• Voxpot feed
  • 17. března 2023 / 15:26

22 lidí zahynulo při masakru v Myanmarském klášteře

Neipyijto, Myanmar – 22 osob, včetně tří budhistických mnichů, bylo zastřeleno v oblasti centrálního Myanmaru, uvádí agentura Reuters. Z masakru je viněna armáda, která v zemi vládne po vojenském puči.

Podle oficiálního prohlášení mluvčího vojenské junty se měly vládní jednotky střetnout s rebely v regionu Pinlaungu na jihu státu Šan. Odbojová organizace příslušníků karénské etnické minority KNDF spolu s dalšími vnikla do vesnice Nan Neint ovládané armádou, která v oblasti údajně dohlíží na „bezpečí obyvatel“.

Čtěte také: Brutální násilí, cholera a hladomor. Haiti po vraždě prezidenta vládnou gangy

„Když teroristé zahájili palbu… někteří vesničané byli zabiti a zraněni,“ dodal mluvčí, přičemž vyloučil zavinění smrti civilistů vlastními jednotkami.

Podle doktora Je Zawa, člena exilové vlády vyhnané pučem v únoru 2021, bylo 22 osob zastřeleno palbou z bezprostřední blízkosti, a to včetně tří budhistických mnichů. Všechna těla byla přitom nalezena v prostorách budhistického kláštera. Zatímco armáda vinu popírá, jedná se již o pátý případ útoku na civilisty tento měsíc, ze kterého je podezřívána.

CNN uvádí, že podle mluvčího KNDF měli civilisté, jak bývá zvykem, hledat v klášteře úkryt, kde byli podle něj jednotkami junty popraveni.

Boje v zemi si podle Pomocné asociace pro politické vězně (AAPP) vyžádaly od převratu minimálně 2.900 životů. Skutečné číslo však může dosahovat až násobných hodnot.

Autor: fiš

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.