Politika

20. 05. 2024, 05:19

Brífink Voxpotu: Protesty v Gruzii, Fico v nemocnici i nová vláda v Nizozemí

Redakce

Brífink Voxpotu pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 20. do 26. května?

Slovensko po atentátu na Roberta Fica, dění v Gruzii, kterou po předložení kontroverzního návrhu zákona o zahraničním vlivu zachvátily masové demonstrace v ulicích měst, anebo nově se formující vláda v Nizozemsku. Tím vším bude jistě v následujícím týdnu zaplaven mediální prostor. Chybět v něm dále nebude ani pokračující soud s Donaldem Trumpem nebo humanitární situace v těžce zkoušené Gaze.

Vývoj v Gruzii

Jolana Humpálová

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili vetovala návrh „ruského zákona“, s nímž přišla vládnoucí strana Gruzínský sen a který mnozí označují za hrozbu pro občanské svobody.

To je zatím nejnovější – očekávaný – posun ve vysoce napjaté situaci v zemi, která se podle mnohých rozhoduje, jakým směrem se vydá. Zda Gruzie půjde vstříc Evropské unii a NATO, nebo se vrhne do náruče Ruska.

Návrh zákona vyvolal obří protesty, a to loni i letos, parlamentem však tentokrát legislativa o „zahraničních agentech“ prošla. Ve Voxpotu jsme o demonstracích i tvrdé reakci bezpečnostních složek informovali zde. A vývoj v Gruzii budeme i nadále sledovat.

Následky atentátu na Roberta Fica

Eva Čeplová

Minulý týden šokoval náš jindy poklidný středoevropský prostor atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Toho ve středu postřelil během výjezdu vlády jednasedmdesátiletý spisovatel a aktivista Juraj Cintula. Zda se jednalo o takzvaného „osamělého vlka“, anebo mu naopak v útoku pomáhal komplic, nyní prověřuje policie.

Šéf slovenského vládního kabinetu každopádně podle nedělních zpráv nadále zůstává s těžkým zraněním na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. To nejhorší by však již mělo být za ním, tvrdí lékaři.

Čtěte také: Slovenský premiér Fico byl postřelen. Po operaci je vážném, ale stabilizovaném stavu

Zatímco se Fico zotavuje na nemocničním lůžku, na slovenské mediální a politické scéně je pěkně živo. Koaliční a straničtí kolegové premiéra si neberou žádné servítky a z atentátu viní opozici a liberální média. Ta totiž podle nich nedělala nic jiného, než že v posledních letech rozsévala nenávist vůči Robertu Ficovi a inspirovala i samotného útočníka.

Skutečný motiv pachatele se ovšem policie teprve snaží rozplést a je pravděpodobné, že se s novými závěry vytasí na veřejnosti už v následujících dnech.