15. 03. 2023, 13:29

Letecká hlídka NATO zachytila ruský letoun blízko vzdušného prostoru Estonska

Talin – Stíhači Německa a RAF na pravidelné hlídce estonského vzdušného prostoru dohlídli nad ruským letounem poblíž hranice, píše BBC.

Pilot ruského armádního tankovací letadla IL-78 Midas se dnes postaral o napětí, když se při letu z Petrohradu do Kaliningradu přiblížil k estonské hranici. Po neúspěšném pokusu dispečinku o navázání kontaktu se do situace vložily dva stíhací letouny typu Typhoon německého a britského letectva, které Midas vyprovodily. Chvíli na to byly povolány k obdobnému případu, tentokrát v hlavní roli s letadlem ruských aerolinií.

Čtěte také: „Kdo dřív vidí, dřív střílí, a tím i vítězí.“ Válka dronů, tanků, zákopů a dobrovolníků na Donbase

Prozatím neexistují indicie, že by incident souvisel s poškozením amerického dronu, který byl v úterý úmyslně zřícen ruskými stíhači nad Černým mořem. Mluvčí Pentagonu generál Patrick Ryder k incidentu s dronem uvedl, že se v blízkosti dronu pohybovaly dva ruské stíhače po dobu 30 až 40 minut, načež jeden z nich cílenou kolizí poškodil vrtulový motor dronu.

Hlídání vzdušného prostoru letkami složenými z vícero národností je novinkou, kterou se NATO snaží posílit spolupráci v Pobaltí na taktické úrovni. V dubnu od Německa převezme velení nad estonskou misí RAF.

Autor: fiš

[other_banner_1]