Politika

13. 05. 2024, 05:01

Brífink Voxpotu: Ruský postup v Charkovské oblasti, hladomor v Gaze i festival v Cannes

Redakce

Brífink Voxpotu pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 13. do 19. května?

Humanitární krize v Gaze, ruská ofenzíva v Charkovské oblasti i debata okolo migračního paktu, který vyvolává řadu otázek. To vše bude v následujícím týdnu rezonovat a plnit mediální prostor.

Abyste si však na moment mohli od válek, útoků, migrace či humanitárních katastrof oddechnout, doporučujeme obrátit pozornost do francouzského Cannes. Právě tam startuje již toto úterý 77. ročník filmového festivalu. Co tentokrát přinese?  

Situace v Gaze

David Scharf

Izraelská armáda dál pokračuje v invazi do Rafahu. V sobotu nařídila evakuaci i lidem z centra města, zatímco doposud útočila pouze na jeho východě. Izraelským jednotkám tak v dalším postupu brání jen bojovníci Hamásu. Střety a nucené evakuace přitom pokračují rovněž na severu Gazy.

Drastické podmínky civilního obyvatelstva zhoršují nejen přesuny desítek tisíců lidí, ale také nedostatek humanitární pomoci. Oba dva hraniční přechody na jihu Gazy zůstávají v důsledku rozhodnutí Izraele a egyptského tlaku zavřené. V následujícím týdnu tak nejspíš budeme sledovat – jakkoliv příšerně to zní – kromě zabíjení civilistů také postupné zhoršování již probíhajícího hladomoru.

V Gaze mezitím dál pokračují snahy o konzervaci důkazů o postupně odkrývaných masových hrobech. Investigativa CNN zase odhalila brutální zacházení s palestinskými zajatci v obřích táborech IDF. Izraeli na mínění světové veřejnosti záleží čím dál tím méně, zajímavé tak budou především reakce západních spojenců.

Čtěte také: Začátek konce? Izrael se invazí do Rafahu přiblížil ke krvavému finále

Vývoj na ukrajinské frontě:

Eva Čeplová

Ukrajinští obránci procházejí novou zatěžkávací zkouškou. Vedle složitého vývoje v Doněcké oblasti se prudce vyostřuje situace na severovýchodě. Právě na pohraniční severní část Charkovské oblasti od pátku míří ruská ofenzíva. Tamní vesnice jsou podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova prakticky nepřetržitě pod ruskou palbou.

Systematické ostřelování trápí rovněž město Vovčanks, které začaly ukrajinské úřady o víkendu evakuovat. Ve dříve zhruba 17tisícovém městě zatím podle Syněhubova zůstává asi 500 civilistů.

 

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.