• Voxpot feed
  • 15. března 2023 / 9:36

Honduras pokukuje po Pekingu a chystá krok, který ještě více izoluje Tchaj-wan

Tegucigalpa / Peking – Honduraská prezidentka povolila ministru zahraničí země zahájení procesu navazování formálních vztahů s Čínou. To velmi znepokojuje tchajwanské ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že „je to značně znepokojující,“ píše South China Morning Post.

Prezidentka Hondurasu Xiomara Castro pověřila svého ministra zahájením procesu navázání vztahů s pevninskou Čínou. To vyvolalo ostražitost v Tchaj-wanu, který honduraské autority varoval, aby se nechytily do pekingské pasti.

Dříve přitom uklidňoval Tchaj-pej honduraský ministr zahraničí Enrique Reina, který tvrdil, že schůzky s čínskými úředníky jsou kvůli plánované přehradě a nemají žádné diplomatické pozadí. Honduras totiž udržuje oficiální vztahy s ostrovním státem a je jedním z mála takových spojenců. Je tudíž nasnadě, že se Peking snaží jejich vazby zpřetrhat.

Čína, která považuje Tchaj-wan za součást svého území, které musí být převzato pod kontrolu, v případě potřeby i silou, se dlouho snažila ostrov diplomaticky izolovat. Nejčastěji tím, že získala na svou stranu země, které udržují s Tchaj-pejí oficiální vztahy.

fib

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.