13. 03. 2023, 15:05

Po krizi dohoda: BBC urovnala spor s komentátorem Linekerem, který kritizoval vládní migrační plán

Britský komentátor Gary Lineker se vrátí na televizní obrazovky. A to po několikadenním sporu s veřejnoprávní BBC, která bývalého fotbalistu stáhla z pořadu Match of the Day kvůli jeho kritice vládního migračního plánu. Za Linekera se postavili jeho kolegové z BBC i sportovci, což vedlo ke krizi.

Nový návrh zákona má všem, co se do Velké Británie dostanou nelegální cestou (obvykle přes kanál La Manche), znemožnit požádat o azyl. A Gary Lineker, populární komentátor, jej minulé úterý označil za „nesmírně krutý“, přičemž jednání vlády přirovnal k nacistickému Německu ve 30. letech.

BBC jej poté stáhla z obrazovky s tím, že porušil směrnice veřejnoprávního média, což vedlo k bojkotu ze strany Linekerových kolegů z média i sportovců. Některé pořady se tak BBC nepodařilo odvysílat.

V pondělí však veřejnoprávní instituce i komentátor přišli s dohodou – Lineker už o víkendu opět stane před kamerou a BBC nechá nezávislou stranou přezkoumat své směrnice týkající se sociálních sítí.Ty ponechá v platnosti, dokud vyšetřování toho, do jaké míry je mají dodržovat freelanceři mimo zpravodajství, nedojde k závěru.