Konflikty

16. 05. 2025, 08:33

Dostaly francouzské stíhačky na frak? Co prozradila bitva nad Kašmírem

Filip Brychta

Francouzská stíhačka Dassault Rafale | Foto: Flavien Dessertine / Shutterstock
Francouzská stíhačka Dassault Rafale | Foto: Flavien Dessertine / Shutterstock

Při nedávné eskalaci konfliktu Indie s Pákistánem se největší vojenská výměna odehrála ve vzduchu. Nad Kašmírem bojovalo více než sto stíhaček, včetně strojů francouzské a čínské výroby. A raduje se Čína, jejíž letouny úspěšně prošly prvními skutečnými boji.

Nedávné boje mezi Indií a Pákistánem neupozornily jen na vystupňované napětí mezi dvěma jadernými rivaly. Šlo také o střetnutí Západu s Čínou – alespoň co se zbraní a obchodování s nimi týče.

„Jde o první případ vůbec, kdy byly čínské zbraňové systémy vyzkoušeny v reálném boji,“ podtrhuje pro Voxpot výjimečnost eskalace expert Středoevropského institutu Asijských studií Seong Hyeon Choi.

Nasbírané informace budou využity pro další vývoj na obou stranách. A pro západní armády výsledky vzdušného souboje nevěstí nic dobrého.

Schopnosti čínských zbraňových systémů totiž mohou být sofistikovanější, než si Západ představoval. To v konečném důsledku podle Choie povede k větší vojenské přítomnosti v Pacifiku, aby bylo možné reagovat na zvyšování vojenské síly Číny.

Říše středu je rostoucí vojenská supervelmoc, která se pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga snaží vyrovnat Spojeným státům a do nejmodernějších zbraní investuje miliardy jüanů.

Bojeschopnost Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) ale umenšuje fakt, že více než čtyři desetiletí nevedla větší válku.

Proto Peking dění v jižní Asii bedlivě sledoval. Proč může být spokojen?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Čína, Indie, Konflikty, Pákistán