• Voxpot feed
  • 2. března 2023 / 19:31

Do vzdušného prostoru Tchaj-wanu vletěla čínská bojová letadla

Tchaj-pej – Sedmnáct čínských bojových letounů J-10 a čtyři pokročilé stíhačky Shenyang J-16 vstoupily do tchajwanské zóny protivzdušné obrany. Podle zpravodajského kanálu Al Jazeera se to stalo ve chvíli, kdy Spojené státy oznámily potenciální prodej zbraní Tchaj-wanu.

Schválení prodeje zbraní v hodnotě 619 milionů dolarů ostrovnímu státu zahrnuje i hi-tech rakety pro tchajwanské stíhačky F-16. Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že v důsledku tohoto rozhodnutí vlétlo do jihozápadního rohu zóny protivzdušné obrany celkem 21 čínských bojových letadel. Dalších osm čínských letadel a čtyři plavidla čínského námořnictva operují u pobřeží ostrova. Do jeho obranné zóny se ale zatím nedostala.

Oznámení Washingtonu o potenciálním prodeji hi-tech zbraní pravděpodobně zvýší napětí mezi USA a Pekingem. Ten v lednu uvedl, že kolem ostrova uspořádal bojová cvičení, aby „čelil provokativním akcím vnějších sil a separatistických sil za nezávislost Tchaj-wanu.“ Čínské ministerstvo zahraničí teď dodalo, že Spojené státy by měly zastavit prodej zbraní i vojenské kontakty s Tchaj-wanem. Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že rakety posílí obranné zásoby a pomohou „účinně bránit vzdušný prostor při řešení hrozeb a provokací ze strany komunistické armády.”

mik

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.