• Analýzy
  • Klub
  • 12. července 2023

Čeho se Amerika bojí? Část politického spektra nechce hrát ve válce na Ukrajině větší roli

Marjorie Taylor Greene, Tucker Carlson a Donald Trump v Bedminsteru, New Jersey, 2022 / Foto: Shutterstock /
Marjorie Taylor Greene, Tucker Carlson a Donald Trump v Bedminsteru, New Jersey, 2022 / Foto: Shutterstock /
Autor
Matěj Schneider
Od počátku ruské invaze se objevují pochybnosti o tom, jak dlouho vydrží Spojené státy Ukrajinu podporovat. Z čeho tyto obavy pramení? A jak se postoj Ameriky v průběhu války proměňoval?

„Nechci dostat naší zemi do problému, takže vám na to neodpovím. Můžu vám ale říct, kdo za výbuch Nord Streamu nemůže: Rusko,“ řekl letos v dubnu bývalý americký prezident Donald Trump moderátorovi Tuckeru Carlsonovi, tehdy ještě tváři známých Fox News. Tento moment dobře vystihuje americké váhání ohledně toho jak a jestli vůbec má země nadále v tak velké míře podporovat Ukrajinu proti ruské invazi, které v uplynulém roce probublává republikánskou stranou. Skeptičtí jsou ale i někteří demokraté.

V televizním pořadu zmíněného Tuckera Carlsona, který byl na Foxu tím nejsledovanějším, byla kritika ukrajinsko-amerického spojenectví na denním pořádku.

O tom, že by posílení republikánů – ať už v Kongresu, nebo vítězstvím v prezidentských volbách – mohlo znamenat změnu kurzu se mluví takřka od začátku konfliktu. Stranickému vedení se zatím vše daří držet pod pokličkou – především šéfovi senátních republikánů Mitchi McConnellovi, který má dlouhodobě blízko k americké ukrajinské lobby. McConnell je v poslední dekádě spolu s Trumpem jednoznačně nejvlivnějším konzervativním politikem ve Washingtonu DC. Odkud přesně ale pramení republikánské pochybnosti o podpoře Ukrajiny?

Libertariáni i trumpisti

Váhá přitom hned několik republikánských frakcí. Libertariánští politici jako například kongresman Thomas Maisse nebo senátor Rand Paul i (paleo)konzervativní politici jako senátoři Josh Hawley, J. D. Vance nebo Mike Lee. Podobně pak uvažují i silní spojenci Donalda Trumpa ve Sněmovně - kongresmani Paul Gosar, Marjorie Taylor Greene nebo Lauren Boebert. Všichni mají svá specifická východiska i tendence k izolacionistické zahraniční politice.

Je ale důležité vnímat i myšlenkové proudy mimo samotný Kongres. V televizním pořadu zmíněného Tuckera Carlsona, který byl na Foxu tím nejsledovanějším, byla kritika ukrajinsko-amerického spojenectví na denním pořádku. Skeptická stanoviska pak najdeme na stránkách palekonzervativního magazínu American Conservative a jeho webu. S těmi je úzce spjatý relativně mladý thinktank Quincy Institute for Responsible Statecraft, který funguje jako jakási intelektuální centrála amerických izolacionistů napříč politickým spektrem. Kromě konzervativců tu figurují například i lidé Branko Marcetic, autor newyorského levicového magazínu Jacobin. 

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení