• Voxpot feed
  • 15. března 2023 / 17:57

Albánská řeka se stala národním parkem, experti mluví o historickém okamžiku

Tirana – Řeka Vjosa se stala prvním „říčním“ národním parkem v Evropě. Jedná se o jeden z posledních přirozených říčních toků na kontinentu, píše The Guardian.

Plynoucí 270 kilometrů z pohoří Pindos do Jaderského moře, Vjosa a její přilehlé okolí je domovem více než tisíce druhů rostlin a živočichů. Mezi nimi například supa mrchožravého nebo v Albánii téměř vyhynulého rysa balkánského. Unikátní ekosystém byl však dlouhá léta v ohrožení kvůli plánované výstavbě až 45 vodních elektráren na toku řeky.

Čtěte také: Další obětí války je příroda. A ta na naše chování nezapomene 

Vláda si však její ekologický i turistický význam uvědomila a šlápla na brzdu. Jako národní park tak bude řeka ponechána bez jakýchkoliv umělých bariér a přehrad. Ředitel Evropské kanceláře Mezinárodního svazu ochrany přírody rozhodnutí označil za „milník“ pro biodiverzitu a obyvatele Albánie, přičemž vyzval ostatní evropské státy k podobným opatřením.

Ochránce přírody a zakladatel organizace RiverWatch Ulrich Eichelmann projekt považuje za významný. „Většina lidí ve Střední Evropě nikdy neviděla divokou, živoucí řeku bez dopadů činnosti člověka, tedy bez přehrad a umělých břehů,“ podotkl Eichelmann. Právě organizace RiverWatch se podle informací na svém webu mimo jinými podílela na podkladových studiích k režimům ochrany řeky Vjosy, kterou považuje za jednu z posledních svého druhu v Evropě.

Autor: fiš

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.