• Voxpot feed
  • 6. března 2023 / 14:06

Estonská středopravicová Reformní strana se umístila v parlamentních volbách na prvním místě

Tallin – Nedělní parlamentní volby v Estonsku vyhrála Reformní strana v čele se současnou estonskou premiérkou Kajou Kallas se ziskem přibližně 31,4 % hlasů, píše server Euronews.

Podle 99 % sečtených výsledků má Reformní strana mimořádně silnou pozici pro sestavení příští vlády, když má celkem 37 křesel z celkových 101. Jejím hlavním oponentem byla strana EKRE se ziskem 16,1 %, s níž však Kallas sestavení koalice vyloučila kvůli ideologickým rozdílům. Postoj premiérky vůči pomoci Ukrajině je jedním z nejvstřícnějších, volby tak podle ní na pomoci Ukrajině nic nezmění.

Krajně pravicová strana EKRE v čele s Martinem Helme v kampani slibovala snížit účty energií tím, že se postaví přechodu na zelenou energii a „uzavření dveří“ pro ukrajinské uprchlíky. Cílí tak na problémy s masivní inflací, která je v Estonsku na 18,6 %.

„Nikdy jsme nezpochybňovali podporu Ukrajiny. Nikdy jsme nezpochybňovali členství Estonska v NATO,“ řekl Helme v rozhovoru pro agenturu Associated Press. „To jsou jen bláznivé řeči. Ale byli jsme velmi kritičtí vůči vládě, protože nevyhodnotila riziko pro Estonsko a pro estonskou bezpečnost a obranu. V podstatě jsme Ukrajině odevzdali všechny naše těžké zbraně a náhrada přijde během dvou nebo tří let. V zásadě jde o pozvání k agresi.“

Ve volbách kandidovalo celkem devět politických stran. Předběžné výsledky naznačují, že 5% hranici pro vstup do parlamentu jich překročilo šest, včetně nové liberálně centristické strany Eesti 200. Volební účast byla asi 63,7 %. Oprávněných voličů bylo 900 000 lidí z celkového počtu 1,3 milionů obyvatel.

hedr

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.