Politika

04. 03. 2024, 05:10

Brífink Petra Jedličky: volby v Portugalsku, klid zbraní v Gaze i posuny u amerických republikánů

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v začínajícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit od 4. do 10. března?

V minulém týdnu si Maďarsko zvolilo nového prezidenta a Írán nové poslance. V Pákistánu se dohodla nová vláda a v USA ohlásil konec kariéry Mitch McConnell, dvaaosmdesátiletý šéf republikánů v Senátu. V Praze se sešli – a nepohodli – Donald Tusk, Petr Fiala, Viktor Orbán a Robert Fico. V Rusku byl pohřben Alexej Navalnyj a z Palestiny přišly zprávy o dalším možném příměří.

V aktuálním týdnu by se mělo ukázat, co je na řečených zprávách pravdy. V Irsku se chystá ústavní referendum o úpravě vymezení rodiny a v Portugalsku parlamentní volby. Velký otazník visí nad moldavským Podněstřím i nad středodonbaskou frontou na Ukrajině. V amerických primárkách proběhne tzv. superúterý a na Blízkém východě začne ramadán.

Co konkrétně tedy v nejbližších dnech sledovat?

Další klid zbraní v Gaze?

Izraelské tažení v Gaze vstoupí v aktuálním týdnu do šestého měsíce. V neděli 10. března zároveň vyprší lhůta, již dala Netanjahuova vláda Hamásu na propuštění zbývajících rukojmích – jinak prý zahájí útok na město Rafáh, kde dnes živoří přes milion uprchlíků.

Čtěte také: Od rabování po mučení. Válečné zločiny Izraele vidí na TikToku celý svět

Zástupci obou stran v posledních dnech znovu zprostředkovaně jednali o dalším klidu zbraní, v rámci něhož by se snad měla dostat část rukojmích na svobodu i bez boje. Podle amerického prezidenta Bidena by mohla být dohoda uzavřena už v nejbližší době. Uvidíme, zda tomu tak bude – a zda klid zbraní také i vydrží.

Humanitární situace v palestinském Pásmu se s pokračující válkou pochopitelně stále zhoršuje. Zástupci Světové zdravotnické organizace minulý týden potvrdili, že v nemocnicích, jež monitorují, zemřelo prvních deset dětí čistě hladem. Titulky zpravodajských serverů plnil též v posledních dnech incident ze severu Gazy, při kterém izraelští vojáci spustili palbu do davu sápajícího se na konvoj s nouzovou pomocí. Na místě zůstalo přes sto mrtvých.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika