06. 03. 2023, 14:02

Podle nové studie by změny klimatu mohly Německo stát více než 900 miliard eur

Berlín – Nová studie publikovaná v pondělí ukazuje, že by Německo mohlo do roku 2050 zaznamenat až pětinásobný nárůst průměrných ročních nákladů na škody způsobené extrémním počasím a změnou klimatu.

Jak píše německý server Deutsche Welle, studie předložená spolkovým ministerstvem životního prostředí a ministerstvem hospodářství poskytuje představu, co může blízká budoucnost právě v oblasti klimatu Německu z pohledu finančních nákladů a vývoje ekonomiky přinést. V dokumentu s názvem „Náklady na dopady změny klimatu v Německu“ prošly tři společnosti, Institut pro výzkum ekologického hospodářství, Institut pro výzkum hospodářských strukturPrognos AG, různé scénáře pro období let 2022 až 2050.

Extrémní horka, sucha a záplavy by mohly v daném období stát Německo od 280 do 956,8 miliard eur, píše server Reuters. Podle modelů se průměrné roční náklady na tyto události zvýší 1,5 až 5krát. To by mohlo v roce 2050 představovat pokles HDP o 0,61,8 %.

Navrhovaná opatření, jako například více zeleně ve městech, by mohla ekonomické náklady snížit o 60 až 100 %. Podle autorů ale výsledky studie představují dolní hranici, protože nebylo možné změřit všechny důsledky globálního oteplování. „Lze proto očekávat, že náklady na změnu klimatu se mohou ukázat ještě podstatně vyšší, než určily scénáře v modelovém kontextu,“ uvádí analýza německých vědců.

hedr