• Voxpot feed
  • 13. března 2023 / 15:21

Bělorusko a Írán posilují vzájemné vztahy

Teherán – Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko navštívil íránskou hlavu státu Ebráhima Raísího. Při pondělním jednání v Teheránu si podle serveru France24 oba lídři pochvalovali své blízké vztahy. Země tak konají v době, kdy jsou oba státy v ostrém rozporu se západními mocnostmi, mimo jiné kvůli podpoře Ruska na Ukrajině.

„Třicet let po navázání vztahů mají obě země vůli posílit spolupráci,“ uvedl íránský prezident Raísí a ocenil „společnou strategickou vizi“. Írán a Bělorusko totiž během společných jednání podepsaly plán na posílení politické, hospodářské a kulturní spolupráce. Lukašenko vyjádřil obdiv Ráisímu, když uvedl, že „s velkým respektem pozoroval vytrvalost, s jakou (íránský) lid odolává vnějším tlakům, pokusům vnutit mu cizí vůli“.

Obě země jsou kritizovány pro svou podporu ruské agrese na Ukrajině. Bělorusko slouží jako základna pro ruské jednotky a Írán je obviňován z dodávání ozbrojených bezpilotních letounů – to však jeho představitelé popírají. Írán navíc minulý týden uzavřel smlouvu s Ruskem o nákupu ruských stíhaček Suchoj Su-35.

hedr

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.