA a Bruselu Ivan Korčok, na té druhé zase současný předseda parlamentu, šéf koaliční strany Hlas a Ficův spojenec Peter Pellegrini. Právě ten zatím s přehledem vévodí žebříčkům. Nic na tom nemění ani fakt, že se právě jeho strana podílí na všech překotných reformách, které prosazuje Smer.

Ten, na kterého je vždy spoleh

Dobře vypadající, umírněný, rétoricky schopný, ale také populista a „zrádce“, navíc bezmezně loajální vůči Robertu Ficovi. Právě takové přídomky se snášejí na hlavu Pellegriniho.

Část Slováků v něm vidí akceptovatelnou volbu, kterou nic nezkazí, jiní mu nemůžou přijít na jméno. Mění totiž podle nich své postoje jako chameleon, není čitelný a prahne hlavně po moci a slávě. Za svých 48 let toho každopádně stihl více než dost a nyní stojí jen krůček od úplného kariérního vrcholu v podobě prezidentského paláce.

Na cestě k výšinám mu však vydatně pomohl současný premiér. Právě v jeho straně Smer Pellegrini coby asistent poslance Ľubomíra Vážneho před více jak 20 lety začínal a následně v ní politicky vyrůstal. Do poslanecké lavice usedl poprvé v roce 2006 a od té doby ji už neopustil.

„Utkvěl mi v paměti jako ten výraznější, aktivnější, patřil mezi ty, kterým se více chtělo a rychle reagovali na jakýkoliv požadavek,“ vzpomínala na Pellegriniho počátky spoluzakladatelka Smeru Monika Beňová.

Bystrý, pracovitý a spolehlivý – tak popisují pravděpodobného budoucího prezidenta i jeho další bývalí kolegové. Podle nich sice nikdy nepatřil mezi přední ideology strany, ale zato byl vždy snaživý a dokázal obratně využít správného okamžiku.

 

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.