Politika

10. 06. 2024, 05:10

Brífink Voxpotu: Situace v Gaze, soud Huntera Bidena a boj o Evropskou komisi

Redakce

Brífink Voxpotu pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 10. do 16. června?

I tento týden vám přinášíme výhled do událostí následujících dnů. Za námi jsou evropské volby a my teď s napětím čekáme, co přinesou jejich výsledky. Zajímá nás zejména boj o Evropskou komisi – zda v jejím čele zůstane Ursula von der Leyen, nebo dojde na nejvyšším postu k výměně. 

Zaměříme se také na vývoj situace v Pásmu Gazy. A sledovat budeme i další prominentní soudní proces ve Spojených státech. Tentokrát se totiž netýká exprezidenta Donalda Trumpa, ale Huntera Bidena, syna současného šéfa Bílého domu. O co v jeho případu jde?

Trump je vinen, ale co Hunter?

Matěj Schneider

Zatímco newyorský soudce Juan Merchan přemítá nad tím, jaký trest uloží 11. července Donaldu Trumpovi, pozornost Američanů se přesunula k jinému exponovanému soudnímu procesu.

Ve státě Delaware čelí trestněprávní žalobě syn současného prezidenta, Hunter Biden.

Oba procesy jsou přitom podobné tím, že se netýkají nejpodstatnějších potenciálních prohřešků obou mužů. Ten Trumpův se točil kolem komplikovaného finančního podvodu a skandálních plateb pro údajné milenky. Soudní procesy ohledně jeho podkopávání volebních výsledků po předchozích prezidentských volbách se ovšem táhnou – takřka jistě nebudou dořešeny před následujícími listopadovými volbami.

Poslechněte si: Redneck & Beneš | Jsme připraveni na trestance v Bílém domě?

Podobně je to i s Hunterem Bidenem. Soudní proces v Delaware se netýká jeho potenciální korupce a nepotistických výhod, kterých si mohl Hunter užívat díky vysokému postavení svého otce. Řízení je zaměřeno na jeho drogovou závislost a na to, že ji měl nelegálně zapřít úřadům, když si pořizoval střelnou zbraň.

Mnoho republikánů se nicméně k soudnímu procesu s prezidentovým synem upíná. Mimo jiné proto, že může alespoň částečně přehlušit mediální cirkus nad Trumpovým rozsudkem.

V nadcházejícím týdnu bude totiž před delawarským soudem svědčit možná přímo Hunter Biden. A veřejná vystoupení prezidentova syna bývají v poslední době mnohdy velmi vypjatou podívanou.

Nejistá budoucnost Shell v Jihoafrické republice

Filip Brychta

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.