Fiala

25. 10. 2023, 17:26

Fiala: Izrael má právo použít v Gaze všechny prostředky. Zájem je i o zbrojní spolupráci

Vojtěch Boháč, Matěj Schneider

Předseda vlády Petr Fiala se v Izraeli setkal se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem a také izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem. Na tiskové konferenci za přítomnosti Voxpotu mluvil i o potenciálu zbrojní spolupráce obou zemí.

Premiér přiletěl do země v době, kdy izraelská společnost i mezinárodní společenství očekávají pozemní invazi do Pásma Gazy. Na dotaz Voxpotu, zda má Česká republika nějaké podmínky pro podporu této invaze, Fiala odpověděl, že Izrael má plné právo se bránit a „zvolit takové prostředky, které bude považovat za přiměřené.“

Aby se neopakovaly obrazy ze 7. října, je podle něj povinností mezinárodního společenství podpořit Izrael v tom, aby udělal všechny akce k zajištění vlastní bezpečnosti, včetně těch preventivních.

Izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu se tiskové konference s českými novináři odmítl zúčastnit. Od teroristických útoků 7. října Netanjahu obecně minimalizuje svou přítomnost před novináři.

Fiala krátce promluvil také o českém zbrojním průmyslu, který od začátku války na Ukrajině zažívá strmý vzestup. „Česká republika poslala hned po teroristických útocích některé komponenty pro balistickou ochranu osob, ale jsme připraveni pomoci i dalšími věcmi, které nám umožňuje silný obranný průmysl, který má Česká republika,“ popsal Fiala. Přesto, že podle něj má Izrael zájem o pomoc Česka v oblasti zbrojního průmyslu, odmítl na doplňující otázku Michala Kubala z ČT uvést, o co se konkrétně jedná.

Tisková konference s Petrem Fialou. Foto: Petr Chodura/Voxpot

Izrael podle něj potřebuje od Česka také podporu na diplomatické scéně, „aby bylo jasné, že má právo použít všechny prostředky na svou obranu.“ Na Evropské radě, které se bude český premiér účastnit v následujících dvou dnech, bude prosazovat, aby v jejích závěrech „byla deklarována jasná podpora Izraele.“ Jeho návštěva podle něj potvrzuje, že Česká republika stojí dlouhodobě v tomto konfliktu „naprosto jednoznačně na správné straně“.

„V posledních letech jsme mohli vidět výraznou snahu Izraele domluvit se na užší spolupráci s řadou arabských zemí, tyto snahy byly úspěšné a fungovalo to,“ řekl Fiala s tím, že jednou z motivací teroristického útoku bylo právě nabourání úspěšného diplomatického procesu, který vedl ke stabilitě na Blízkém východě.

Čtěte také: Tohle je horší než válka: Co ukázaly neveřejné záběry z útoku Hamásu?

Promluvil i o svém přesvědčení, že i humanitární pomoc, která putuje do Gazy z Evropské unie, musí být dobře prověřována a kontrolována, aby bylo jisté, že ani nepřímým způsobem neslouží „k podpoře teroristů a teroristické organizace Hamás.“ České humanitární organizace podle něj v Gaze nepůsobí. Humanitární pomoc z Česka na Západním břehu Jordánu je podle něj „důsledně kontrolována dlouhodobě, takže neslouží teroristickým organizacím.“

Když v úterý 17. října navštěvoval Tel Aviv německý kancléř Olaf Scholz, byl jeho tým nucen kvůli baráži raket z Gazy odložit let a dočasně se schovat v krytu.

Přímo v pásmu Gazy se podle českého Ministerstva zahraničních věcí nachází minimálně tři čeští občané. Potenciálně jsou tu také dvě děti, které sem už měl před nějakou dobou od jejich české matky unést jejich palestinský otec. Otec děti původně odvezl loni na podzim do Dubaje, ale do Čech se nikdy nevrátily. „Bohužel realita je taková, že pokud nedojde k nějaké shodě, tak nemáme právní nástroj vůči Gaze, která je ovládaná teroristickým hnutím, jak se čehokoli domoci,“ komentoval situaci český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Fiala k tomu na tiskové konferenci v Tel Avivu dodal, že „všechny naše složky, které jsou k tomu určené, dělají všechno, co je možné,“ nicméně být v kontaktu s Hamásem je podle něj velice těžké.

Premiér Fiala 9. října po útoku Hamásu uvedl, že by chtěl zahájit proces přesunu české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Ministr zahraničních věcí Lipavský sice uvedl, že volání po přesunu ambasády vnímá, v tuto chvíli ho však odmítl. Mezi hlavními důvody uvedl, že by tento krok byl v rozporu s mezinárodním právem a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN a narušoval by jednotu Evropské unie. „Zvláště v době ruské imperiální agrese proti Ukrajině je jedním z hlavních cílů české zahraniční politiky vytváření evropské jednoty,“ konstatoval Lipavský. Dále upozornil na bezpečnostní rizika vyplývající z potenciálního přesunu ambasády.

Čtěte také: Západní narativ není jediný. Blízký východ stojí za Gazou, Saudská Arábie hodila Palestinu přes palubu

Ministr Lipavský byl vůbec prvním zahraničním státníkem, který po 7. říjnu Izrael navštívil. Šéf české diplomacie poskytl svůj let i pro Čechy uvízlé ve válkou zasažené zemi a do Česka se s jeho letadlem vrátilo 34 českých občanů. Celkově ministerstvo vypravilo pět repatriačních letů, které z Izraele přivezly okolo 180 českých občanů.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Fiala, Lipavský, Gaza, Česko, Izrael, Palestina