06. 03. 2023, 15:22

Británie se chystá předložit nový návrh zákona, který má omezit příjezdy migrantů na lodích

Londýn – Britský premiér Rishi Sunak předloží v úterý návrh zákona, který má zastavit migranty hledající azyl, jež se do země dostávají na malých lodích. Zákon by podle serveru France 24 rovněž uložil ministru vnitra povinnost poslat každého, kdo takto připluje, do Rwandy nebo jiné „bezpečné třetí země“.

Navzdory slibům o kontrole hranic souvisejících s brexitem zaznamenala Británie v minulém roce značný nárůst počtu příchozích – celkem to bylo rekordních 45 000 osob. Na premiéra tak byl vyvíjen tlak na to, aby nalezl nějaké řešení.

Vláda má proto v plánu posílat alespoň část deportovaných osob do Rwandy na základě dohody z minulého roku. Ta ale nikdy nebyla uplatněna. Podle deníku The Guardian se dosavadní pokusy o deportace potýkaly s právními problémy na základě lidskoprávních zákonů. První deportační let byl plánován na 14. června 2022. Po zásahu Evropského soudu pro lidská práva byl však let několik minut před startem s odůvodněním, že tento postup s sebou nese “reálné riziko nevratné újmy” zrušen.

V prosinci minulého roku ale přišel rozsudek, kdy Nejvyšší soud zamítl dosavadní námitky a žádosti humanitárních skupin a odborového svazu pohraničníků, aby konzervativní vláda přestala posílat do Rwandy žadatele o azyl. Rozhodnutí nicméně dále čelí soudním výzvám.

Lidé, kteří přicestovali nelegálně, by také měli doživotní zákaz návratu do Spojeného království. „Musí platit, že pokud sem přijdete nelegálně, budete zadrženi a rychle vyhoštěni,“ uvedla britská ministryně vnitra Suella Braverman. „Naše zákony budou jednoduché ve svém záměru i praxi – jediná cesta do Spojeného království bude bezpečná a legální.“

hedr