Středoafrická republika

14. 12. 2022, 04:10

„Černí Rusové“ jako potrava pro děla. Wagner Group rekrutuje vězně ze Středoafrické republiky

Filip Brychta

Ruská žoldnéřská skupina Wagner Group verbuje ve Středoafrické republice odsouzené násilníky, které následně posílá bojovat na Ukrajinu. Z Afriky nezískává pouze lidskou sílu, ale i peníze. Celá jejich přítomnost má i politické cíle – prohlubovat vliv Kremlu v regionu a podkopávat obraz Evropy.

Mohammed pochází ze Středoafrické republiky (SAR), ale nyní nejspíš bojuje na Ukrajině. V domovské zemi seděl za mřížemi za znásilnění a pozabíjení civilistů. Z vězení jej spolu s jeho čtyřmi kumpány dostala nechvalně proslulá ruská žoldnéřská skupina Wagner Group. Ta v Africe verbuje Mohammedovi podobné jedince a posílá je válčit do Evropy.

Wagnerovci osvobozují odsouzené z méně střežených cel v SAR a doplňují tak své počty. Mnoho z nových kontraktorů je z rebelské skupiny Unie pro mír (UPC). Za mřížemi jsou často za ty nejtěžší zločiny na nevinných lidech. „Nikdo muže z Wagner Group nemůže zastavit, protože vláda jim dala moc a oni jednají, jak chtějí,“ svěřil se The Daily Beast důstojník z vojenského velitelství v Bangui, hlavním městě SAR.

Někteří z osvobozených afrických vězňů si stěžovali, že ruští vojáci je na Ukrajině vysadili v nějakém městě a nechali je tam bojovat samotné.

Dalším z rebelů, kteří se přidali k Rusům, je muž přezdívaný Malý Bouba. Ten byl zatčen v červnu za napomáhání útokům na vládní síly. „Obvinili ho ze zmasakrování vojáků,“ objasnil bývalý rebel Hassan, který od wagnerovců nedávno odešel. „Teď bojuje na Ukrajině.“

Někdejším členům UPC, kteří přijali nabídku od Rusů, se v jejich rodné zemi začalo říkat „černí Rusové“. Podle Hassana byli v polovině března všichni jeho bývalí bratři ve zbrani na východní Ukrajině a bojovali za Rusko. „Když jsme si telefonovali, říkali, že je jejich velitelé opustili a nikdo se nestará o to, co dělají,“ poznamenal.

„Někteří z našich lidí nám telefonovali a stěžovali si, že ruští vojáci, kteří je vzali na východní Ukrajinu, je vysadili v nějakém městě a nechali je bojovat samotné,“ prozradil Ali, přítel Hassana, který z Wagner Group také odešel.

Čtěte také: Ruští žoldáci v Mali aneb Prodloužená ruka Kremlu bez zlatých orlů na rukávu

Nejméně 200 Středoafričanů – původně z UPC – už před rokem odcestovalo do Moskvy na výcvik, který měl podle původní domluvy trvat týdny na základně wagnerovců v Africe. Následně byli přepraveni na Donbas, kde se zapojili do bojů.

Ne vždy se ale wagnerovcům osvobozování možných budoucích spolubojovníků podaří. V červnu egyptští vojáci z mise MINUSCA zabránili ruským žoldnéřům v propuštění pěti trestanců z vojenského vězení Roux ve středoafrické metropoli.

Podle Aliho a Hassana nedostali zatím tito „černí Rusové“ od wagnerovců ani od SAR za rok žoldnéřské práce žádné peníze. Středoafrická vláda jim prý přitom přislíbila měsíční „stipendia“ – připomínat to má nejspíš studijní pobyt v cizí zemi. S rostoucími problémy Ruska ve válce však není pro africké spolubojovníky ani dostatek základního vybavení. „Řekli mi, že nemají ani náboje,“ dodal Hassan.

Většina z Afričanů najatých wagnerovci se chce jen skrze kontrakt dostat do Evropy. To ale tvrdě naráží na ruskou praxi ve využívání žoldáků.

V samotné Středoafrické republice pak afričtí žoldnéři pracující pro Wagner Group začali mizet. Tedy ti, kteří v této zemi měli zůstat. „Za poslední dva měsíce takto záhadně zmizelo až 50 našich kolegů,“ svěřil se Ali. „Nikdo neví, kde jsou, a Rusové nám neodpovídají.“ Podle některých mohli být posláni bojovat na Ukrajinu nebo plnit jiné, nespecifikované úkoly. „Rusové dělají všechno v tajnosti,“ upřesnil Ali.

Středoafrická republika přitom není jediné místo, odkud Wagner Group posílá tamní obyvatele bojovat do Evropy. V několika afrických zemích mají wagnerovci své lidi, skrze které se jim daří ovlivňovat místní politiku. Zisky z těžby nerostných surovin tak mohou plynout i na financování jednotek bojujících na Ukrajině.

Evropská válka oslabuje počty jinde

V březnu stáhla Wagner Group asi 1300 svých kontraktorů z Libye a poslala je na Ukrajinu. V severoafrické zemi wagnerovci podporovali vůdce Libyjské národní armády Chalífu Haftara. O kus dál – v etiopské metropoli Addis Abebě – se pak v dubnu před ruským velvyslanectvím shromáždilo několik stovek mužů, kteří doufali, že budou za peníze posláni taktéž na Ukrajinu.

Čtěte také: Burkina Faso: Další vojenský puč, tentokrát s ruskými vlajkami a gratulací od wagnerovců

Mnoho potenciálních bojovníků nacházela Wagner Group v Eritreji, Kongu či Kamerunu. Většina z nich ale netouží po boji, chtějí se jen skrze kontrakt dostat do Evropy. To ale tvrdě naráží na ruskou praxi ve využívání takových žoldáků.

Kontraktoři z Afriky jsou pro Wagner Group jednoznačně levnější než třeba Rusové. Podle výzkumné organizace RLI je jim nabízeno asi 300 dolarů měsíčně, zatímco nájemným Rusům 1000 dolarů. Posíláni jsou potom na ta nejnebezpečnější místa. Konkrétně do lokalit, v nichž chtějí wagnerovští velitelé Ukrajince vyprovokovat k palbě, aby odhalili svoje pozice. Takové žoldnéřské jednotky jsou následně decimovány, a nejsou tedy ani potřeba další platby.

Peníze nejen za dřevo

Rusové však do Afriky nepřicházejí jen kvůli najímání bojovníků. Wagner Group tam coby prodloužená ruka Kremlu plní i mnohem zásadnější roli, jak už o tom Voxpot několikrát psal. Takových strategických cílů se pak samozřejmě lépe dosahuje v přátelské atmosféře.

Přispět k tomu má například i snímek Turista, promítaný v mnoha afrických kinech. Cílen je zejména na SAR. Jeho hlavní hrdina Griša Dmitriev přijíždí do SAR se skupinou vojenských instruktorů, kteří mají za úkol školit místní armádu v základech boje. Nakonec však zabrání skupině rebelů ve státním převratu.

Film, který sledoval plný stadion lidí v Bangui, je ovšem inspirován skutečnými událostmi. I v realitě se totiž vládní armádě s přispěním wagnerovců podařilo loni v lednu zastavit rebely a znemožnit jim převzít vládu v zemi. Ti se o uchvácení moci snažili poté, co ústavní soud zamítl prezidentskou kandidaturu bývalé hlavě státu Françoisi Bozizému.

Také proto jsou Rusové po několika předchozích „turistech“ jako jediní vítáni. Před nimi zemi navštívili kolonizátoři z Francie, vojáci ze Súdánu, Demokratické republiky Kongo, ugandská povstalecká skupina Boží armáda odporu či americké speciální síly.

Kdekoli jsou doly a horníci, tam jsou také ozbrojenci napojení na Wagner Group. Když zlatokop narazí na něco cenného, jdou za ním.

„Řada zdejších občanů považuje přítomnost Wagner Group za dobrou věc,“ podotkl novinář Fiacre Salabe z hlavního města SAR. Vedlo to dokonce k tomu, že nynější středoafrický prezident Faustin-Archange Touadéra prohlásil ruštinu za další oficiální jazyk, spolu s francouzštinou a sanžštinou.

To všechno samozřejmě pomáhá v žoldnéřské činnosti, k níž patří i obstarávání financí. Wagner Group si tak například v SAR založila krycí společnost, která má zajistit prodej diamantů. Nejnovější zpráva expertů, kteří se skupinou zabývají, uvádí, že wagnerovci nutí zbídačené horníky odevzdávat, či v lepším případě prodávat drahokamy jejich ready-made společnosti Diamville. Ta podle reportu porušuje pravidla Kimberleyského procesu, který brání tomu, aby se „krvavé diamanty“ dostaly na mezinárodní trh.

„Kdekoli jsou doly a horníci, tam jsou také ozbrojenci napojení na Wagner Group. Když zlatokop narazí na něco cenného, jdou za ním. … Kvůli drahému zboží došlo dokonce i k vraždám,“ odhalují závěry zmíněného vyšetřování s odkazem na zasvěcence v SAR.

Autoři zprávy požádali o vyjádření i ruského oligarchu Jevgenije Prigožina, který je považován za nejvýše postavenou osobu této žoldnéřské společnosti. „Diamville je vlastněná Emmanuelem Macronem skrz prostředníka. Zmiňované vydírání provádějí speciální jednotky NATO, které se jmenují SDFA,“ zakonspiroval si. Zkratka jednotek SDFA má pak podle něj znamenat „steal diamonds from Africa“ tedy krást diamanty z Afriky.

Čtěte také: Francie i Česko se stahují z Mali. Nechávají za sebou hořící portréty Macrona i ruské žoldáky

Loni v únoru získala firma Bois Rouge ze SAR povolení kácet stromy v Konžské pánvi. Byl jí na 30 let umožněn přístup k více než 186 tisícům hektarů lesa. Jenže tato firma je více ruská než africká. Díky satelitním snímkům je totiž jasně vidět, že v lese pracuje mnoho bělochů, kteří využívají hlavně ruskou techniku.

Putin se snaží využít rostoucích rozporů mezi některými africkými vládami a jejich tradičními evropskými spojenci.

Zároveň se získáním povolení k těžbě se v dané oblasti rozjelo několik vojenských operací středoafrické vládní armády spolu s wagnerovci. Ti měli nejspíš za úkol vyčistit lesy od ozbrojených skupin, které by práci v lese ztěžovaly.

Podle projektu All Eyes on Wagner přinese koncese na lesnictví společnosti značné zisky. „Vytěží-li 30 % plochy, může jim to potenciálně na mezinárodním trhu vydělat asi 890 milionů dolarů. Vývoz dřeva by mohl být pro Prigožina výnosným obchodem a zároveň způsobem, jak přinést peníze do sankciovaného Ruska,“ píší investigativci této mezinárodní mezioborové skupiny dobrovolníků.

„Speciální vojenská operace“ dělá jen problémy

Aktivity wagnerovců ve Středoafrické republice jsou součástí mnohem širšího úsilí Kremlu. Jím se rozumí neoficiálně prosazovat geopolitické cíle Ruska v Africe a zároveň zajišťovat lukrativní zakázky. Putin se snaží využít rostoucích rozporů mezi některými africkými vládami a jejich tradičními evropskými spojenci, aby posílil ruský vliv na kontinentu.

V průběhu let získali wagnerovci zázemí v 18 afrických zemích. Na mnoha místech byla tato skupina zaplacena za boj proti islamistickým povstalcům nebo za střežení důležitých míst, jako jsou třeba doly. Často bylo ale její hlavní motivací profitovat z tamního přírodního bohatství, navzdory dohodám, na základě kterých do Afriky tato žoldnéřská formace přicházela.

Například v Mali se pozvání wagnerovců místním vymstilo. Dorazili tam po státním převratu v roce 2020 a jsou spojeni s několika masakry civilistů a dalšími zvěrstvy. Také v této zemi je nyní patrná snaha obrátit veřejné mínění ve prospěch Ruska a zdiskreditovat Francii, jež zde měla tradičně mocenský vliv.

Každopádně SAR měla být podle Alexe Vinese z think-tanku Chatham House součástí koridoru vlivu napříč touto částí kontinentu – od Súdánu až po Kongo. Jenže válka na Ukrajině tomu učinila přítrž. „Pokud jde o budování vlivu v této oblasti, vracíme se k rýsovacímu prknu,“ dodal.

Nyní má totiž Rusko včetně jeho Wagner Group hluboko do kapsy, a snaží se tak z Afriky vytěžit co nejvíce. Nejenže se podílí na kácení stromů, za které si žoldnéři kupují náboje, ale do svých paramilitantních jednotek Kreml verbuje i odsouzené násilníky. Ti mají v řadě případů sloužit jen jako potrava pro ukrajinská děla.